Stanislav Zindulka

Datum narození: 5.5.1932
Místo narození: Jilemnice
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herec Stanislav Zindulka na divadelních prknech prvně stanul v pěti letech a okamžitě si toto řemeslo zamiloval. Stal se „velkým hercem malých rolí". Je držitelem Českého lva.

K divadlu Stanislava Zindulku přivedli rodiče, kteří hráli ochotnické divadlo. Po absolvování pražské DAMU hrál 12 let v královéhradeckém divadle a poté 22 v Divadle bratří Mrštíků. Kromě hraní se věnoval i pedagogické činnosti, a to na konzervatoři v Brně. Tuto práci musel opustit v roce 1975 kvůli špatnému kádrovému profilu. Díky němu nemohl vystupovat v pražských divadlech. V Praze mohl začít působit až po Sametové revoluci roku 1989. Zvolil si Městská divadla pražská a Činoherní klub.

STANISLAV ZINDULKA - HÁDKY V RODINĚ LEGENDY

Na televizní obrazovce se Stanislav Zindulka poprvé objevil v roce 1968 v nedělním pořadu Chvilka poezie, kde se střídal s tehdejšími hereckými hvězdami, jako byli Jiřina Švorcová, Taťjana Medvecká, Jaroslav Moučka, Miroslav Moravec, Jan Teplý st., Václav Postránecký, Vladimír Ráž, Jiří KrampolOtakar Brousek st. V TV jej diváci mohli sledovat v desítkách drobných rolí, ať v pohádkách (Kouzelný měšec, Anděl Páně, Dědo, čaruj), tak v seriálech (Vlak dětství a naděje, Bylo nás pět, Kouzelná školka, Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pátera Knoxe, Arabela…)

Před filmovou kamerou poprvé stanul při natáčení komedie Ivo Tomana Váhavý střelec (1956), kde si zahrál po boku Jana Třísky a Jaroslava Marvana. Objevil se v známých snímcích, jako jsou Hanele, Báječná léta pod psa, Konec básníků v Čechách, Učitel Tance, Pasáž, Stůj, nebo se netrefím či Hořící keř).

Stanislav Zindulka většinou ztvárňoval jen vedlejší a epizodní role, takže není divu, že se o něm říká, že je „velkým hercem malých rolí“. Jednou z mála výjimek je drama Viktora Polesného Jasnovidka (1997), kde dostal roli hlavní. Ve filmu s ním hráli: Jan Vlasák, Oldřich Navrátil, Zlata Adamovská).

Českého lva Stanislav Zindulka získal v roce 2001 za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, a to za ztvárnění Edy v Babím létě (hlavní postavy si zahráli Vlastimil Brodský a Stella Zázvorková). Roku 2016 dostal Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Stanislav Zindulka se oženil roku 1959. S manželkou Milenou má dva syny - Jakuba Zindulku, který se svou manželkou Kateřinou působí také jako herci, a matematika Ondřeje Zindulku.

VŠE O STANISLAVU ZINDULKOVI NAJDETE ZDE

 

Články o celebritě

Stanislav Zindulka naposledy na jevišti: Smutné loučení na Silvestra Stanislav Zindulka naposledy na jevišti: Smutné loučení na Silvestra Kromě loučení s uplynulým rokem si Stanislav Zindulka (86) odbyl také jednu velkou derniéru. Rozhodl… číst článek
Oslavy slavných: Havlová přinesla poselství, Zindulka se loučil s divadlem Oslavy slavných: Havlová přinesla poselství, Zindulka se loučil s divadlem Poslední den roku 2018 oslavily i české celebrity! A každá po svém! Dagmar Havlová přinesla světu… číst článek
Zindulka o sebevraždě Brodského (†81): Slyšel jsem ránu! Věděl jsem, že to udělá Zindulka o sebevraždě Brodského (†81): Slyšel jsem ránu! Věděl jsem, že to udělá Nebyli jen herečtí kolegové, ale pojilo je i velmi silné přátelství. Dokonce tak blízké, že Stanislav… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Hana Vagnerová
Hana Vagnerová
zobrazit profil Květa Fialová
Květa Fialová
zobrazit profil Josef Alois Náhlovský
Josef Alois Náhlovský
zobrazit profil Tereza Taliánová
Tereza Taliánová
zobrazit profil Stanislav Fišer
Stanislav Fišer
zobrazit profil Kunal Nayyar
Kunal Nayyar
zobrazit profil Karel Dobrý
Karel Dobrý
zobrazit profil Ryan Gosling
Ryan Gosling