Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Trump jednal s šéfem Evropské rady: Na Rusku jsme se neshodli Trump jednal s šéfem Evropské rady: Na Rusku jsme se neshodli Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nenašli stoprocentní… číst článek
Tusk naléhá na Londýn: Představte plán brexitu, vztah s EU vyřešíme pak Tusk naléhá na Londýn: Představte plán brexitu, vztah s EU vyřešíme pak Předseda Evropské rady Donald Tusk opět zdůraznil, že Evropská unie si v jednáních s Londýnem o vystoupení… číst článek
Tusk přijel svědčit do Polska a zkritizoval vládu. Čekaly na něj stovky lidí Tusk přijel svědčit do Polska a zkritizoval vládu. Čekaly na něj stovky lidí Polský expremiér a předseda Evropské rady Donald Tusk přijel do Varšavy svědčit v kauze neschválené… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jan Holásek
Jan Holásek
zobrazit profil Jakub Lepš
Jakub Lepš
zobrazit profil Radoslav Skála
Radoslav Skála
zobrazit profil Blanka z Valois
Blanka z Valois
zobrazit profil Richard Pikner
Richard Pikner
zobrazit profil Jiří Skalický
Jiří Skalický
zobrazit profil Jaroslav  Chmelař
Jaroslav Chmelař
zobrazit profil Marta Semelová
Marta Semelová