Ladislav Mrkvička

Datum narození: 2.2.1939
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Herec Ladislav Mrkvička se stal též uznávaným dabérem a recitátorem. Za celoživotní mistrovství v dabingu získal v roce 2012 Cenu Františka Filipovského.

Po studiích na pražské DAMU působil Ladislav Mrkvička v ostravském Divadle Petra Bezruče (1962 až 1967) a poté přešel do Klicperova divadla v Hradci Králové. V letech 1968 až 1974 byl členem Divadla S. K. Neumanna v Libni (dnešní Divadlo pod Palmovkou), posléze (1977 až 1990) působil v Divadle Na zábradlí. Roku 1991 se stal členem Činohry Národního divadla v Praze.

LADISLAV MRKVIČKA - SYN PODLEHL DROGÁM

Na filmovém plátně se Ladislav Mrkvička poprvé objevil roku 1959, a to ve válečném dramatu natočeném podle předlohy Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma. Svou první významnou roli ztvárnil v historickém snímku Atentát (1964) - po boku Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka a Luďka Munzara.

Výrazně se Ladislav Mrkvička do povědomí diváků zapsal rolí kriminalisty Stejskala v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana (1978). Podobně také postavami žokejů jak ve filmu Dostih (1981), tak v seriálu Dobrá voda (1982) s Petrem Haničincem a Vladimírem Dlouhým. Ladislav Mrkvička se předvedl v řadě filmů (Grandhotel, Tenkrát v ráji), televizních inscenací a pohádek (Pták Žal, Paní Mlha, Kouzelnice, Korunní princ) či seriálů (mj. Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Policie Modrava).

LADISLAV MRKVIČKA ČELIL ZA TOTALITY REPRESÍM

Kromě herectví se Ladislav Mrkvička vždy věnoval dabingu. Svůj hlas propůjčil mj. Dustinu Hoffmanovi či Jean-Paulu Belmondovi. Stal se též uznávaným recitátorem. V roce 2012 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Od roku 1998 působil jako pedagog na DAMU.

Ladislav Mrkvička se ženil dvakrát. Má syna Jakuba.

 

Články o celebritě

Jiří Krampol zuří: Sebrali mu životní roli! Jiří Krampol zuří: Sebrali mu životní roli! Takhle rozčilený dlouho nebyl! Herce Jiřího Krampola (78) vytočilo, jakým způsobem se zachází s kultovním… číst článek
Hvězda Policie Modrava Ladislav Mrkvička: Podezření na vážnou nemoc! Hvězda Policie Modrava Ladislav Mrkvička: Podezření na vážnou nemoc! Herec Ladislav Mrkvička (78) poslední dobou ruší divadelní představení. Je možné, že za tím stojí… číst článek
Ladislav Mrkvička (78): Děsivé podezření na vážnou nemoc! Ladislav Mrkvička (78): Děsivé podezření na vážnou nemoc! Důvody, proč Ladislav Mrkvička (78) v poslední době ruší pracovní aktivity, jsou možná daleko vážnější,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Liam  Neeson
Liam Neeson
zobrazit profil Pavel Řezníček
Pavel Řezníček
zobrazit profil Jan Budař
Jan Budař
zobrazit profil Charlie  Chaplin
Charlie Chaplin
zobrazit profil Emma  Stone
Emma Stone
zobrazit profil John Travolta
John Travolta
zobrazit profil Jiří Zahajský
Jiří Zahajský
zobrazit profil Willem Dafoe
Willem Dafoe