Tereza Pokorná

Datum narození: 10.5.1960
Místo narození: Praha
Profese: herečka, režisérka, publicistka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herečka Tereza Pokorná se proslavila filmem Karla Kachyni Lásky mezi kapkami deště. Než s manželem Jurajem Herzem odešla do Německa, ztvárnila řadu princezen a jiných krásek.

Ještě jako studentka tanečního oddělení Pražské konzervatoře Tereza Pokorná debutovala hlavní rolí v poeticko-psychologickém snímku režiséra Karla Kachyni Lásky mezi kapkami deště (1979), v němž okouzlila jak diváky, tak odborníky. Tato role jí vynesla Cenu kritiky za ženský herecký výkon na filmovém festivalu v Kolumbii.

TEREZA POKORNÁ PŘIZNALA SLAVNÉHO MILENCE

Díky svému půvabu a éterickému zjevu Tereza Pokorná ztvárnila řadu princezen či jiné svůdné bytosti, třeba víly. Jako jedna z krásek se objevila i v Amadeovi (1984) Miloše Formana. Zahrála si ale i prostitutku, a to v životopisném dramatu režiséra Jiřího Adamce Život a smrt malíře Petra Jana B. (1986) s Borisem Rösnerem v hlavní roli.

Zlomovým okamžikem života i kariéry Terezy Pokorné, která v té době také působila jako tanečnice a sólistka baletu v pražské Laterně magice, byl právě rok 1986. Tehdy se při natáčení pohádky Kouzelné galoše seznámila s režisérem Jurajem Herzem, jehož si vzala za muže a odešla s ním do Spolkové republiky Německo.

Tam Tereza Pokorná-Herzová natočila několik filmů, víc ale působila jako asistentka režie a choreografka. Úspěch měl snímek Hloupá Augustina (1993), v němž v režii svého manžela ztvárnila titulní roli. Snímek získal Bavorskou státní cenu.

O TEREZE POKORNÉ ČTĚTE ZDE>>

Po Sametové revoluci manželé, jimž se roku 1988 narodila dcera Annelie, společně působili střídavě v Česku a v Německu, a to až do rozvodu roku 2011. Tereza Pokorná se více než hraní začala věnovat psaní, režii a své galerii. Stala se uznávanou autorkou, filmovou kritičkou a rozhlasovou moderátorkou.

 

Další Herci

zobrazit profil Rostislav Novák starší
Rostislav Novák starší
zobrazit profil Jana Paulová
Jana Paulová
zobrazit profil Gabriela Marcinková Mihalčínová
Gabriela Marcinková Mihalčínová
zobrazit profil Charlie Sheen
Charlie Sheen
zobrazit profil Anna Kotlíková
Anna Kotlíková
zobrazit profil Daniel Craig
Daniel Craig
zobrazit profil Petr Šimčák
Petr Šimčák
zobrazit profil Martin Sitta
Martin Sitta