Oldřich Vlach

Datum narození: 3.7.1941
Místo narození: Bezděkov u Klatov
Profese: herec, dabér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Herec Oldřich Vlach se stal jedním z mistrů vedlejších a epizodních rolí, a to jak ve filmu, tak v televizi. Na divadle ztvárnil řadu výrazných postav. Uplatnil se i jako žádaný dabér.

Při studiu gymnázia a stavební průmyslovky se Oldřich Vlach věnoval ochotnickému divadlu. Po absolvování DAMU hrál od roku 1966 v Divadle Na zábradlí, odkud pak roku 1991 přešel do Divadla na Vinohradech. Zde ztvárnil desítky výrazných rolí.

OLDŘICH VLACH OCHRNUL A CHTĚL SE ZABÍT

Na filmovém plátně a televizní obrazovce jej diváci mohli vidět též v desítkách rozličných úloh. Ve velké míře šlo o drobnější role vedlejší či epizodní. Ve filmu Oldřich Vlach debutoval v dramatu z prostředí dělnické třídy Bez svatozáře (1963), kde si zahrál také Miroslav Horníček.

Svou první ústřední postavu ztvárnil v komedii Antonína Moskalyka Délka polibku devadesát (1965). S Danou Syslovou Oldřich Vlach zpodobnil mladý manželský pár, který nemá byt a nemůže si tak dovolit potomka. Přesto se jim ale narodí paterčata…

Mezi nejznámější role Oldřicha Vlacha bezpochyby patří postava Růžičky z Postřižin Jiřího Menzela, agronoma-rostlináře z černé komedii Vesničko má středisková, doktora z filmu Cena medu, školníka z Obecné školy Jana a Zdeňka Svěrákových, faráře Svěceného z cyklu Ach, ty vraždy!, Procházky ze seriálu Cukrárna či nerudného otce Ondřeje Vetchého z romantického snímku Pohádky pro Emu.

O OLDŘICHU VLACHOVI ČTĚTE ZDE>>

Výrazně se Oldřich Vlach uplatnil i v dabingu. Svůj hlas propůjčil stovkám postav zejména ve filmech a seriálech, ale také v hraných dokumentech. Roku 2014 byl ověnčen Cenou Františka Filipovského za nejlepší mužský herecký výkon za roli masového vraha Josepha Bouviera, jehož v kriminálním dramatu Soudce a vrah hrál Michel Galabru.

Manželkou mistra vedlejších rolí a jednoho z nejžádanějších českých dabérů je Jana Vlachová.