Hanuš Bor

Datum narození: 26.12.1950
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér

Související celebrity

Životopis

Herec Hanuš Bor se proslavil už jako dítě. Hrál v řadě filmů a nazpíval tehdy slavnou píseň o kosmonautu Jurii Gagarinovi. Kumštu zůstal věrný po celý svůj život.

V uměleckém světě se Hanuš Bor pohyboval od malička. V 50. a 60. letech 20. století byl dětskou filmovou hvězdou. Prvním filmem, v němž ztvárnil hlavní roli, bylo drama Žižkovská romance (1958), kde hráli mj. Renata Olárová, Jiří Vala či Jana Brejchová. Tento snímek se dočkal i uvedení na mezinárodním festivalu v Cannes. Od té doby se Hanuš Bor objevil v řadě filmů. Posledním z dětských byla fantasy Karla Zemana Ukradená vzducholoď (1966).

HANUŠ BOR - SMUTEČNÍ ŘEČ PRO ČECHA

V roce 1962, kdy vyletěl do vesmíru první kosmonaut, nazpíval Hanuš Bor pro televizní klip populární písničku Dobrý den, majore Gagarine. Kromě hraní ve filmech daboval, zpíval na estrádách a v dětských rolích se objevil na různých pražských scénách včetně Městských divadel pražských. Jako jedné z mála dětských hvězd se mu poštěstilo pokračovat v herecké kariéře i v dospělosti.

Po absolvování DAMU přijal roku 1973 angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Zahrál si tu množství různorodých rolí. Nejraději vzpomíná na Mozarta v Shafferově Amadeovi či titulní roli v Ibsenově Peeru Gyntovi. Počátkem 90. let krátce působil v plzeňském divadle Alfa a po dvaceti letech se vrátil do Prahy. Šest let hrál v Divadle Labyrint a znovu se začal objevovat ve filmu.

Po zrušení Labyrintu v roce 1998 jako herec na volné noze hrál v Divadle Na Fidlovačce, ve Švandově divadle, v Činoherním klubu, Dejvickém divadle, ve Viole, na Letních shakespearovských slavnostech či mimo Prahu - v Ostravě, Plzni nebo Chebu. Roku 2007 Hanuš Bor zakotvil v Městských divadlech pražských. Kromě hraní se nepřestal věnovat zpěvu a hře na klavír.

Z filmů, v nichž Hanuš Bor hrál, jmenujme např. Fany s Jiřinou Bohdalovou a Jiřinou Jiráskovou v hlavních rolích, Hanele, Štěstí či Václav, v němž skvělé výkony předvedli Ivan Trojan a Jan Budař a byli za ně oceněni soškou Českého lva. Hanuš Bor se objevil také v řadě televizních inscenací a seriálů: Četnické humoresky, Kriminálka Anděl, Ulice, České století, Život a doba soudce A. K., Labyrint, Doktor Martin, kde ústřední postavu ztvárnil Miroslav Donutil.

Dcera Hanuše Bora Magdaléna je herečka.