Jiří Zimola

Datum narození: 28.3.1971
Místo narození: Třebíč
Profese: jihočeský hejtman za ČSSD
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Sociálnědemokratický politik Jiří Zimola je znám hlavně jako hejtman Jihočeského kraje. Ve volbách 2016 mandát obhájil. Byl také poslancem a mohl být v roce 2013 ministrem. Kariéru mu však zkomplikovala lež o schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Lánská schůzka se konala v den vyhlášení výsledků voleb v říjnu 2013. Pozvání prezidenta Miloše Zeman přijali vlivní sociální demokraté Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola. Plánovali, jak odstaví od moci předsedu strany Bohuslava Sobotku. Nejprve svůj pobyt v Lánech veřejně popírali, když už to nešlo jinak, schůzku přiznali.

Hejtman Jiří Zimola byl vážným adeptem ČSSD na post ministra pro místní rozvoj. Nestal se jím a posléze rovněž kvůli lánské schůzce rezignoval i na poslanecký mandát. V čele jižních Čech, které vedl od roku 2008, však zůstal. Vrátil se také do vedení strany.

Po krajských volbách v roce 2012 vytvořila jihočeská ČSSD koalici s druhou KSČM, s jinými stranami shodu nenašla. Jiří Zimola obhájil hejtmanské křeslo. Pro obhajobu se Jiří Zimola opět rozhodl v roce 2016. Potvrdit to muselo krajské vnitrostranické referendum, hejtmana jako lídra kandidátky podpořilo přes 65% hlasujících jihočeských sociálních demokratů. V dubnu 2016 hejtman Jiří Zimola provázel prezidenta Miloše Zemana při jeho cestě po jižních Čechách.

Jiří Zimola se sice narodil v Třebíči, když mu byl rok, stěhoval se s rodiči do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Když dospěl, v Nové Bystřici nejprve učil češtinu a dějepis, pak vstoupil do politiky. V roce 1998 se stal poprvé starostou města, o dva roky později vstoupil do ČSSD. Jiří Zimola je ženatý. S manželkou Ditou Zimolovou má tři děti, dospělého Adama a mladší dcery Lindu a Laru. Ve svých čtyřiceti letech se Jiří Zimola rozhodl, že se rozvede, učarovala mu mladší Jana Příhodová, která předtím uspěla v soutěži Miss Blond.

Jiří Zimola hrával závodně fotbal, a to dokonce na divizní úrovni. Věnuje se také horolezectví a běhá. Na svém webu uveřejňuje, jakou knihu právě čte.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Články o celebritě

Lidovec Čunek si z politiků vydělá nejvíc. Kumulací funkcí si dopřává 290 tisíc Lidovec Čunek si z politiků vydělá nejvíc. Kumulací funkcí si dopřává 290 tisíc Má tři politické funkce a k tomu také tři platy. Lidovec Jiří Čunek zvládá šéfovat Zlínskému kraji,… číst článek
Hašek lituje lží o Lánech. Exhejtman vzpomíná, že jel od Zemana s Chovancem Hašek lituje lží o Lánech. Exhejtman vzpomíná, že jel od Zemana s Chovancem Bylo to jen hodiny po volbách, v sobotu 26. října 2013. Část sociálních demokratů v čele s Milanem… číst článek
Premiér prohrál v „Zimolově kraji“. Zdejší ČSSD chce za šéfa Tejce Premiér prohrál v „Zimolově kraji“. Zdejší ČSSD chce za šéfa Tejce Jihočeští sociální demokraté dnes na krajské konferenci v Hluboké nad Vltavou neschválili nominaci… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Theresa Mayová
Theresa Mayová
zobrazit profil Miroslav Novák
Miroslav Novák
zobrazit profil Radka Maxová
Radka Maxová
zobrazit profil Petr Holeček
Petr Holeček
zobrazit profil Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar
zobrazit profil Jiří Čunek
Jiří Čunek
zobrazit profil Dan Ramzer
Dan Ramzer
zobrazit profil Jiří Cieńciała
Jiří Cieńciała