Jiří Cieńciała

Datum narození: 10.3.1950
Místo narození:  Vendryně
Profese: senátor a manažer
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Bývalý generální ředitel Třineckých železáren a ministr Rusnokovy vlády Jiří Cieńciała (kandidát hnutí OSN) se ve voleb 2016 stal senátorem za obvod Frýdek-Mýstek.

Do politiky Jiří Cieńciała vstoupil v červenci 2013, kdy mu premiér Jiří Rusnok nabídl post ministra průmyslu a obchodu ve své úřednické vládě. Prezident Miloš Zeman jej do této funkce jmenoval 10. července 2013. Vláda Jiřího Rusnoka ho usnesením jmenovala zmocněncem vlády pro řešení problémů spojených s revitalizací Moravskoslezského a Ústeckého kraj. Ve volbách 2016 byl úspěšným kandidátem za hnutí OBČANÉ SPOLU - NEZÁVISLÍ (OSN) v obvodu č. 73 – Frýdek-Místek.

Absolvent oboru systémové inženýrství na Vysoké škole báňské v Ostravě Jiří Cieńciała byl externím vyučujícím na VŠB Ostrava. Svou profesní kariéru zahájil v Třineckých železárnách. V této ocelářské firmě působil na různých hospodářských pozicích více než 37 let; roku 1997 se stal jejím generálním ředitelem. V říjnu 2012 byl zvolen členem dozorčí rady této akciové společnosti. Zapletl se do aféry, podle níž mohly Třinecké železárny vydělat (údajně šlo pohledávku v řádu miliard korun), a to pádem společnosti Moravia Energo, v jejíž dozorčí radě seděl od prosince 1999. V únoru 2012 se stal rektorem soukromé Vysoké školy podnikání v Ostravě, která byla na konci září 2015 zrušena, avšak stala se součástí soukromé Vysoké školy podnikání a práva, jejímž rektorem se Jiří Cieńciała stal už od června téhož roku.

Roku 2008 byl Jiří Cieńciała oceněn jako Manažer roku. Stal se členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která je odborným a poradním orgánem vlády České republiky.

Jiří Cieńciała pocházející z polské menšiny v Českém Slezsku; má syna Michala.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE