Anis Amri

Datum narození: 22.12.1992
Datum úmrtí: 23.12.2016
Místo narození: Oueslatia, Tunisko
Profese: terorista

Související celebrity

Životopis

Anis Amri byl islamistický radikál a hlavní podezřelý z teroristického útoku v Berlíně, kde kamionem zabil 12 návštěvníků vánočních trhů včetně jedné Češky.

Anis Amri byl islamistický radikál, přívrženec Islámského státu (ISIS) a podle nashromážděných důkazů i strůjce teroristického útoku na vánoční trhy v německém Berlíně. Dne 19. prosince se Amri zmocnil polského kamionu, se kterým najel do davu lidí a 12 z nich zabil. Z místa následně utekl.

Německá policie nejprve zadržela pákistánského uprchlíka Naveda B. Podezření z teroristického činu se však neprokázalo a přistěhovalce policisté propustili. V kamionu vyšetřovatelé našli doklady, otisky prstů i další důkazy, které svědčily o tom, že vrah je stále na útěku. Amri následně přes Francii utekl do Itálie, kde ho ve městě Sesto San Giovanni poblíž Milána zastřelila italská policie.

VŠE O ÚTOKU V BERLÍNĚ ČTĚTE ZDE

Anis Amri uprchl z Tuniska do Itálie už v sedmnácti letech a žil tam čtyři roky, poté přesídlil do Německa. Používal osm identit a podle médií byl napojen na salafisty na západě Německa. Amriho několik měsíců sledovaly německé úřady, protože se domnívaly, že si chce opatřit automatické zbraně, s nimiž by třeba časem mohl spáchat útok. Na internetu také zjišťoval, jak vyrobit bombu. Britský deník Daily Mail také objevil video, kde se Amri nabízí jako sebevražedný atentátník.

Jednou z prvních obětí Anise Amriho byl zřejmě řidič kamionu, Polák Łukasz Urban. Ten se podle zjištění vyšetřovatelů s teroristou pral a pravděpodobně zabránil ještě větší katastrofě, než bylo 12 mrtvých a desítky zraněných lidí. Podle německého deníku Bild je možné, že Urban sedící na místě spolujezdce v poslední chvíli stočil volant náklaďáku, aby zachránil co nejvíce lidských životů. Polský hrdina zemřel na následky střelných a bodných zranění.

Mezi obětmi teroristického útoku v Berlíně je i Češka, kterou české ministerstvo zahraničí identifikovalo jako Naďu Čižmár. Žena v Berlíně pobývala kvůli práci a v osudný den navštívila i tradiční vánoční trhy. Její smrt prokázaly až po třech dnech od útoku testy DNA. Naďa po sobě zanechala manžela a pětiletého syna.

ANIS AMRI - VŠE O TERORISTOVI ČTĚTE ZDE