Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Brusel a Japonci si „plácli“ na volný obchod. Ceremoniál zdržely záplavy Brusel a Japonci si „plácli“ na volný obchod. Ceremoniál zdržely záplavy Evropská unie dnes podepsala s Japonskem svou dosud největší dohodu o volném obchodu. Oznámili to… číst článek
Babiš kvůli migrantům mluví o „cestě do pekel“. Rozohnil ho dopis z Itálie Babiš kvůli migrantům mluví o „cestě do pekel“. Rozohnil ho dopis z Itálie Česká republika dostala žádost italského premiéra, aby země Evropské unie pomohly se 450 migranty,… číst článek
Europoslanci krotí „migrační nadšení“: Zrušte dovolenou a vyřešte uprchlíky, chtějí po Radě Europoslanci krotí „migrační nadšení“: Zrušte dovolenou a vyřešte uprchlíky, chtějí po Radě Bouřlivou diskuzi vyvolaly závěry Evropské rady v souvislosti s migrací. Ty nejvyšší představitelé… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Robert Pelikán
Robert Pelikán
zobrazit profil Jakub Lepš
Jakub Lepš
zobrazit profil Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
zobrazit profil Ivana Bartošová
Ivana Bartošová
zobrazit profil Jan Birke
Jan Birke
zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
zobrazit profil Marek Výborný
Marek Výborný
zobrazit profil Jiří Peřina
Jiří Peřina