Jiří Zimola

Datum narození: 28.3.1971
Místo narození: Třebíč
Profese: politik ČSSD, bývalý jihočeský hejtman
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Zimola je znám hlavně jako někdejší hejtman Jihočeského kraje. Byl také poslancem a v roce 2013 se mohl stát ministrem. Kariéru mu však zkomplikovala mj. lež o schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Lánská schůzka se konala v den vyhlášení výsledků voleb v říjnu 2013. Pozvání prezidenta Miloše Zeman přijali vlivní sociální demokraté Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola. Plánovali, jak odstaví od moci předsedu strany Bohuslava Sobotku. Nejprve svůj pobyt v Lánech veřejně popírali, když už to nešlo jinak, schůzku přiznali.

Tehdejší hejtman Jiří Zimola byl vážným adeptem ČSSD na post ministra pro místní rozvoj. Nestal se jím a posléze rovněž kvůli lánské schůzce rezignoval i na poslanecký mandát. V čele jižních Čech, které vedl od roku 2008, však zůstal. Vrátil se také do vedení strany.

Po krajských volbách v roce 2012 vytvořila jihočeská ČSSD koalici s druhou KSČM, s jinými stranami shodu nenašla. Jiří Zimola obhájil hejtmanské křeslo. Pro obhajobu se Jiří Zimola opět rozhodl v krajských volbách 2016. Hejtmana jako lídra kandidátky podpořilo přes 65% hlasujících jihočeských sociálních demokratů.

V dubnu 2016 Jiří Zimola provázel prezidenta Miloše Zemana při jeho cestě po jižních Čechách. Rok nato hejtman na svůj post rezignoval, a to v souvislosti s aférou kolem chaty v Lipně nad Vltavou. Kvůli tomu též přišel o post lídra ČSSD pro parlamentní volby 2017. Jedničkou kandidátky se stal exstarosta Písku, advokát Ondřej Veselý.

Jiří Zimola se sice narodil v Třebíči, když mu byl rok, stěhoval se s rodiči do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Když dospěl, v Nové Bystřici nejprve učil češtinu a dějepis, pak vstoupil do politiky. V roce 1998 se stal poprvé starostou města, o dva roky později vstoupil do ČSSD.

O JIŘÍM ZIMOLOVI ČTĚTE ZDE>>

Jiří Zimola hrával závodně fotbal, a to dokonce na divizní úrovni. Věnuje se také horolezectví a běhá. Na svém webu uveřejňuje, jakou knihu právě čte.

S manželkou Ditou Zimolovou měl Jiří Zimola dvě děti - syna Adama a dceru Lindu. Ve svých čtyřiceti letech se politik rozhodl, že se rozvede, učarovala mu totiž mladší Jana Příhodová, která předtím uspěla v soutěži Miss Blond. S ní má dceru Laru.

 

Články o celebritě

Experti: Vláda Babiše s SPD a komunisty je strašák, Zeman chce zpět jednání s ČSSD Experti: Vláda Babiše s SPD a komunisty je strašák, Zeman chce zpět jednání s ČSSD Doporučení Miloše Zemana, aby premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyjednával o nové vládě s SPD a… číst článek
Zeman radil Babišovi: Řešte vládu s komunisty a Okamurou. Krach s ČSSD ho překvapil Zeman radil Babišovi: Řešte vládu s komunisty a Okamurou. Krach s ČSSD ho překvapil Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) jednal s prezidentem Milošem Zemanem o trablech při sestavování… číst článek
„Deb*l“, křik a koblihy. ČSSD odmítla na sjezdu vládu s Babišem, delegáty zmátla tlačítka „Deb*l“, křik a koblihy. ČSSD odmítla na sjezdu vládu s Babišem, delegáty zmátla tlačítka Sobotní sjezd ČSSD potvrdil konec vyjednávání o vládě mezi ANO a sociální demokracií. Delegáti na… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Petr Kulhánek
Petr Kulhánek
zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec
zobrazit profil Jaroslav Palas
Jaroslav Palas
zobrazit profil Marek Ženíšek
Marek Ženíšek
zobrazit profil Václav Havel
Václav Havel
zobrazit profil Václav Horáček
Václav Horáček
zobrazit profil François Hollande
François Hollande
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr