Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Unijní lídři dali brexitu zelenou. Barnier: S Brity zůstáváme spojenci Unijní lídři dali brexitu zelenou. Barnier: S Brity zůstáváme spojenci Návrh dohody o brexitu i o uspořádání dalších vztahů dostal v neděli v Bruselu od 27 unijních lídrů… číst článek
Babiš přiletěl do Palerma: Ve městě proslulém mafií řeší migranty a situaci Libye Babiš přiletěl do Palerma: Ve městě proslulém mafií řeší migranty a situaci Libye Městečko Palermo usíná… Slavnostní večeří a v nejisté atmosféře začala v pondělí v sicilské metropoli… číst článek
Boj o brexit se stupňuje. Juncker sice zmírnil rétoriku, Mayová ale hrozí imigrační politikou Boj o brexit se stupňuje. Juncker sice zmírnil rétoriku, Mayová ale hrozí imigrační politikou Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker při dnešní debatě s poslanci Evropského parlamentu zopakoval,… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
zobrazit profil Jiří Haramul
Jiří Haramul
zobrazit profil Stanislav Polčák
Stanislav Polčák
zobrazit profil Fidel  Castro
Fidel Castro
zobrazit profil Lenka Kozlová
Lenka Kozlová
zobrazit profil Petr Mach
Petr Mach
zobrazit profil Evžen  Tošenovský
Evžen Tošenovský
zobrazit profil Vít Rakušan
Vít Rakušan