Michal Pešek

Datum narození: 4.5.1959
Datum úmrtí: 7.5.2012
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herec Michal Pešek byl přítelem Veroniky Žilkové. Již zesnulý moderátor, někdejší místní politik a podnikatel Michal Pešek chodil prý i s Dagmar Veškrnovou-Havlovou a Klárou Jandovou.

Typ: roztomilý ťuňťa, z něhož se snad klube muž nikoli úplně bez mozku. Tak by se daly shrnout nejvýraznější role herce Michala Peška. Řeč je zejména o mladých hrdinech seriálů Malý pitaval z velkého města (1982) a Zkoušky z dospělosti (1979).

MICHAL PEŠEK A MILENKY: HAVLOVÁ A JANDOVÁ

Poprvé si Michal Pešek před filmovou kameru stoupnul v roce 1976 (psychotický snímek Karla Kchyni Smrt mouchy), naposledy roku 2007 (drama Petra Nikolajeva …a bude hůř). A bylo: smrt a pohřeb.

Mezi těmito filmy je však třicet let, kdy si zahrál desítky rolí ve většinou nikterak tak temných snímcích. Vzpomeňme třeba na komedii Zdeňka Podskalského Křtiny (1981), kde ztvárnil jednu z hlavních rolí, a to po boku hvězd, jako jsou Miloš Kopecký, Jiřina Jirásková, Miloš Kopecký, Jiřina Jirásková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Libuše Šafránková či Svatopluk Skopal.

Herce s řídkými světlými vlasy, Michala Peška, si můžete pamatovat též ze seriálů. Hrál – kromě již zmíněných - například v pohádkové love story Arabela (1979); v pětidílné životopisné sérii Evžena Sokolovského Gottwald (1986), kde si roli českého komunistického bastarda střihnul Jiří Štěpnička; v dramatické válečné epopeji Rodáci (1988) s Janem Šťastným v hlavní roli. Posledním seriálem života Michala Peška byl sitcom Jaroslava Dudka Hospoda (1996), v nemž si u piva poklábosili mj. Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář či tamní kuchař a komik Josef Dvořák.

Pražský rodák Michal Pešek vystudoval konzervatoř v Praze, v rámci níž byl roku 1977 na stáži v USA. Absolvoval v roce 1980. Hrál například v Městských divadlech pražských, v Divadle Na Vinohradech, v Národním divadle. Byl poslancem (OF) za Prahu 6. V roce 1991 působil jako moderátor rozhlasových stanic RTL Radio Praha, Golem, Bonton. V roce 1993 se vrhnul do podnikání. Na prkna, co znamenají svět, se vrátil po šestnácti letech v inscenaci Kachna na pomerančích.

Konec života Michala Peška, který v té době byl již velmi bohatý, nestál za nic. Ve svých třiapadesáti letech zemřel na rakovinu. Když umíral, byl slepý. Na jeho pohřeb z řady krásných žen, převážně českých hereček, s nimiž měl vztah, přišla pouze Veronika Žilková v doprovodu své dcery Agáty Hanychové.