Jiří Běhounek

Místo narození: Praha
Profese: hejtman kraje Vysočina

Související celebrity

Životopis

Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek je český politik, jenž tento post poprvé získal roku 2008. Křeslo uhájil i ve volbách 2012 a 2016.

Jiří Běhounek se narodil 13. května 1952 v Praze. Střední i vysokou školu vystudoval také v hlavním městě, směřoval zde k oboru lékařství. Jako postgraduální studium si zvolil atestaci ortopedie. Po ukončení studia nastoupil v roce 1976 na Ortopedické oddělení Nemocnice Pelhřimov a ještě tentýž rok byl jmenován primářem onoho oddělení. Tohoto místa se vzdal až v roce 2008, kdy byl zvolen hejtmanem.

V roce 1985 vstoupil Jiří Běhounek do KSČ, v roce 1989 z ní však zase vystoupil. Od roku 1998 působil jako člen zastupitelstva města Pelhřimov a mezi lety 2002 a 2010 jako člen Rady města. V roce 2004 kandidoval do zastupitelstva kraje Vysočina a uspěl jako předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina. O čtyři roky později na Vysočině zvítězila ČSSD v krajských volbách a Jiří Běhounek byl  lídrem kandidátky. Proto ho v listopadu 2008 krajské zastupitelstvo zvolilo hejtmanem kraje Vysočina. Post obhájil i vevolbách v roce 2012.

V roce 2013 byl zvolen i do sněmovny. Jelikož ČSSD zakázala svým členům kumulovat funkce, muselo se několik poslanců rozhodnout, který složí mandát. Jiří Běhounek však ještě s kolegou karlovarským hejtmanem Josefem Novotným ohlásili, že si hodlají ponechat obě funkce. Jiří Běhounek argumentoval jednoduchostí vedení kraje Vysočina a faktem, že v případě odstoupení z postu poslance by ho nahradil kontroverzní politik Petr Zgarba.

Jiří Běhounek je ženatý a má dceru a syna.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Matouš Ruml
Matouš Ruml
zobrazit profil Roman Berbr
Roman Berbr
zobrazit profil Marie Knížáková
Marie Knížáková
zobrazit profil Karel Janeček
Karel Janeček
zobrazit profil Ivan Horník
Ivan Horník
zobrazit profil Mike Tyson
Mike Tyson
zobrazit profil Jaroslav Volf
Jaroslav Volf
zobrazit profil Jiří Korn
Jiří Korn