Jiří Vala

Datum narození: 27.11.1926
Datum úmrtí: 15.11.2003
Místo narození: Poprad, Československo
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec Jiří Vala, fešák a seladon, idol 50. let 20. století, který měl poměr s řadou divaček i kolegyň, zemřel na rakovinu a přemíru alkoholu.

V 76 letech ukončila život komunistickému režimu poplatnému herci Jiřímu Valovi závažná choroba. Boj s rakovinou nezvládal a začal velmi pít. Zemřel zcela opuštěn pouhých dvanáct dní před svými 77. narozeninami. A to kdysi býval idolem žen. Románky měl nejen s divačkami, ale i s kolegyněmi. Byla do něj zamilovaná Jiřina Jirásková, vztah jim prý ale nevyšel. Románek prožil s herečkou Consuelou Morávkovou, která později emigrovala. Srdce zlomil Jiřině Švorcové, jež se s Jiřinou Jiráskovou údajně nenáviděla právě kvůli Jiřímu Valovi. Vynachválit si někdejšího fešáka a seladona nemohla ani Jaroslava Obermaierová: „Byl to nesmírně milý a příjemný muž, velice přitažlivý. Poznala jsem ho v 16 letech, když jsem v divadle hrála mloka. Jednou mi k narozeninám věnoval kytičku,“ zavzpomínala herečka.

JIŘÍ VALA TRÁPIL ŽENU ZA PULTEM ŠVORCOVOU

Rodák ze slovenského Popradu Jiří Vala vyrůstal v rodině důstojníka z povolání, proto se rodina často stěhovala. Studoval gymnázium, které opustil a uchýlil se k divadlu, kde hrál a stavěl kulisy. Pražskou konzervatoř vystudoval v roce 1947. Poté vystřídal řadu angažmá: v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Armádním uměleckém souboru, ve Vinohradském divadle, v Divadle E. F. Buriana, v souboru činohry Národního divadla.

Před filmovou kamerou poprvé stanul při natáčení komedie Vladimíra Vlčka Zítra se bude tančit všude (1952). Jako příznivec komunistického režimu šel z role do role. Zahrál si v desítkách seriálů, například Gottwald s Jiřím Štěpničkou v hlavní roli, Okres na severu, Dobrá voda, Inženýrská odysea, V.L.Věk či 30 případů majora Zemana s Vladimírem Brabcem. Nejslavnější, dalo by se říct životní filmovou rolí Jiřího Valy je bezpochyby postava neohroženého pohraničníka strážmistra Karla Zemana v dramatu Karla Kachyni Král Šumavy (1959).

Po pádu totalitního režimu se Jiří Vala objevil již jen v čtyřdílném seriálu Přísahám a slibuji (1990). Poslední svou filmovou roli dostal od Milana Šteindlera v jeho filmu Vrať se do hrobu! (1989), kde si zahrál po boku Dany Batulkové, Kláry Pollertové-Trojanové, Haliny Pawlovské, Evy Holubové a Jaroslava Duška.

Jiří Vala získal Vyznamenání Za vynikající práci (1967), v roce 1969 Čestné uznání za herecký výkon v seriálu Sňatky z rozumu (1968) a Cenu Československé televize (1983). Byl oceněn také titulem Zasloužilý umělec (1986).

DALŠÍ INFORMACE O JIŘÍM VALOVI NAJDETE ZDE

 

 

Články o celebritě

Michal Dlouhý o bratru Vladimírovi (†52): Vykrádám ho! Michal Dlouhý o bratru Vladimírovi (†52): Vykrádám ho! Zatloukat, zatloukat, zatloukat! Legendární poučku sexuologa Plzáka pro nevěrníky si Michal Dlouhý… číst článek
Michal Dlouhý (48): Natáčení pod přísným utajením! Michal Dlouhý (48): Natáčení pod přísným utajením! Okamžitě může jít na konkurz do nějaké bondovky! Televize Prima totiž proměnila Michala Dlouhého… číst článek
Milovník a komunista, který rozdělil Jiráskovou a Švorcovou: Jiří Vala (†76) by slavil 90! Milovník a komunista, který rozdělil Jiráskovou a Švorcovou: Jiří Vala (†76) by slavil 90! Zemřel před 13 lety, jen pár dní před svými 77. narozeninami. Nemocný, zahořklý. Možná, kdyby Jiří… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Karla Chadimová
Karla Chadimová
zobrazit profil Hynek Čermák
Hynek Čermák
zobrazit profil Vica Kerekes
Vica Kerekes
zobrazit profil Jana Pidrmanová
Jana Pidrmanová
zobrazit profil Jennifer Lopez
Jennifer Lopez
zobrazit profil Adam Novák
Adam Novák
zobrazit profil Tomáš Maštalír
Tomáš Maštalír
zobrazit profil Tereza Taliánová
Tereza Taliánová