Michal Slaný

Datum narození: 4.7.1976
Místo narození: Znojmo
Profese: herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Herec Michal Slaný, který je jak doma na divadle, se začal stále častěji objevovat na televizní obrazovce i na filmovém plátně. Jednu z hlavních rolí ztvárnil ve dvou snímcích - Škodná a Nickyho rodina.

Michal Slaný začal s filmem poprvé koketovat v roce 1997 v hvězdně obsazené komedii Stůj, nebo se netrefím! (Josef Abrhám, Radek Holub, Jiří Bartoška, Ivana Chýlková, Jaromír Dulava, Vladimír Brabec, Pavel Kříž). Svým výkonem, i když jen epizodním, zaujal v slavném Románu pro ženy (2004), který režisér Filip Renč natočil podle knihy Michala Viewegha. V této romantické komedii, v níž exceloval Marek Vašut, Michal Slaný ztvárnil přítele Ingrid v podání Ladislavy Něrgešové. Michal Slaný dostal hned několik příležitostí od Zdeňka Zelenky, a to v televizních pohádkách Boháč a chudák (2005), O Šípkové Růžence (2006) a Kouzla králů (2008). V první jmenované hlavní role připadly Jakubu Prachařovi a právě Michalu Slanému. Kdo z nich hrál boháče a kdo chudáka?

Herec Michal Slaný se na televizní obrazovce předvedl v seriálech Ordinace v růžové zahradě, Kriminálka Anděl, Přešlapy, Dokonalý svět, V.I.P. vraždy a Atentát, kde si zahrál společně s kolegy, jako jsou Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Jan Dolanský, Andrea Opavská či Miroslav Táborský.

Herectví na brněnské Jamu Michal Slaný absolvoval v roce 2000. Hrál už během studií, a to ve Východočeském divadle v Pardubicích a v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Pak byl členem Městského divadla v Mostě a působil v Městském divadle v Brně (West Side Story, Svět plný andělů). V roce 2001 dostal stálé angažmá v Národním divadle, kde měl řadu velkých příležitostí především v shakespearovském repertoáru (Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový, Romeo a Julie, Richard III.). Hrál i v moderní tvorbě (Sladké ptáče mládí, Pokoušení). Za ztvárnění postavy Raye ve hře Slyšet hlasy byl v roce 2003 nominován na Cenu Thálie. Kromě Národního divadla vystupoval i na dalších scénách v Praze (Činoherní klub, Palace Theatre, Divadlo Metro, Studio DVA divadlo, Městská divadla pražská, Divadlo Palace, Divadlo Broadway či Divadlo Různých Jmen, Pantheon production).