Réka Derzsi

Datum narození: 2.3.1984
Místo narození: Bratislava
Výška: 171 cm
Profese: herečka
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Slovenská herečka Réka Derzsi se českým divákům předvedla v koprodukčním filmu Lištičky a také na divadelních prknech. Ve Švadově divadle dostala jednu z ústředních rolí v inscenaci Krysař.

Herečka Réka Derzsi si hlavní roli zahrála v českém krátkometrážním snímku Den jednoho herce (2008) či v koprodukčním irsko-českém dramatu Lištičky (2009), kde ztvárnila postavu au pair Alžběty, která se zoufale snaží vytvořit si svůj nový život v Irsku tím, že si chce najít chlapa za každou cenu, a to částečně proto, že její domov na Slovensku má být brzy srovnán se zemí kvůli nové dálnici. Za roli Alžběty byla nominovaná na Slovenskou národní filmovou cenu – Slnko v sieti a oceněná cenou PRIX Best Actress na Rouen Nordic Film Festivalu ve Francii.

Réka Derzsi se objevila v řadě slovenských seriálů, jako jsou Ochránci, Zlodeji detí, Dr. Dokonalý, Aféry, Nesmrtelní, Sekerovci, Ordinácia v ružovej záhrade.

Již v šesti letech se Réka Derzsi začala věnovat baletu, folklóru a modernímu tanci. Následovaly různé kroužky jako např. loutkoherectví, dramatický či recitační kroužek, díky kterým se již v útlém věku seznámila s divadlem a účastnila se různých amatérských festivalů na Slovensku i v Maďarsku. Po ukončení gymnázia nastoupila k divadlu a rok působila v Jókaiho Divadle v Komárně, poté v Budapešti v Centrál Színház. Po dvou letech u divadla se rozhodla pro studium oboru činoherní herectví na Vysoké škole Múzických umění v Bratislavě. Po ukončení VŠ sezonu hrála v Městském divadle v Žilině.

V roce 2010 se Réka Derzsi přestěhovala do Prahy. Působila v A studio Rubín, na Letních shakespearovských slavnostech či v Národním divadle Brno. Roku 2013 začala hostovat v pražském Švandově divadle, kde dostala role v inscenacích Cry Baby Cry či Popeláři. Začátkem listopadu 2016 mělo premiéru představení Krysař, k němuž scénář podle předlohy Viktora Dyka napsala Martina Kinská. Do titulní role režisér Dodo Gombár obsadil skvělou Kláru Cibulkovou. Réka Derzsi ztvárnila Agnes. V dalších rolích se objevili například Jacob Erftemeijer, Luboš Veselý nebo Eva Josefíková.