Donald Tusk

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození: Gdaňsk, Polsko
Výška: 174 cm
Profese: předseda Evropské rady
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Donald Tusk je polský politik a od prosince 2014 předseda Evropské rady. V letech 2007–2014 působil jako nejdéle sloužící předseda vlády třetí Polské republiky.

Donald Tusk spoluzakládal politickou stranu Liberálně demokratický kongres, která měla kořeny v polské Solidaritě. V roce 1990 se stal jejím předsedou. V březnu 1994 se sloučila s Demokratickou unií  a vznikla Unie Svobody. Tusk se stal místopředsedou strany.

V roce 2001 se Unie Svobody sloučila se stranou Akcja Wyborcza Solidarność pod novým názvem Občanská platforma. Po volbách ve stejném roce se stala největší opoziční silou a Donald Tusk byl zvolen místopředsedou polského Sejmu a v roce 2003 i předsedou strany.

V roce 2005 Donald Tusk kandidoval v prezidentských volbách, ve kterých nakonec zvítězil Lech Kaczyński. V roce 2007 Občanská platforma s Donaldem Tuskem v čele zvítězila ve volbách a vítězství zopakovala i v roce 2011. V roce 2014 byl Tusk nejdéle sloužícím polským premiérem od roku 1989.

Donald Tusk byl 30. srpna 2014 na summitu EU jmenován předsedou Evropské rady. Stal se tzv. evropským prezidentem a 9. září 2014 podal i s celou polskou vládou demisi. V prosinci 2014 převzal funkci šéfa Rady.

Vše o Donaldu Tuskovi čtěte zde

 

Články o celebritě

Brexit započal, Mayová oficiálně požádala o odchod z EU Brexit započal, Mayová oficiálně požádala o odchod z EU Británie ve středu oficiálně oznámila odchod z Evropské unie. Dopis ohlašující úmysl ze společenství… číst článek
Unie slaví 60 let. Lídři 27 zemí, včetně Sobotky, chtějí její pokračování Unie slaví 60 let. Lídři 27 zemí, včetně Sobotky, chtějí její pokračování Odhodlání pokračovat v Evropě společně i po odchodu Velké Británie dnes v Římě potvrdili vrcholní… číst článek
Britové znají termín brexitu. A Blair otevřeně promluvil o přistěhovalcích Britové znají termín brexitu. A Blair otevřeně promluvil o přistěhovalcích Britové nečekali, kolik přistěhovalců jejich zemi zavalí po otevření pracovního trhu pro nově přistoupivší… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna
zobrazit profil Jiří Skalický
Jiří Skalický
zobrazit profil Klára Dostálová
Klára Dostálová
zobrazit profil Zikmund Lucemburský
Zikmund Lucemburský
zobrazit profil Jan Chvojka
Jan Chvojka
zobrazit profil Eva Valjentová
Eva Valjentová
zobrazit profil Stanislav Mackovík
Stanislav Mackovík
zobrazit profil Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi