Zdenka Procházková

Datum narození: 4.4.1926
Místo narození: Praha
Profese: herčka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Herečka Zdenka Procházková, někdejší partnerka Karla Högera, představiteka řady rolí jak v Česku, tak v zahraničí - třeba Lídy Baarové -, dostala cenu ministra kultury Artis Bohemiae amicis.

Díky mamince, slavné klavíristce, se Zdenka Procházková již od dětství věnovala baletu a hře na piáno. Studium herectví na Pražské konzervatoři přerušila nacistická okupace. Školu dokončila po válce v Brně. Jejím prvním divadelním angažmá byla scéna divadla v Opavě. Později přešla do Prahy do Divadla ABC a do Městských divadel pražských.

Z. PROCHÁZKOVÁ - KVŮLI BAAROVÉ UTEKLA Z NEMOCNICE

V roce 1957 až 1958 Zdenka Procházková působila jako konferenciérka v Laterně Magice, s níž vystupovala i na Expo 58 v Bruselu. Hostovala mj. v Divadle na Vinohradech či v Národním divadle. Díky své skvělé němčině slavila úspěchy i v zahraničí, zejména na jevišti ve vídeňském Burgtheatru. Roku 1974 získala první cenu v mezinárodní soutěži dramat v Buenos Aires za hru Jean a já, kterou uvedla na několika evropských scénách. Jezdila také po zájezdových představeních. Nejúspěšnějším z nich byla inscenace Drahý lhář, kde hrála se svým bývalým manželem Karlem Högerem (17. června 1909 – 4. května 1977), což bylo jeho poslední představení.

HEREČKA PROMLUVILA O INTIMNOSTECH S HÖGEREM

Před kamerou se Zdenka Procházková poprvé objevila v dramatu Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými (1946) po boku Karla Högera, v němž se budoucí dlouholetý pár seznámil. Jednu ze stěžejních postav ztvárnila ve válečném snímku ...a pátý jezdec je Strach (1964), který roku 1965 reprezentovala společně s Miroslavem Macháčkem na filmovém festivalu v Argentině. Hlavní roli dostala mj. v televizním dramatu Měsíc s dýmkou.

Posléze se Zdenka Procházková z donucení normalizačního režimu odmlčela. Objevovat se před kamerou opět začala od konce 70. let 20 století, a to např. v seriálech Nemocnice na kraji města, Arabela či Návštěvníci. Po Sametové revoluci 1989 ji diváci mohli zaregistrovat v menších seriálových rolích (Ulice, Ordinace v růžové zahradě, Všechny moje lásky, Gympl s (r)učením omezeným), v řadě inscenací či v komedii Dušana Dušana Kleina Svatba na bitevním poli (2007) s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

V kontroverzním životopisném velkofilmu režiséra Filipa Renče Lída Baarová (2016) ztvárnila tuto slavnou herečku v pokročilém věku, tedy vypravěčku příběh. Jako mladou krásku na vrcholu kariéry ji zpodobnila Táňa Pauhofová. Roli vůdce Adolfa Hitlera mistrně vystřihl Pavel Kříž. Po úspěchu filmu Zdenka Procházková čekala daší role, ale comeback se nedostavil.

O ZDENCE PROCHÁZKOVÉ ČTĚTE ZDE

Po manželství s Karlem Högerem, který se po jejich rozchodu roku 1962 znovu oženil, se Zdenka Procházková podruhé provdala, a to za Rakušana Ericha Hartmana a stala se tak česko-rakouskou občankou. Po jeho smrti zůstala ve Vídni, začala opět hrát a propagovat v Rakousku českou a v Česku rakouskou literaturu. Roku 2004 zato získala cenu ministra kultury Artis Bohemiae amicis; zároveň vydala vzpomínkovou knihu Na jevišti mezi Prahou a Vídní - Nezapomenutelná Líza Doolittlová.

 

Články o celebritě

Filmová Lída Baarová Zdenka Procházková: Trpím jako zvíře! Na operaci ale nesmí Filmová Lída Baarová Zdenka Procházková: Trpím jako zvíře! Na operaci ale nesmí Dlouho byla velmi vitální, teď okusila nejtrpčí plody stáří a trpí velkými bolestmi. Herečka Zdenka… číst článek
Procházková (92) trpí bolestí, ale...Na operaci nesmí! Procházková (92) trpí bolestí, ale...Na operaci nesmí! Jak sama říká, konečně ví, co je stáří. „Trpím jako zvíře,“ netají herečka Zdenka Procházková (92)… číst článek
Vyděšená Zdenka Procházková (ne)slaví 91: Nemůžu vstát z postele! Vyděšená Zdenka Procházková (ne)slaví 91: Nemůžu vstát z postele! Na oslavu svých dnešních 91. narozenin může zapomenout. Zdenka Procházková alias stará Lída Baarová… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Tereza Hofová
Tereza Hofová
zobrazit profil Rebecca  Ferguson
Rebecca Ferguson
zobrazit profil Penélope Cruz
Penélope Cruz
zobrazit profil Ljuba Krbová
Ljuba Krbová
zobrazit profil Eliška Křenková
Eliška Křenková
zobrazit profil Kateřina Lojdová
Kateřina Lojdová
zobrazit profil Ulrich Thein
Ulrich Thein
zobrazit profil Olga Želenská
Olga Želenská