Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Evropský parlament si „sladil noty“ na brexit: Trvá na rovných právech s Brity Evropský parlament si „sladil noty“ na brexit: Trvá na rovných právech s Brity Během výstupových jednání Evropské unie s Británií a v následné dohodě o odluce bude klíčové zaručit… číst článek
Tusk zhatil práci špionů a musí k výslechu. Je to kvůli Smolensku?  Tusk zhatil práci špionů a musí k výslechu. Je to kvůli Smolensku? Předseda Evropské rady Donald Tusk přijede 19. dubna do Varšavy svědčit v případu z roku 2010, který… číst článek
Brexit započal, Mayová oficiálně požádala o odchod z EU Brexit započal, Mayová oficiálně požádala o odchod z EU Británie ve středu oficiálně oznámila odchod z Evropské unie. Dopis ohlašující úmysl ze společenství… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura
zobrazit profil Karel Březina
Karel Březina
zobrazit profil Vladimír Derner
Vladimír Derner
zobrazit profil Daniel Herman
Daniel Herman
zobrazit profil Ivan Adamec
Ivan Adamec
zobrazit profil Martin Luther King
Martin Luther King
zobrazit profil Marta Gottwaldová
Marta Gottwaldová
zobrazit profil Jan Horník
Jan Horník