Jiří Zimola

Datum narození: 28.3.1971
Místo narození: Třebíč
Profese: jihočeský hejtman za ČSSD
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Sociálnědemokratický politik Jiří Zimola je znám hlavně jako hejtman Jihočeského kraje. Ve volbách 2016 mandát obhájil. Byl také poslancem a mohl být v roce 2013 ministrem. Kariéru mu však zkomplikovala lež o schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Lánská schůzka se konala v den vyhlášení výsledků voleb v říjnu 2013. Pozvání prezidenta Miloše Zeman přijali vlivní sociální demokraté Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola. Plánovali, jak odstaví od moci předsedu strany Bohuslava Sobotku. Nejprve svůj pobyt v Lánech veřejně popírali, když už to nešlo jinak, schůzku přiznali.

Hejtman Jiří Zimola byl vážným adeptem ČSSD na post ministra pro místní rozvoj. Nestal se jím a posléze rovněž kvůli lánské schůzce rezignoval i na poslanecký mandát. V čele jižních Čech, které vedl od roku 2008, však zůstal. Vrátil se také do vedení strany.

Po krajských volbách v roce 2012 vytvořila jihočeská ČSSD koalici s druhou KSČM, s jinými stranami shodu nenašla. Jiří Zimola obhájil hejtmanské křeslo. Pro obhajobu se Jiří Zimola opět rozhodl v roce 2016. Potvrdit to muselo krajské vnitrostranické referendum, hejtmana jako lídra kandidátky podpořilo přes 65% hlasujících jihočeských sociálních demokratů. V dubnu 2016 hejtman Jiří Zimola provázel prezidenta Miloše Zemana při jeho cestě po jižních Čechách.

Jiří Zimola se sice narodil v Třebíči, když mu byl rok, stěhoval se s rodiči do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Když dospěl, v Nové Bystřici nejprve učil češtinu a dějepis, pak vstoupil do politiky. V roce 1998 se stal poprvé starostou města, o dva roky později vstoupil do ČSSD. Jiří Zimola je ženatý. S manželkou Ditou Zimolovou má tři děti, dospělého Adama a mladší dcery Lindu a Laru. Ve svých čtyřiceti letech se Jiří Zimola rozhodl, že se rozvede, učarovala mu mladší Jana Příhodová, která předtím uspěla v soutěži Miss Blond.

Jiří Zimola hrával závodně fotbal, a to dokonce na divizní úrovni. Věnuje se také horolezectví a běhá. Na svém webu uveřejňuje, jakou knihu právě čte.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Články o celebritě

Tučné odstupné, úleva i handl: Dienstbier a Němeček opouštějí úřady Tučné odstupné, úleva i handl: Dienstbier a Němeček opouštějí úřady Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) se bude od středy lépe dýchat. Ve vládě totiž skončí dva ministři… číst článek
Sobotka a Chovanec nadále v čele ČSSD? Podpoří je Hradec i Pardubice Sobotka a Chovanec nadále v čele ČSSD? Podpoří je Hradec i Pardubice Sociální demokracie v Královéhradeckém kraji podporuje jednoznačně znovuzvolení Bohuslava Sobotky do… číst článek
Sobotka „vytáhl“ Babišovy podrazy: Dělá ze sebe ublíženou oběť. Já ne Sobotka „vytáhl“ Babišovy podrazy: Dělá ze sebe ublíženou oběť. Já ne Mezi vládními partnery to opět skřípe. Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Antonín Baudyš
Antonín Baudyš
zobrazit profil Jakub Unucka
Jakub Unucka
zobrazit profil Michaela Marksová-Tominová
Michaela Marksová-Tominová
zobrazit profil Jan Mládek
Jan Mládek
zobrazit profil Barack Obama
Barack Obama
zobrazit profil Milan Štěch
Milan Štěch
zobrazit profil Laura Janáčková
Laura Janáčková
zobrazit profil Zdenka Szukalská
Zdenka Szukalská