Marek Fichtner

Profese: mistr kuchař

Související celebrity

Životopis

Elitní šéfkuchař Marek Fichtner se televizním divákům představil v porotě soutěže TV Nova MasterChef Česko. Jako mistr svého řemesla byl úspěšný třeba na lodi s 2500 pasažéry.

Poté, co se Marek Fichtner vyučil kuchařem, pár měsíců pracoval ve svém rodišti v Adršpašských skalách. První zahraniční zkušenost má z Německa, kam se vydal pár let po Sametové revoluci 1989. Po nějaké době dostal práci na lodi německé společnosti s 300 pasažéry. Posléze se přihlásil k americké lodní společnosti z Miami, kde nastoupil jako čtvrtý zástupce šéfkuchaře (sous chef v tréninku). Zaoceánský parník měl 1500 pasažérů; za dva roky už byl šéfkuchař vlajkové lodi, která mohla uspokojit až 2500 klientů. V tamní kuchyni se mu otáčelo 128 kuchařů. Na moři Marek Fichntner strávil celkem sedm let.

MAREK FICHTNER A MOŘSKÁ NEMOC

V Česku na žádnou zajímavou práci nenarazil, tak přijal nabídku ze Saudské Arábie, kde pracoval jako šéfkuchař v nejluxusnějším rijádském hotelu Al Faisaliah. Jak se v médiích vyjádřil, život tam pro něj nebyl jednoduchý – kuchaři se během dne chodili modlit, což značně narušovalo chod podniku. Vše však nebylo tak černé. Vyzkoušel si opulentní akce pro třeba i 3500 lidí (od svateb až po autosalony). „Dvakrát jsem připravoval hostinu pro samotného saúdského krále. Jednou to bylo dokonce uprostřed pouště, kde jsme měli stany a kompletně vybavenou, klimatizovanou kuchyň. Další velkou akcí byl summit sedmi zemí Perského zálivu. Kromě krále Abdula Al Sauda jsem tam vařil například pro šejka z Emirátů nebo sultána z Ománu,“ pochlubil se Marek Fichtner v médiích.

Mistr kuchař Marek Fichtner objel téměř celý svět; největším zážitkem pro něj byla prý plavba Jižní Amerikou po Amazonce. Dále byl na stáži v kodaňské restauraci Noma, která již tehdy patřila mezi deset nejlepších restaurací světa, a také ve Švýcarsku. Jeho renomé přesvědčilo Velvyslanectví ČR, aby to byl právě on, kdo připraví menu v rámci Týdne české gastronomie v Brazílii a Mexiku. V Česku přijal post šéfkuchaře v pražském hotelu Kempinski, jehož restaurace Le Grill se rychle propracovala mezi nejlepší podniky v metropoli. Posléze se stal šéfkuchařem pětihvězdičkového pražského hotelu The Augustine.

Marek Fichtner je ženatý a má dvě děti. S manželkou Katkou se seznámil v Saudské Arábii, kde pracovala jako fyzioterapeutka.