Jiří Zimola

Datum narození: 28.3.1971
Místo narození: Třebíč
Profese: politik ČSSD, bývalý jihočeský hejtman
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Zimola je znám hlavně jako někdejší hejtman Jihočeského kraje. Byl také poslancem a v roce 2013 se mohl stát ministrem. Kariéru mu však zkomplikovala mj. lež o schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Lánská schůzka se konala v den vyhlášení výsledků voleb v říjnu 2013. Pozvání prezidenta Miloše Zeman přijali vlivní sociální demokraté Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola. Plánovali, jak odstaví od moci předsedu strany Bohuslava Sobotku. Nejprve svůj pobyt v Lánech veřejně popírali, když už to nešlo jinak, schůzku přiznali.

Tehdejší hejtman Jiří Zimola byl vážným adeptem ČSSD na post ministra pro místní rozvoj. Nestal se jím a posléze rovněž kvůli lánské schůzce rezignoval i na poslanecký mandát. V čele jižních Čech, které vedl od roku 2008, však zůstal. Vrátil se také do vedení strany.

Po krajských volbách v roce 2012 vytvořila jihočeská ČSSD koalici s druhou KSČM, s jinými stranami shodu nenašla. Jiří Zimola obhájil hejtmanské křeslo. Pro obhajobu se Jiří Zimola opět rozhodl v krajských volbách 2016. Hejtmana jako lídra kandidátky podpořilo přes 65% hlasujících jihočeských sociálních demokratů.

V dubnu 2016 Jiří Zimola provázel prezidenta Miloše Zemana při jeho cestě po jižních Čechách. Rok nato hejtman na svůj post rezignoval, a to v souvislosti s aférou kolem chaty v Lipně nad Vltavou. Kvůli tomu též přišel o post lídra ČSSD pro parlamentní volby 2017. Jedničkou kandidátky se stal exstarosta Písku, advokát Ondřej Veselý.

Jiří Zimola se sice narodil v Třebíči, když mu byl rok, stěhoval se s rodiči do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Když dospěl, v Nové Bystřici nejprve učil češtinu a dějepis, pak vstoupil do politiky. V roce 1998 se stal poprvé starostou města, o dva roky později vstoupil do ČSSD.

O JIŘÍM ZIMOLOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Zimola hrával závodně fotbal, a to dokonce na divizní úrovni. Věnuje se také horolezectví a běhá. Na svém webu uveřejňuje, jakou knihu právě čte.

S manželkou Ditou Zimolovou měl Jiří Zimola dvě děti - syna Adama a dceru Lindu. Ve svých čtyřiceti letech se politik rozhodl, že se rozvede, učarovala mu totiž mladší Jana Příhodová, která předtím uspěla v soutěži Miss Blond. S ní má dceru Laru.

 

Články o celebritě

Hejtmanka Stráská odstoupila z kandidátky ČSSD. Nesouhlasí s vyškrtnutím Zimoly Hejtmanka Stráská odstoupila z kandidátky ČSSD. Nesouhlasí s vyškrtnutím Zimoly Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská odstoupila z kandidátky ČSSD pro říjnové parlamentní volby. „Ano,… číst článek
Zaorálek chce volby řešit sám: Prorazím krunýř, plánuje Zaorálek chce volby řešit sám: Prorazím krunýř, plánuje ČSSD si nedávno zvolila svého nového volebního lídra, kterým se stal Lubomír Zaorálek. Ten chce celé… číst článek
Chovanec bojovně: „ČSSD vyhraje volby.“ Sobotka sklidil potlesk vestoje Chovanec bojovně: „ČSSD vyhraje volby.“ Sobotka sklidil potlesk vestoje „Vyhrajeme volby. Dneska to začíná,“ řekl Blesk.cz úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. S jakým… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zdeněk Geist
Zdeněk Geist
zobrazit profil Miloslav Zeman
Miloslav Zeman
zobrazit profil Roman Línek
Roman Línek
zobrazit profil Zuzana Brzobohatá
Zuzana Brzobohatá
zobrazit profil Barbora Antonová
Barbora Antonová
zobrazit profil Ivo Polák
Ivo Polák
zobrazit profil Vladimír Dryml
Vladimír Dryml
zobrazit profil Martin Bursík
Martin Bursík