Zdeněk Geist

Datum narození: 4.8.1971
Místo narození: Jihlava
Profese: podnikatel, publicista a politik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Podnikatel a publicista Zdeněk Geist, dříve člen Unie svobody, byl Občanskou demokratickou stranou nominován na lídra v krajských volbách 2016 na Vysočině.

Občanským demokratem se Zdeněk Geist stal v 90. letech 20. století. Po tzv. sarajevském atentátu z ODS vystoupil a stal se členem Unie svobody. Byl i jejím krajským předsedou a poradcem tehdejšího ministra financí Ivana Pilipa. V letech 1998 až 2003 působil jako zahraniční tajemník Unie Svobody. Za tuto stranu neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 1998 v Kraji Vysočina. Do Sněmovny se mu nepodařilo dostat ani ve volbách v roce 2002 za Koalici KDU-ČSL, US-DEU, kdy byl lidoveckými voliči vykroužkován z druhého místa a v dolní komoře místo něj zasedl Jiří Karas. V roce 2011 se Zdeněk Geist vrátil do ODS.

ZDENĚK GEIST A BYT OD IVANA PILIPA

Jihlavský rodák Zdeněk Geist vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obory estetika a hudební věda. Během studia absolvoval rovněž zahraniční studijní pobyty na univerzitách v německém Greifswaldu a ve Vídni. Podniká v oboru správy a pronájmu nemovitostí a reklamních ploch.

Zajímá se o výtvarné umění a historii, resp. historii umění; v této oblasti i publikuje. Dosud mu vyšly knihy Nezlomený vězeň totalit (popisující životní příběhy svých rodinných příslušníků, kteří byli za socialismu perzekvováni), Rakušan z Jihlavy (o pozapomenutém malíři z 18. století) a Bez kresby v malbě nepokročíte… (malířská korespondence z 18. století). V době před volbami 2016, do nichž jej ODS vyslala jako svého lídra pro Kraj Vysočina, chystal k vydání novou knihu přibližující osudy významné podnikatelské rodiny Löwů, jejichž textilní továrny v Heleníně a Malém Beranově u Jihlavy představovaly špičku vlnařského průmyslu Rakousko - Uherska na přelomu 19. a 20. století. Zdeněk Geist dlouhodobě přispívá do regionálních novin a naučných publikací.

Zdeněk Geist je ženatý a má tři syny.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Další Politici

zobrazit profil Karla Šlechtová
Karla Šlechtová
zobrazit profil Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar
zobrazit profil David Cameron
David Cameron
zobrazit profil Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
zobrazit profil Petr Braný
Petr Braný
zobrazit profil Milouš Jakeš
Milouš Jakeš
zobrazit profil Jaroslav  Dvořák
Jaroslav Dvořák
zobrazit profil Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová