Vladimír Drha

Datum narození: 7.5.1944
Datum úmrtí: 21.6.2017
Místo narození: Praha
Profese: reřisér, dokumentarista, scénárista, herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Režisér Vladimír Drha byl výraznou osobností české filmové a televizní tvorby. Uplatnil se i jako dokumentarista a scénárista. Žil v registrovaném partnerství s hercem Filipem Rajmontem.

Do povědomí divácké veřejnosti se Vladimír Drha poprvé zapsal krátkým dokumentem o stoupající hvězdě Karla Gotta s názvem On (1968). Z několika desítek jeho dokumentů jmenujme alespoň celovečerní snímek Velká pardubická koňská opera (1999), s nímž získal Velkou cenu a Cenu za nejlepší dokument na MFF sportovních filmů v Liberci.

VLADIMÍR DRHA PŘIŠEL O PŮLKU OBLIČEJE

Na stříbrném plátně měl Vladimír Drha společně se svými dvěma kolegy debutovat povídkovým dramatem o politických vězních Návštěvy (1970). Ten se však svého uvedení nedočkal. V rámci zásahu normalizačního vedení českého filmu nemohl být dokončen a již natočené materiály byly později zřejmě zničeny.

Přes počáteční nepřízeň komunistického režimu se Vladimíru Drhovi podařilo natočit desítky filmů, také televizních, a pohádek. Často spolupracoval s herečkou Janou Brejchovou. Hlavní roli ztvárnila např. v jeho dramatu Citlivá místa (1987), kde si zahrála se svou dcerou Terezou Brodskou.

Režie i scénáře se Vladimír Drha chopil v dramatu Početí mého mladšího bratra (2000), v němž hráli Jiří Bartoška, Lenka Termerová, Jaroslava Obermaierová, Jitka Ježková či Martha Issová. Snímek získal Zvláštní cenu mezinárodní poroty filmových klubů FICC na Finále Plzeň a byl uveden v hlavní soutěži MFF Moskva.

Posledním filmem Vladimíra Drhy bylo romantické válečné drama Anglické jahody (2008), kam obsadil mj. Viktora Preisse, Pavlu Tomicovou, Ninu Divíškovou a také Filipa Rajmonta, s nímž žil v registrovaném partnerství.

Cizí Vladimíru Drhovi nebyla ani seriálová tvorba. Společně s Jiřím Adamcem natočil úspěšný komediální seriál Nováci (1995). Podílel se také na režii velmi sledovaných Rodinných pout, Velmi křehkých vztahů a Bazénu, natočeném podle scénáře sester Jitky a Kateřiny Bártů.

O VLADIMÍRU DRHOVI ČTĚTE ZDE>>

Sám Vladimír Drha se nezdráhal objevit se před kamerou. Drobnou roli ztvárnil v podobenství Jaromila Jireše a Milana Kundery Žert (1968), ve své komedii Mezek (1985) nebo též v seriálech, jako jsou Arabela, Dobrodružství kriminalistiky či Přítelkyně z domu smutku.

Zprávu o smrti významného režiséra na sociální síti oznámil jeho partner Filip Rajmont, známý především z nekonečného seriálu TV Nova Ulice. Vladimíra Drhu těžce zasáhla zákeřná rakovina; zemřel 21. června 2017, a to ve svých 73 letech.