Jan Birke

Datum narození: 1.6.1969
Místo narození: Náchod
Profese: politik ČSSD, strojař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Politik Jan Birke, který poslanecký mandát získal roku 2013, se v parlamentních volbách 2017 stal lídrem sociálních demokratů v Královéhradeckém kraji.

Po studiu na strojnické půmyslovce se Jan Birke vypracoval až na manažera americko-čínské společnosti se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávek strategických surovin v Číně. V letech 2004 až 2005 působil na ministerstvu pro místní rozvoj a rok poté jako ředitel kabinetu tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka.

Do komunální politiky Jan Birke vstoupit v roce 2002. Mandát zastupitele města Náchod opakovaně obhájil a po volbách 2010 se stal jeho starostou. Do zastupitelstva kraje se dostal o dva roky později a svůj post ve volbách 2016 obhájil; díky preferenčním hlasům z 12. místa skončil na druhé.

Ve Sněmovny chtěl Jan Birke zasednout již roku 2002, podařilo se mu až ve volbách 2013. Dostal 5 456 preferenčních hlasů a předskočil tak lídryni Hanu Orgoníkovou, jež poslanecký mandát nezískala. V krajských volbách 2016 se kvůli vážným zdravotním problémům musel vzdát kandidatury na hejtmana.

JAN BIRKE - ČTĚTE O NĚM ZDE>>

V parlamentních volbách 2017 se Jan Birke, z něhož závažné onemocnění udělalo nekuřáka, stal lídrem ČSSD v Královéhradeckém kraji. Jan Birke proslul zejména tím, jak přispěl k zlepšení dopravní situace v Náchodě.

Jan Birke je ženatý. S manželkou Šárkou a má dcery Natálii a Adélu.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Birke o „podrazech“: ČSSD je nad propastí, ANO nám nepomáhá. S komunisty je to Kocourkov Birke o „podrazech“: ČSSD je nad propastí, ANO nám nepomáhá. S komunisty je to Kocourkov Údajné podrazy hnutí ANO mávají s členskou základnou ČSSD i poslaneckým klubem. V rozhovoru pro Blesk… číst článek
„Sexy mozek“ do Senátu? Paroubek má šanci na návrat do vysoké politiky za ČSSD „Sexy mozek“ do Senátu? Paroubek má šanci na návrat do vysoké politiky za ČSSD Expremiér Jiří Paroubek by se mohl objevit mezi kandidáty na post senátora za Ostravu, a to překvapivě… číst článek
Nebuďme dál otroky aut, vyzývá Babiš. „ANO u rychlovlaků zachrápalo,“ zní z ČSSD Nebuďme dál otroky aut, vyzývá Babiš. „ANO u rychlovlaků zachrápalo,“ zní z ČSSD Otázka dopravy vstoupila i do vládních vyjednávání, strany se shodly na tom, že v dopravě je nadále… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Romana Žatecká
Romana Žatecká
zobrazit profil Jiří Čunek
Jiří Čunek
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Antonín Vyšohlíd
Antonín Vyšohlíd
zobrazit profil Recep Erdogan
Recep Erdogan
zobrazit profil Stanislav Antoš
Stanislav Antoš
zobrazit profil Ivo Vondrák
Ivo Vondrák
zobrazit profil Igor Karen
Igor Karen