Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Babiš se zapsal v Bruselu: S Merkelovou mluvil česky, Juncker mu řekl chlapíku Babiš se zapsal v Bruselu: S Merkelovou mluvil česky, Juncker mu řekl chlapíku Mimo jiné i k seznamování využil nový český premiér Andrej Babiš účast na summitu Evropské rady v Bruselu.… číst článek
Tsipras peskoval Tuska. Nelíbí se mu zpochybnění uprchlických kvót Tsipras peskoval Tuska. Nelíbí se mu zpochybnění uprchlických kvót Řecký premiér Alexis Tsipras před summitem Evropské unie kritizoval šéfa Evropské rady Donalda Tuska… číst článek
Babiše čeká premiéra na summitu v Bruselu. S Tuskem bude řešit i migranty Babiše čeká premiéra na summitu v Bruselu. S Tuskem bude řešit i migranty Snaha vnímat nového českého premiéra Andreje Babiše jako politika s proevropskou agendou je v Bruselu… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Eduard Hulicius
Eduard Hulicius
zobrazit profil Ivo Svoboda
Ivo Svoboda
zobrazit profil Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
zobrazit profil Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
zobrazit profil Jan  Fischer
Jan Fischer
zobrazit profil Martin Havel
Martin Havel
zobrazit profil Václav Láska
Václav Láska
zobrazit profil Jaroslav  Chmelař
Jaroslav Chmelař