Radim Hladík

Datum narození: 13.12.1946
Datum úmrtí: 4.12.2016
Místo narození: Praha
Profese: kytarista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Kytarista Radim Hladík, zakladatel skupiny Blue Effect, skladatel, producent a pedagog, zemřel 4. prosince 2016 na fibrózu plic. Nedočkal se transplantace.

V roce 1968 stál Radim Hladík u vzniku legendární skupiny Blue Effect a byl jediným jejím členem, který ji nikdy neopustil. Tedy až do své smrti.

Vůdčí osobností kapely kdysi byl Vladimír Mišík. Poté, co z ní odešel, převzal jeho místo Radim Hladík. Kromě kytary hrával na elektronické varhany, pilník a sirénu. Jedním z jeho největších hitů je skladka Čajovna, která se stala hledanou na YouTube, přestože vznikla v době bez internetu. Ostatně stejně jako píseň Šaty z šátků Leška Semelky, klávesisty a zpěváka Blue Effectu, kterou Radim Hladík nahrál s bubeníkem Vlado Čechem. Ta roku 1979 převálcovala konkureci a získala Bratislavskou lyru.

Hudebník Radim Hladík spolupracoval i s jinými muzikanty, jako jsou např. Pavol Hammel a Fedor Frešom či Oldřichem Kellnerem a Lubošem Mandou. Věnoval se i folkové hudbě - vystupoval s Jaroslavem Hutkou, kterého doprovázel na klasickou španělskou kytaru.

RADIM HLADÍK A NEVYLÉČITELNÁ CHOROBA

Jako dítě se Radim Hladík učil hrát na klavír. Dva roky navštěvoval Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na kytaru; od patnácti na ni hrál ve skupině Komety. Roku 1964 začal profesionálně vystupovat v klubu Olympik. Byl členem legendární beatové skupiny The Matadors. Publikum často dokázal okouzlit něčím, co ještě na jevišti neviděli, třeba hrou na kytaru za krkem.

S Blue Effectem se Radim Hladík na podiu naposledy objevil 14. září 2016. Kvůli fibróze plic, kterou trpěl několik let, živé vystupování přerušil a čekal na transplantaci plic. Zemřel 4. prosince 2016 ve věku 69 let.

O RADIMU HLADÍKOVI ČTĚTĚ ZDE

 

Články o celebritě

Další Hudebníci

zobrazit profil Jaroslav Hutka
Jaroslav Hutka
zobrazit profil Roman Timko
Roman Timko
zobrazit profil Felix Slováček
Felix Slováček
zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný
zobrazit profil Josef Kokta
Josef Kokta
zobrazit profil Martin Kumžák
Martin Kumžák
zobrazit profil Adam Koller
Adam Koller
zobrazit profil Ivan Timko
Ivan Timko