Ilja Racek ml.

Datum narození: 10.4.1950
Místo narození: Ostrava
Profese: režisér, publicista, politik
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Režisér a bývalý náměstek ministra kultury Ilja Racek se stal kandidátem lidovců a zelených v senátních volbách v říjnu 2016 v obvodě Ostrava-město. Syn slavného herce Ilji Racka má zkušenosti rovněž z komunální politiky, byl i ostravským radním.

Ilja Racek vystudoval hned tři vysoké školy. Na pražské Fakultě sociálních věd se věnoval televizní publicistice. Režírovat se naučil na DAMU, k tomu si přidal divadelní vědu v Olomouci.

Po studiích se Ilja Racek vrátil do rodné Ostravy. Pracovat začal ve zdejších rozhlasových a televizních studiích. Pak se dal na divadelní dráhu. Na rozdíl od otce nestál na prknech, ale v zákulisí a režíroval. Angažovalo ho Těšínské divadlo, pak liberecké Divadlo F.X.Šaldy. Po revoluci už řídil Státní divadlo Ostrava a ostravskou Janáčkovu filharmonii.

Když se v roce 1998 usedl do křesla ministra kultury politik ČSSD Pavel Dostál, stal se Ilja Racek jeho náměstkem. Byl jím do ledna 2001. Opět se vrátil do Ostravy a deset let šéfoval Televiznímu studiu Ostrava. Odskočil si také do plzeňského divadla.

V komunální politice začal Ilja Racek působit v roce 1994, stal se nezávislým ostravským zastupitelem. Po dvou volebních obdobích si dal pauzu, vrátil se však v roce 2014 jako nestraník za KDU-ČSL. Stal se radním města, rezignoval o rok později po rozpadu koalice.

V senátních volbách 2016 patřil Ilja Racek ve svém obvodu k favoritům. Senátor ČSSD Antonín Maštalíř funkci neobhajoval. ČSSD postavila majitele bezpečnostní agentury Josefa Pravdu, ANO náměstka primátora Radima Brabence. Dalším soupeřem byl Iljovi Rackovi hasič Zdeněk Nytra.

Ilja Racek je ženatý a má tři děti.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2016 ZDE >>