John Malkovich

Datum narození: 9.12.1953
Místo narození: Christopher, Illinois, USA
Profese: herec, režisér, producent, divadelní výtvarník
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Americký herec a režisér John Malkovich, který má za sebou dvě nominace na Oscara, na MFF v Karlových Varech obdržel Křišťálový glóbus za svůj celoživotní přínos oboru kinematografie.

Charizmatický John Malkovich je nejen slavný herec a úspěšný režisér, ale též divadelní výtvarník a producent. Kariéru nastartoval roku 1974, kdy v Chicagu spoluzakládal dnes významné divadlo Steppenwolf Theatre Company, kde hrál, režíroval a pracoval i jako divadelní výtvarník. Od konce 70. let působí také na newyorské Broadwayi, kde jako herec i režisér získal několik významných divadelních cen.

Ve filmu působí od roku 1978. Od té doby jich má na kontě na sedm desítek. První velký úspěch přišel v roce 1984, kdy byl poprvé nominován na Oscara za snímek Místa v srdci. Dva roky nato získal Cenu Emmy jako nejlepší herec ve vedlejší za film Smrt obchodního cestujícího.

V roce 1987 se objevil ve filmu Stevena Spielberga Říše slunce a v adaptaci hry Tennesseeho Williamse The Glass Menagerie. Velký úspěch mu přinesla role zlověstného a citlivého Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti (1988), kde se objevil vedle Glenn Close a Michelle Pfeiffer, s níž se během natáčení sblížil, z čehož byla velká aféra.

V roce 1994 byl znovu nominován na Oscara, opět za vedlejší roli, a to za snímek S nasazením života. Verzi sama sebe s prostředním jménem Horatio ztvárnil ve filmu V kůži Johna Malkoviche (1999). Jako režisér debutoval v roce 2002 thrillerem Tanečník seshora; do hlavní role obsadil Javiera Bardema.

Na 44. ročníku Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech John Malkovich, jehož do češtiny dabují Jaromír Meduna a Pavel Šrom, obdržel cenu Křišťálový glóbus za svůj celoživotní přínos oboru kinematografie.

Herec John Malkovich, rodným jménem John Gavin Malkovich, pochází z novinářské rodiny. Jeho otec byl šéfredaktor a publicista ve vědeckém časopisu, matka redaktorkou místních novin. Po předcích je chorvatského, skotského a německého původu. John Malkovich se chtěl stát profesionálním ochráncem přírody, a tak studoval ekologii na Illinois State University. Nicméně nakonec zvítězil zájem o divadlo, které začal nejprve hrát jako ochotník a potom ho i vystudoval.

V roce 1982 se John Malkovich oženil s herečkou Glenne Headly. Jejich manželství skončilo roku 1988, kdy měl herec románek s kolegyní Michelle Pfeiffer. Posléze s oběma ženami skončil a dal se dohromady se studentkou Nicolettou Peyran, již si roku 1989 vzal. John Malkovich má dvě děti - Loewy Malkovich a Amandine Malkovich.

 

Další Herci

zobrazit profil Brad Pitt
Brad Pitt
zobrazit profil Robin Wright
Robin Wright
zobrazit profil Stanislav Remunda
Stanislav Remunda
zobrazit profil Jana Nagyová-Pulm
Jana Nagyová-Pulm
zobrazit profil Jack Nicholson
Jack Nicholson
zobrazit profil Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
zobrazit profil Marek Lambora
Marek Lambora
zobrazit profil Jiří Čapka
Jiří Čapka