Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Trump jednal s šéfem Evropské rady: Na Rusku jsme se neshodli Trump jednal s šéfem Evropské rady: Na Rusku jsme se neshodli Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nenašli stoprocentní… číst článek
Tusk naléhá na Londýn: Představte plán brexitu, vztah s EU vyřešíme pak Tusk naléhá na Londýn: Představte plán brexitu, vztah s EU vyřešíme pak Předseda Evropské rady Donald Tusk opět zdůraznil, že Evropská unie si v jednáních s Londýnem o vystoupení… číst článek
Tusk přijel svědčit do Polska a zkritizoval vládu. Čekaly na něj stovky lidí Tusk přijel svědčit do Polska a zkritizoval vládu. Čekaly na něj stovky lidí Polský expremiér a předseda Evropské rady Donald Tusk přijel do Varšavy svědčit v kauze neschválené… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Dominique Strauss-Khan
Dominique Strauss-Khan
zobrazit profil Zdeněk Papoušek
Zdeněk Papoušek
zobrazit profil Petr  Gawlas
Petr Gawlas
zobrazit profil Ján Slota
Ján Slota
zobrazit profil Václav Hampl
Václav Hampl
zobrazit profil Marta Gottwaldová
Marta Gottwaldová
zobrazit profil Pavel Poc
Pavel Poc
zobrazit profil Pavel Pisch
Pavel Pisch