Jan Birke

Datum narození: 1.6.1969
Místo narození: Náchod
Profese: politik ČSSD, strojař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik Jan Birke, který poslanecký mandát získal roku 2013, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji.

Po studiu na strojnické půmyslovce se Jan Birke vypracoval až na manažera americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávek strategických surovin v Číně. V letech 2004 až 2005 působil na ministerstvu pro místní rozvoj a rok poté jako ředitel kabinetu tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.

Do komunální politiky Jan Birke vstoupit v roce 2002. Mandát zastupitele města Náchod opakovaně obhájil a po volbách 2010 se stal jeho starostou. Do zastupitelstva kraje se dostal o dva roky později a svůj post ve volbách 2016 obhájil; díky preferenčním hlasům z 12. místa skončil na druhé.

Ve Sněmovny chtěl Jan Birke zasednout již roku 2002, podařilo se mu až ve volbách 2013. Dostal 5 456 preferenčních hlasů a předskočil tak lídryni Hanu Orgoníkovou, jež poslanecký mandát nezískala. V krajských volbách 2016 se kvůli vážným zdravotním problémům musel vzdát kandidatury na hejtmana.

JAN BIRKE - ČTĚTE O NĚM ZDE>>

V parlamentních volbách 2017 se Jan Birke, z něhož závažné onemocnění udělalo nekuřáka, stal lídrem ČSSD v Královéhradeckém kraji. Jan Birke proslul zejména tím, jak přispěl k zlepšení dopravní situace v Náchodě.

Jan Birke je ženatý. S manželkou Šárkou a má dcery Natálii a Adélu.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Babiš se vrací z Kanárů, jednání o vládě jde do finále. Jak do hry vstoupí Zeman? Babiš se vrací z Kanárů, jednání o vládě jde do finále. Jak do hry vstoupí Zeman? Tento týden by se mělo vše rozlousknout. Ve čtvrtek vyprší Andreji Babišovi oddechový čas, který… číst článek
ČSSD měla loni ztrátu 40 milionů, Sobotka dal straně 80 tisíc. A co dluh Altnerovi? ČSSD měla loni ztrátu 40 milionů, Sobotka dal straně 80 tisíc. A co dluh Altnerovi? Pod vládou Bohuslava Sobotky a poté úřadujícího předsedy Milana Chovance hospodařila sociální demokracie… číst článek
V ČSSD řeší vládní křesla. Ano pro Zimolu a Hamáčka, ne pro poslance, zní z krajů V ČSSD řeší vládní křesla. Ano pro Zimolu a Hamáčka, ne pro poslance, zní z krajů Jan Hamáček i Jiří Zimola, současní lídři ČSSD, se těší podpoře z krajů, aby v případě toho, že se… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jiří Dienstbier starší
Jiří Dienstbier starší
zobrazit profil Jan Bartošek
Jan Bartošek
zobrazit profil Jan Řehounek
Jan Řehounek
zobrazit profil Petr Orel
Petr Orel
zobrazit profil Radka Maxová
Radka Maxová
zobrazit profil Miloš Petera
Miloš Petera
zobrazit profil Marek Výborný
Marek Výborný
zobrazit profil Stanislav Juránek
Stanislav Juránek