Věra Čáslavská

Datum narození: 3.5.1942
Datum úmrtí: 30.8.2016
Místo narození: Praha
Profese: gymnastka, několikanásobná olympijská vítězka a mistryně světa
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Gymnastka Věra Čáslavská je jednou z nejúspěšnějších a nejslavnějších sportovkyň české historie. Je držitelkou jedenácti olympijských medailí.

Své nejslavnější období zažila Věra Čáslavská v 60. letech 20. století, kdy přivezla v roce 1960 z olympiády z Říma stříbro v soutěži družstev, 1964 z olympiády v Tokiu tři zlaté medaile (víceboj, přeskok, kladina) a jedno střibro (družstva) a z Mexika 1968 čtyři zlaté (víceboj, bradla, prostná a přeskok) a dvě stříbra (kladina a družstva). Samozřejmě je také trojnásobnou mistriní světa. A v roce 1968 byla vyhlášena nejznámější sportovkyní světa. Řadí se tak k nejúspěšnějším sportovcům české historie, jako jsou například Emil Zátopek, Ivan Lendl, Dominik Hašek, Jaromír JágrJan Železný, Barbora Špotáková či Martina Sáblíková.

VŠE O GYMNASTCE VĚŘE ČÁSLAVSKÉ

Známá byla Věra Čáslavská i kvůli svému politickému postoji. V roce 1968 vystoupila proti sovětské okupaci Československa a komunisté ji za to vyloučili ze sportovního života. Po listopadovém převratu 1989 se stala jednou z tváří nového politického stylu. Měla nabídky na místo primátorky hlavního města nebo velvyslankyně v Japonsku. V lednu 1990 přijala až nabídku prezidenta Václava Havla a stala se jeho poradkyní pro sociální otázky a pro sport. Byla také předsedkyní Československého olympijského výboru a po rozpadu Československa až do roku 1996 předsedkyní Českého olympijského výboru a členkou Mezinárodního olympijského výboru.

Gymnastice se Věra Čáslavská věnovala od dětství. Svou sportovní kariéru zahájila v šestnácti letech na mistrovství světa ve sportovní gymnastice v Moskvě. V průběhu LOH v Mexiku se vdala za Josefa Odložila, českého reprezentanta v běhu. Z manželství, které nevydželo, měli syna Martina.

Krátce poté, co se Josef Odložil vrátil v roce 1993 z emigrace, se se synem nepohodl a dostal od něj úder, po kterém upadl, uhodil se do hlavy a brzy nato - 10. října 1993 - v nedožitých padesáti letech zemřel. Zásadní roli v roztržce, která přinesla smrt, sehrál alkohol. Martin Odložil byl za zabití otce odsouzen, do vězení nenastoupil - dostal milost od prezidenta Václava Havla.

V roce 1996 se Věra Čáslavská začala stahovat do ústraní a následujících deset let se téměř s nikým nestýkala a nikde nevystupovala. S depresemi se léčila v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Podařilo se jí vyléčit a vrátit se do společenského života, avšak onemocněla rakovinou slinivky, která se v létě 2016 zhoršila. 30. srpna jela na prohlídku do IKEMu, kde ale zůstala a ve 21:55 na následky vleklé nemoci zemřela.

 

Články o celebritě

Věra Čáslavská (†74) se dočkala: Když ne státní pohřeb, alespoň mše na Hradě! Věra Čáslavská (†74) se dočkala: Když ne státní pohřeb, alespoň mše na Hradě! Katedrála svatého Víta vzdala zpětně hold Věře Čáslavské (†74), která před osmi měsíci podlehla rakovině… číst článek
Gymnastka Čáslavská by oslavila 75. narozeniny: Rodina tají, kde má hrob! Gymnastka Čáslavská by oslavila 75. narozeniny: Rodina tají, kde má hrob! U příležitosti dnešních nedožitých 75. narozenin Věry Čáslavské (†74) se v katedrále sv. Víta na… číst článek
Otřesený přítel Čáslavské (†74): Je to pro ni nedůstojné! Otřesený přítel Čáslavské (†74): Je to pro ni nedůstojné! Legendární gymnastka Věra Čáslavská by dnes oslavila své 75. narozeniny. U této příležitosti se v katedrále… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Lukáš Bauer
Lukáš Bauer
zobrazit profil Vladimír Sobotka
Vladimír Sobotka
zobrazit profil Petra Kvitová
Petra Kvitová
zobrazit profil Adrian Rolko
Adrian Rolko
zobrazit profil Mario Mandžukič
Mario Mandžukič
zobrazit profil Simon Nausch
Simon Nausch
zobrazit profil Jana Pechanová
Jana Pechanová
zobrazit profil Eden Hazard
Eden Hazard