Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

„Přežil jsem!“ Tusk běžel ve vedru 20 kilometrů, Dzurinda byl rychlejší „Přežil jsem!“ Tusk běžel ve vedru 20 kilometrů, Dzurinda byl rychlejší „Nakonec to bylo mnohem snazší, než řídit některé summity.“ Takový komentář dal šéf Evropské rady… číst článek
Babiš kritizuje Evropskou unii: Otálí s termínem pro vstup balkánských zemí Babiš kritizuje Evropskou unii: Otálí s termínem pro vstup balkánských zemí Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) kritizuje spolu se svými kolegy z visegrádské čtyřky Evropskou… číst článek
Prezident EU: Na náladového Trumpa nelze sázet. „Díky němu jsme přišli o iluze“ Prezident EU: Na náladového Trumpa nelze sázet. „Díky němu jsme přišli o iluze“ Evropa musí přes nynější atmosféru udělat vše pro udržení transatlantické vazby se Spojenými státy.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Kim Čong Un
Kim Čong Un
zobrazit profil Marek Výborný
Marek Výborný
zobrazit profil Miloslava Rutová
Miloslava Rutová
zobrazit profil Václav Snopek
Václav Snopek
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil Jitka Volfová
Jitka Volfová
zobrazit profil Jaroslav  Chmelař
Jaroslav Chmelař
zobrazit profil Jiří Maštálka
Jiří Maštálka