Jiří Dědeček

Datum narození: 13.2.1953
Místo narození: Karlovy Vary
Profese: písničkář, textař a spisovatel
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Písničkář Jiří Dědeček je též překladatel a spisovatel. Úspěchy měl i jako sportovec. Stal se dorosteneckým mistrem ČSSR ve veslování na skifu.

Jiří Dědeček studoval žurnalistiku, z níž po roce přešel na obor knihovnictví a vědecké informace na Filozofické fakultě UK v Praze. Dále vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Po vojně, která tehdy byla povinná, pracoval jako tlumočník z francouzštiny. Několik let tvořil a vystupoval s Janem Burianem. V roce 2001 začal externě vyučovat tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Jiří Dědeček byl všestranně nadaný. Problém neměl ani se sportem, takže se v 70. letech 20. století stal dorosteneckým mistrem ČSSR ve veslování na skifu.

JIŘÍ DĚDEČEK A BOJ S RAKOVINOU

Zpěvák, textař a básník Jiří Dědeček má na svém kontě na dvě desítky desek. Jmenujme například: Už jde rudoch od válu (1990), Prší nám do Campari (2010) či Kočky z Letný (2014). Je autorem her, učebních textů, románu (Snídaně se psem), fejetonů, básní i publikací pro nejmenší (Pohádky o tlusté víle). Přeložil písňové texty (Georges Brassens: Klejme píseň dokola) a společně se svou manželkou, publicistkou a spisovatelkou Terezou Brdečkovou, knihu Vyprávět příběh, jejímž autorem je Jean-Claud Carrière.

Záběr Jiří Dědečka je neuvěřitelný. Kromě psaní a koncertování se zvládl ještě angažovat ve společenském a politickém životě. Spolupracoval se sdruženími Děti Země či Hnutí Duha. V parlamentních volbách 2002 figuroval na 2. místě středočeské kandidátky Balbínovy poetické strany; před volbami ale rezignoval a veřejně podpořil Stranu zelených. Jako nestraník byl volebním lídrem této strany v kraji Vysočina ve sněmovních volbách v červnu 2006. Též bez většího úspěchu kandidoval do Senátu (říjen 2006). V tomto roce se měl stát ministrem kultury, ale ani to se nezdařilo.

Jiří Dědeček má dvě dcery – Antonii a Victorii.