Helena Štáchová

Datum narození: 18.11.1944
Datum úmrtí: 22.3.2017
Místo narození: Praha
Profese: loutkoherečka, režisérka, scénáristka, spisovatelka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Loutkoherečka Helena Štáchová, zpěvačka, scenáristka a režisérka, byla přes dvacet let ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka. V televizi si její hlas diváci oblíbili díky Líze Simpsonové, kterou dabovala.

Po maturitě byla Helena Štáchová přijata na pedagogickou fakultu, kam však nenastoupila, a posléze se stala elévkou v Divadle Spejbla a Hurvínka (S+H). Po roce začala studovat Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování, ve svých 22 letech, nastoupila jako stálá členka S+H.

Roku 1967 převzala po Boženě Welekové loutku Máničky a stala se její výhradní interpretkou. V roce 1971 byla speciálně pro ni vytvořena role Mániččiny „bábinky“, paní Kateřiny Hovorkové. Pro divadlo později začala hry také psát a režírovat.

Po smrti svého manžela, ředitele divadla Miloše Kirschnera, Helena Štáchová pokračovala v úspěších S+H s kolegou Martinem Kláskem. Nahrávky divadla získaly 33 zlatých, 25 platinových a jednu diamantovou desku. Jako ředitelka v srpnu 2008 vyhrála pro divadlo osmiletý soudní spor s městem Plzeň o práva na postavy Spejbla a Hurvínka.

Helena Štáchová působila též v televizi, dabingu a rozhlase. Propůjčila hlas Líze Simpsonové z kreslené rodiny Simpsonových, dabovala např. také Míšu Kuličku. Učila na DAMU, napsala devět knih, 54 scénářů, sedm her pro dospělé a devět pro děti.

Roku 2013 si pro Divadlo S+H odnesla cenu Thálie. Téhož roku obdržela Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory. V dubnu 2016 u příležitosti Hurvínkových 90. narozenin Helena Štáchová převzala certifikát o čestném členství v Herecké asociaci.

O HELENĚ ŠTÁCHOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Za o 16 let staršího Miloše Kirschnera se Helena Štáchová provdala v roce 1972. Po jeho smrti se umělkyniným partnerem stal politolog Zdeněk Zbořil. Roku 2004, dvacet let poté, co při autonehodě přišla o obličej, jí byl diagnostikován lymfom. Zemřela ve věku 72 let na rakovinu. Skonala v noci z 21. na 22. března 2017 v rodinném kruhu.

 

Články o celebritě

Zatajený pohřeb Vlastimila Bedrny (†89)? Problémy kvůli rodině! Zatajený pohřeb Vlastimila Bedrny (†89)? Problémy kvůli rodině! Takový osud si český dabér Homera Simpsona Vlastimil Bedrna (†89) nezasloužil! Poslední momenty svého… číst článek
Tajemství zesnulého Vlastimila Bedrny (†89): Syn se otrávil, manželku zabila rakovina! Tajemství zesnulého Vlastimila Bedrny (†89): Syn se otrávil, manželku zabila rakovina! Přišel o milovanou manželku a tragicky mu zemřel i syn. Když mu bylo nejhůře, myslel herec a dabér… číst článek
Zubatá učitelka ze Saxány Drbohlavová: Skončila na vozíku Zubatá učitelka ze Saxány Drbohlavová: Skončila na vozíku Přestože se rozvedli před 45 lety, herec Ladislav Županič (74) svou exmanželku Janu Drbohlavovou… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Jakub Ludvík
Jakub Ludvík
zobrazit profil Vladimír Jiránek
Vladimír Jiránek
zobrazit profil Michal Necpál
Michal Necpál
zobrazit profil Petr Čadek
Petr Čadek
zobrazit profil Andrea Nesvadbová
Andrea Nesvadbová
zobrazit profil Andrea Tögel Kalivodová
Andrea Tögel Kalivodová
zobrazit profil Lucie Hunčárová
Lucie Hunčárová
zobrazit profil Adam Holý
Adam Holý