Radim Hladík

Datum narození: 13.12.1946
Datum úmrtí: 4.12.2016
Místo narození: Praha
Profese: kytarista
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Kytarista Radim Hladík, zakladatel skupiny Blue Effect, skladatel, producent a pedagog, zemřel 4. prosince 2016 na fibrózu plic. Nedočkal se transplantace.

V roce 1968 stál Radim Hladík u vzniku legendární skupiny Blue Effect a byl jediným jejím členem, který ji nikdy neopustil. Tedy až do své smrti.

Vůdčí osobností kapely kdysi byl Vladimír Mišík. Poté, co z ní odešel, převzal jeho místo Radim Hladík. Kromě kytary hrával na elektronické varhany, pilník a sirénu. Jedním z jeho největších hitů je skladka Čajovna, která se stala hledanou na YouTube, přestože vznikla v době bez internetu. Ostatně stejně jako píseň Šaty z šátků Leška Semelky, klávesisty a zpěváka Blue Effectu, kterou Radim Hladík nahrál s bubeníkem Vlado Čechem. Ta roku 1979 převálcovala konkureci a získala Bratislavskou lyru.

Hudebník Radim Hladík spolupracoval i s jinými muzikanty, jako jsou např. Pavol Hammel a Fedor Frešom či Oldřichem Kellnerem a Lubošem Mandou. Věnoval se i folkové hudbě - vystupoval s Jaroslavem Hutkou, kterého doprovázel na klasickou španělskou kytaru.

RADIM HLADÍK A NEVYLÉČITELNÁ CHOROBA

Jako dítě se Radim Hladík učil hrát na klavír. Dva roky navštěvoval Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na kytaru; od patnácti na ni hrál ve skupině Komety. Roku 1964 začal profesionálně vystupovat v klubu Olympik. Byl členem legendární beatové skupiny The Matadors. Publikum často dokázal okouzlit něčím, co ještě na jevišti neviděli, třeba hrou na kytaru za krkem.

S Blue Effectem se Radim Hladík na podiu naposledy objevil 14. září 2016. Kvůli fibróze plic, kterou trpěl několik let, živé vystupování přerušil a čekal na transplantaci plic. Zemřel 4. prosince 2016 ve věku 69 let.

O RADIMU HLADÍKOVI ČTĚTĚ ZDE