Helena Třeštíková

Datum narození: 22.6.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, dokumentaristka, pedagožka, scenáristka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Režisérka Helena Třeštíková se stala jednou z nejznámějších českých dokumentaristek zaměřujících se zejména na mezilidské vztahy a sociální problematiku. Krátce byla ministryní kultury.

Již na konci studia dokumentární tvorby na FAMU Helena Třeštíková působila jako dramaturgyně. Posléze se začala věnovat režii. Většinu její tvorby tvoří filmové dokumenty, jejichž hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé. Velký ohlas získaly její snímky tvořené tzv. časosběrnou metodou, jako jsou Manželské etudy (1980–1987), Deset let v životě mladého muže (1990–1999) a Řekni mi něco o sobě (1992–1998).

HELENA TŘEŠTÍKOVÁ O LÍDĚ BAAROVÉ

Helena Třeštíková natočila několik desítek dokumentárních filmů. Snímek Marcela získal cenu za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville (2007). Za film René dostala v prosinci 2008 cenu Evropské filmové akademie Prix Arte 2008 v kategorii dokument.

Režisérka, dokumentaristka, scenáristka a pedagožka Helena Třeštíková byla od 9. do 26. ledna 2007 ministryní kultury v druhé vládě Mirka Topolánka (ODS). Jako nezávislou ji navrhli lidovci. Její nominace se však jak mezi členy, tak voliči KDU-ČSL setkala s ostrou kritikou, a to především kvůli jejímu nikoli kladnému vztahu k církvím. Helena Třeštíková na post rezignovala.

O HELENĚ TŘEŠTÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Manželem Heleny Třeštíkové se stal český prozaik, architekt, publicista, vydavatel a dokumentarista Michael Třeštík. Jejich dcera Hana je filmová producentka, syn Tomáš kameraman a fotograf.

 

Články o celebritě

Soukromé peklo Třeštíkové: Tři smrti po sobě Soukromé peklo Třeštíkové: Tři smrti po sobě Řadí se mezi absolutní špičku dokumentárních tvůrců. Česká režisérka Helena Třeštíková (68) se ve… číst článek
Helena Třeštíková (68): S manželstvím vždycky o něco přijdeme Helena Třeštíková (68): S manželstvím vždycky o něco přijdeme Její dokumenty vás v klidu nenechají a zná je snad každý. Od Manželských etud přes Katku po film… číst článek
Komentář: Filmaři vyrazili proti Zemanovi. Řadě z nich přitom ČT platí tvorbu Komentář: Filmaři vyrazili proti Zemanovi. Řadě z nich přitom ČT platí tvorbu Nebyl to hezký týden. Nejdřív nás stihla zatím nejstrašidelnější inaugurace prezidenta, při které… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Steven Spielberg
Steven Spielberg
zobrazit profil Sean Ellis
Sean Ellis
zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Tomáš Bařina
Tomáš Bařina
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Olmo Omerzu
Olmo Omerzu
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel