Jiří Vala

Datum narození: 27.11.1926
Datum úmrtí: 15.11.2003
Místo narození: Poprad, Československo
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec Jiří Vala, fešák a seladon, idol 50. let 20. století, který měl poměr s řadou divaček i kolegyň, zemřel na rakovinu a přemíru alkoholu.

V 76 letech ukončila život komunistickému režimu poplatnému herci Jiřímu Valovi závažná choroba. Boj s rakovinou nezvládal a začal velmi pít. Zemřel zcela opuštěn pouhých dvanáct dní před svými 77. narozeninami. A to kdysi býval idolem žen. Románky měl nejen s divačkami, ale i s kolegyněmi. Byla do něj zamilovaná Jiřina Jirásková, vztah jim prý ale nevyšel. Románek prožil s herečkou Consuelou Morávkovou, která později emigrovala. Srdce zlomil Jiřině Švorcové, jež se s Jiřinou Jiráskovou údajně nenáviděla právě kvůli Jiřímu Valovi. Vynachválit si někdejšího fešáka a seladona nemohla ani Jaroslava Obermaierová: „Byl to nesmírně milý a příjemný muž, velice přitažlivý. Poznala jsem ho v 16 letech, když jsem v divadle hrála mloka. Jednou mi k narozeninám věnoval kytičku,“ zavzpomínala herečka.

JIŘÍ VALA TRÁPIL ŽENU ZA PULTEM ŠVORCOVOU

Rodák ze slovenského Popradu Jiří Vala vyrůstal v rodině důstojníka z povolání, proto se rodina často stěhovala. Studoval gymnázium, které opustil a uchýlil se k divadlu, kde hrál a stavěl kulisy. Pražskou konzervatoř vystudoval v roce 1947. Poté vystřídal řadu angažmá: v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Armádním uměleckém souboru, ve Vinohradském divadle, v Divadle E. F. Buriana, v souboru činohry Národního divadla.

Před filmovou kamerou poprvé stanul při natáčení komedie Vladimíra Vlčka Zítra se bude tančit všude (1952). Jako příznivec komunistického režimu šel z role do role. Zahrál si v desítkách seriálů, například Gottwald s Jiřím Štěpničkou v hlavní roli, Okres na severu, Dobrá voda, Inženýrská odysea, V.L.Věk či 30 případů majora Zemana s Vladimírem Brabcem. Nejslavnější, dalo by se říct životní filmovou rolí Jiřího Valy je bezpochyby postava neohroženého pohraničníka strážmistra Karla Zemana v dramatu Karla Kachyni Král Šumavy (1959).

Po pádu totalitního režimu se Jiří Vala objevil již jen v čtyřdílném seriálu Přísahám a slibuji (1990). Poslední svou filmovou roli dostal od Milana Šteindlera v jeho filmu Vrať se do hrobu! (1989), kde si zahrál po boku Dany Batulkové, Kláry Pollertové-Trojanové, Haliny Pawlovské, Evy Holubové a Jaroslava Duška.

Jiří Vala získal Vyznamenání Za vynikající práci (1967), v roce 1969 Čestné uznání za herecký výkon v seriálu Sňatky z rozumu (1968) a Cenu Československé televize (1983). Byl oceněn také titulem Zasloužilý umělec (1986).

DALŠÍ INFORMACE O JIŘÍM VALOVI NAJDETE ZDE