Petr Hořejš

Petr Hořejš

Datum narození: 7.9.1938
Místo narození: Bratislava
Profese: publicista a spisovatel
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Spisovatel a novinář Petr Hořejš, autor třináctidílného historického cyklu Toulky českou minulostí, za totality musel publikovat pod pseudonymy: Petr Hora, Péťa Vařič a Péťa Rodič.

Renomovaný publicista, scenárista a spisovatel Petr Hořejš vystudoval katedru žurnalistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V ročníku byl mj. s Vladimírem Jiránkem. Pracoval jako redaktor. Poté, co upadl v nemilost tehdejší politické garnitury, psal pod pseudonymy (Petr Hora, Péťa Vařič a Péťa Rodič).

Jak Petr Hořejš kdysi řekl pro Týdeník Rozhlas, pseudonym Hora mu vymyslel někdo z Mladého světa, kdo konkrétně, se nedozvěděl. Péťa Vařič byl, protože učil čtenáře vařit, a Péťa Rodič se z něj stal, jelikož vychovával malé děti. „Na jedné straně jsem byl dělník a zálesák a na druhé straně vlastně čím dál renomovanější - pod svým jménem nepovolený – publicista,“ zavzpomínal na období totality.

Vzhledem k tomu, že tenkrát musel mít razítko o zaměstnání každý, jinam by se dopouštěl trestného činu příživnictví (hrozilo za něj nejprve dva roky vězení, později až tři), novinář Petr Hořejš pracoval jako čerpač a měřič vodních zdrojů. Po Sametové revoluci 1989 byl krátce ředitelem nakladatelství Albatros a nedlouho i redaktorem Mladého světa. Od poloviny devadesátých let minulého století je Pert Hořejš „na volné noze“.

V sedmdesátých a osmdesátých letech spolupracoval s Prázdninovou školou Lipnice; byl zakládajícím členem Lipnického stipendijního fondu. Kromě již zmíněného cyklu Toulky českou historií (vycházely od roku 1979 – samozřejmě pod pseudonymem) je Petr Hořejš autorem metodické příručky Prázdniny se šlehačkou a spoluzakladatelem nadace Pangea, v níž působil třeba s hercem a moderátorem Markem Ebenem.

Ze tří partnerských vztahů se mu narodili čtyři dcery a dva synové.