Zbyněk Stanjura

Datum narození: 15.2.1964
Místo narození: Opava
Profese: politik ODS
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Politik Zbyněk Stanjura, někdejší primátor Opavy a exministr dopravy, byl v parlamentních volbách 2017 jako lídr kandidátky ODS za Moravskoslezský kraj vyslán obhájit post poslance.

Po gymnáziu v Opavě Zbyněk Stanjura studoval na elektrotechnické fakultě VUT Brno, obor elektronické počítače. Po Sametové revoluci 1989 založil s několika spolužáky firmu, ve které pracoval jako programátor a ředitel, a to celkem 11 let. Vyzkoušel si tedy v praxi, co znamená vést malou českou IT společnost a jak stát může podnikání a aktivitu ztěžovat či omezovat.

Do komunální politiky Zbyňka Stanjuru podle jeho slov přivedl zájem o rodné město. Byl dlouhá let opavským zastupitelem, opakovaně vedl ODS do komunálních voleb a osm let zastával post primátora Opavy. Kolem jeho politické kariéry se strlh skandál, když se zjistilo, že v té době vlastnil třetinový podíl ve firmě Eskon, i když tvrdil, že ho prodal již v roce 2002. Tehdy totiž firma získávala zakázky i od města Opavy. Roku 2007 se jedinou vlastnicí Eskonu stala manželka Hana Malurová.

STANJURA: SEBRAT SLEVY STUDENTŮM A SENIORŮM

Navíc ještě v době působení Zbyňka Stanjury v čele opavského magistrátu byl jeho tehdy jedenasedmdesátiletý otec Vilibald Stanjura jednatelem městské firmy Technické služby. Jako jednatel působil ve společnosti od roku 1995, tedy již tři roky předtím, než se stal Zbyněk Stanjura zastupitelem města.

Do sněmovny se Zbyněk Stanjura poprvé dostal roku 2010, kde záhy začal působit jako předseda poslaneckého klubu ODS. Od prosince roku 2012 do srpna 2013 zastával ve vládě Petra Nečase funkci ministra dopravy. V roce 2013 obhájil mandát poslance a znovu se stal předsedou poslaneckého klubu ODS. V komunálních volbách 2014 se pokoušel obhájit post zastupitele města Opavy, ale neuspěl; skončil jako první náhradník. V parlamentních volbách 2017 se stal opět lídrem kandidátky ODS za Moravskoslezský kraj.

O ZBYŇKU STANJUROVI ČTĚTE ZDE>>

Zbyněk Stanjura je ženatý. Odpočine si při u cestování, četbě a sportu; můžete ho potkat na inline bruslích, kole či na procházce.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

„Po církvi jdou populisté,“ zuří opozice. Šéf KSČM Filip: Restituce zdaníme „Po církvi jdou populisté,“ zuří opozice. Šéf KSČM Filip: Restituce zdaníme Zdanění církevních restitucí se nejspíš rychle blíží. I opozice připouští, že tento kontroverzní… číst článek
„Prasárna.“ Filip hájil Rusy za invazi v srpnu 1968 a schytal to. Ozval se i Babiš „Prasárna.“ Filip hájil Rusy za invazi v srpnu 1968 a schytal to. Ozval se i Babiš Trvá na tom, že Rusko hrálo v invazi do tehdejšího Československa malou roli. O šéfovi KSČM Vojtěchu… číst článek
Rušení superhrubé mzdy: Ať lidem zůstane víc peněz, volá ODS. Babiš: „Nereálný slib“ Rušení superhrubé mzdy: Ať lidem zůstane víc peněz, volá ODS. Babiš: „Nereálný slib“ Superhrubou mzdu chce zrušit vládní koalice i opozice. Neshodnou se však, co místo ní. ODS přišla… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Mihola
Jiří Mihola
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
zobrazit profil Jakub Lepš
Jakub Lepš
zobrazit profil Martina Dlabajová
Martina Dlabajová
zobrazit profil Jaroslav  Doubrava
Jaroslav Doubrava
zobrazit profil Kristýna Zelienková
Kristýna Zelienková
zobrazit profil Bašár Asád
Bašár Asád