Jan Novotný

Datum narození: 25.9.1953
Místo narození: Tábor
Profese: herec, režisér, dabér
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Herec Jan Novotný se věnuje též divadelní režii, dabingu a práci v rozhlase. Roku 1993 se stal členem Činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky postav.

Po absolvování DAMU působil Jan Novotný krátce v Západočeském divadle v Chebu, dále pak v Klicperově divadle v Hradci Králové a na pražských scénách: v Divadle S. K. Neumanna, Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého a v Divadle Na zábradlí. Roku 1993 se stal členem Činohry Národního divadla. Zde hrál v desítkách představení, jmenujme např. Romance pro křídlovku, Idiot, Běsi, Duše – krajina širá, Škola pomluv, Babička, Nepřítel lidu, Figarova svatba, Revizor, Sluha dvou pánů.

JAN NOVOTNÝ - JAK SE TOPIL V KALUŽI KRVE

Ve Strašnickém divadle působil Jan Novotný i jako režisér, stejně tak v Divadle komedie (hry Maryša, Divoké maso, Naše třída). V období 2000 až 2012 byl také pedagogem na Pražské konzervatoři.

Na svém kontě má Jan Novotný role v řadě filmů, seriálů, televizních či rozhlasových inscenací a též množství postav, jimž jako žádaný dabér propůjčil svůj hlas. Na filmovém plátně debutoval v psychologickém snímku Jaroslava Balíka Zrcadlení (1977), kde hráli Jana Hlaváčová, Luděk Munzar, Věra Galatíková či Dagmar Veškrnová. Jan Novotný ztvárnil postavy mj. ve filmech Pěsti ve tmě, Swingtime, Rodina je základ státu, Pan Pozdě, Ve stínu.

Televizní diváci si na Jana Novotného vzpomenou ze seriálů Muž v pozadí, Četnické humoresky, Černí andělé, Ordinace v růžové zahradě, České století, Život a doba soudce A. K., Případy 1. oddělení, Mamon, Ohnivý kuře, Temný kraj s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli či ze série České televize Bohéma.

Manželkou Jana Novotného je Markéta Vosková, dcera slavného českého herce Václava Vosky.

 

Další Herci

zobrazit profil Jan Vondráček
Jan Vondráček
zobrazit profil Alice Bendová
Alice Bendová
zobrazit profil Zuzana  Mauréry
Zuzana Mauréry
zobrazit profil Olga Blechová Matušková
Olga Blechová Matušková
zobrazit profil Petr Polák
Petr Polák
zobrazit profil Jake Gyllenhaal
Jake Gyllenhaal
zobrazit profil Frances Tomelty
Frances Tomelty
zobrazit profil Rostislav Novák mladší
Rostislav Novák mladší