Liana Janáčková

Datum narození: 17.12.1953
Místo narození: Ostrava
Profese: politička, starostka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Kontroverzní politička Liana Janáčková, bývalá senátorka, starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, se ve volbách 2016 stala kandidátkou hnutí Nezávislí na post v horní komoře.

Do politiky Liana Janáčková vstoupila v roce 1990 - byla zvolena starostkou městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. V roce 1992, kdy vstoupila do ODS, se též stala senátorkou. V horní komoře nahradila Mirka Topolánka. V Senátu byla místopředsedkyní Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky a členkou Volební komise. Ve volbách 2006 hnutí Nezávislí vyhrálo volby a ona získala nejvíce hlasů, avšak křeslo starostky jí na pár měsíců zasedl občanský demokrat Radomír Michniak, a to díky koalici ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Po převratu v červnu 2007 se Liana Janáčková do funkce opět vrátila. V listopadu 2014 byla opět zvolena starostkou.

V senátních volbách 2010 mandát neobhájila, porazil ji sociální demokrat Antonín Maštalíř. Neúspěšná byla též ve volbách (2013) do Poslanecké sněmovny PČR. V roce 2012 se dostala do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje. Dva roky nato kandidovala dokonce na primátorku Ostravy, avšak Nezávislí se do zastupitelstva vůbec neprobojovali. Ve volbách 2016 stála znovu v čele kandidátky hnutí. V senátních volbách 2016 se jako bezpartijní stala kandidátkou hnutí Nezávislí na post v horní komoře za obvod č. 70 - Ostrava-město.

Politička Liana Janáčková, která je známa svým nesmlouvavým postojem k nepřizpůsobivým obyvatelům a ostrými výroky vůči nim, za svou kariéru vystřídala několik stran: OF, ODS, Svobodní a NEZ. V srpnu 1997 navrhla, že obvod přispěje na letenku Romům, kteří chtěli emigrovat do Kanady, když vrátí byty a odhlásí trvalé bydliště. O deset let později se kolem tehdejší senátorky rozpoutala další aféra, a to díky zveřejnění nahrávky, na níž se označila za rasistku. Tehdy sama požádala o zbavení imunity, Senát ji za ale za výroky o Romech k trestnímu stíhání nevydal.

Po absolvování Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně Liana Janáčková pracovala jako projektantka ve firmách Stavoprojekt Ostrava a Drupos Ostrava.

Liana Janáčková je rozvedená a má dvě dcery.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Další Politici

zobrazit profil Miloslav Ludvík
Miloslav Ludvík
zobrazit profil Igor Karen
Igor Karen
zobrazit profil Rostislav Koštial
Rostislav Koštial
zobrazit profil Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
zobrazit profil Pcheng Li-jüan
Pcheng Li-jüan
zobrazit profil Petr Orel
Petr Orel
zobrazit profil Jiří Haramul
Jiří Haramul
zobrazit profil Ivan Jančárek
Ivan Jančárek