Jiří Havelka

Datum narození: 17.6.1980
Místo narození: Jihlava
Profese: režisér, dramatik, pedagog, herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér, dramatik a herec Jiří Havelka získal roku 2008 Cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent roku. Dva roky předtím dostal Cenu festivalu Zlomvaz, konkrétně Cenu časopisu Reflex.

Všestranný Jiří Havelka není jen uznávaným režisérem a dramatikem, ale též pedagogem. V srpnu 2011 se stal vedoucím katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kde již předtím vedl herecký ročník. Jiří Havelka si již také vyzkoušel roli moderátora, a to zejména kulturních pořadů České televize (Letadlo, Hotel Insomnia, Tečka páteční noci, Magnesia Litera). Příležitostně se také objevil před kamerou. Televizní diváci jej mohli vidět mj. v komediálním seriálu Až po uši, kam Jan Hřebejk obsadil  Aňu Geislerovou, Hynka Čermáka, Jitku Čvančarovou, Annu Polívkovou či Radka Holuba, nebo v romantické sérii Všechny moje lásky, v níž hráli mj. Veronika Žilková, Mahulena Bočanová, Jan Šťastný a Miluše Šplechtová.  Milovníci filmových komedií talent Jiřího Havelky mohli obdivovat v Teorii tygra (2016) Radka BajgaraJiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou v hlavních rolích.

JIŘÍ HAVELKA: NA SEX SYMBOL JSEM STAREJ

DAMU Jiří Havelka absolvoval roku 2002. Jeho hry často leží na pomezí činoherního a alternativního, až pohybového či výtvarného divadla, což jej přivedlo k spolupráci se Studiem Ypsilon. Zde největší pozornost vzbudilo originální divadlo o divadle Drama v kostce (2005, nominace na Cenu Divadelních novin) a Kam vítr tam pláž (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo), která přenáší windsurfing na jeviště.

V rámci doktorandského studia a částečného pracovního úvazku na DAMU vytvořil se studenty jejich absolventská představení, např. jakýsi trenažér reality v inscenaci Člověče, zkus to! (2006, Cena festivalu Zlomvaz, Cena časopisu Reflex) nebo Velmi společenské tance (2008, nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo). Permutačním opakováním jedné banální situace vznikla v Dejvickém divadle Černá díra (2007, 1.–3. místo v anketě DN Inscenace roku) a v HaDivadle zdivadelněním Einsteinovy teorie relativity Indián v ohrožení (2008). Téhož roku získal Cenu Alfreda Radoka v kategorii Talent roku.

JIŘÍ HAVELKA A AŇA GEISLEROVÁ – FOTO ZDE

Po odchodu ze stálého angažmá v Ypsilonce Jiří Havelka spolupracoval s Divadlem Na zábradlí, Divadlem na Vinohradech či se souborem Vosto5, jehož se stal členem. Režíroval několik mezinárodních projektů, např. českoněmecký EXIT 89 (2008) či několik česko-kanadských projektů zahrnujících účast indiánských herců. V oblasti tanečního divadla za zmínku rozhodně stojí spolupráce se skupinou Vertedance, jejichž Korekce (2013), při které se tanečníci nehnou z místa, vyhrála Českou taneční platformu i Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo, včetně ceny Herald Angel na prestižním festivalu Fringe v Edinburghu. V oblasti loutkového divadla se nejvíce prosadil nonverbálním iluzionistickým filmovo-průkopnickým Posledním trikem George Meliese (2013 - Cena Divadelních novin v kategorii Loutkové divadlo, Cena Erik za nejlepší loutkovou inscenaci roku). Autorské hry Jiřího Havelky pravidelně získávají hlasy v anketě Inscenace roku a jsou zvány na prestižní festivaly v Čechách, ale též v Polsku, Slovensku, Německu, Finsku, Rakousku, Irsku, Španělsku, Bulharsku, Slovinsku a dalších. Při festivalech Jiří Havelka často vede workshopy zaměřené na osvojení elementárních prvků divadelního jazyka.

Partnerkou Jiřího Havelky byla mj. herečka Tereza Voříšková. Po rozchodu s ní si našel přítelkyni, která mu porodila potomka.