Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Zemřel muž, který vytáhl mladou Merkelovou: „Kohl mi zásadně změnil život“ Zemřel muž, který vytáhl mladou Merkelovou: „Kohl mi zásadně změnil život“ Německo truchlí, spolu s ním se ponořily do smutku i evropské špičky. Ve věku 87 let zemřel Helmut… číst článek
Trump jednal s šéfem Evropské rady: Na Rusku jsme se neshodli Trump jednal s šéfem Evropské rady: Na Rusku jsme se neshodli Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nenašli stoprocentní… číst článek
Tusk naléhá na Londýn: Představte plán brexitu, vztah s EU vyřešíme pak Tusk naléhá na Londýn: Představte plán brexitu, vztah s EU vyřešíme pak Předseda Evropské rady Donald Tusk opět zdůraznil, že Evropská unie si v jednáních s Londýnem o vystoupení… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Petr Třešňák
Petr Třešňák
zobrazit profil Miroslav Novák
Miroslav Novák
zobrazit profil Dalibor Zelený
Dalibor Zelený
zobrazit profil Stanislav Körner
Stanislav Körner
zobrazit profil Jan Vitula
Jan Vitula
zobrazit profil Zdeněk  Seidl
Zdeněk Seidl
zobrazit profil Jan Řehounek
Jan Řehounek
zobrazit profil Petr Nečas
Petr Nečas