Ivan Král

Datum narození: 12.5.1948
Místo narození: Praha
Profese: hudebník, skladatel, producent
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Hudebník a producent Ivan Král, který hrál s Patti Smith či Iggym Popem, s nímž složil hit Bang Bang, je autorem hudby k řadě filmů. Za muziku k snímku Kabriolet byl nominován na Českého lva.

Když bylo Ivanu Královi 16 let, odjel společně s rodiči a bratrem Pavlem do New Yorku, kde jeho otec pracoval. Po sovětské invazi se rodina rozhodla pro emigraci. Ivan Král začal pracovat pro vydavatelství Apple Records a zároveň hrát ve skupině Luger.

ROZHOVOR S NEJSLAVNĚJŠÍM ČESKÝM ROCKEREM ZDE>>

Krátce působil v kapele Blondie. V roce 1975 se stal členem skupiny zpěvačky Patti Smith, s níž nahrál čtyři studiová alba. Napsal pro ni řadu písní, mj. Ask the Angels nebo Pissing in a River. Po rozpadu skupiny roku 1979 byl Ivan Král chvíli v kapele Johna Calea, než zakotvil u Iggyho Popa. Společně s ním složil hit Bang Bang, který později nazpíval David Bowie. Tvořil i pro U2. 

Se zpěvákem Johnem Waitem hrál Ivan Král na jeho albu Ignition (1982). V té době též skládal hudbu k filmům, jako jsou např. thriller Subway Riders či komedie Bistro, a také pracoval jako produkční. V tom pokračoval i v tehdejším Československu, kam se počátkem 90. let 20. století začal vracet.

IVAN KRÁL - BÁL SE HOLEK?

Baskytarista, klávesista, zpěvák, skladatel a producent Ivan Král vydal několik sólových alb, z nichž asi nejznámější je jeho první, tedy Nostalgia (1995). V témže roce o něm režisér Zdeněk Suchý natočil dokumentární film Dancing Barefoot.

Se zpěvákem Ivanem Hlasem, bubeníkem Davidem Kollerem a baskytaristou Karlem Šůchou nahrál album Alias (1997). Společně s Ivanem Hlasem složil hudbu ke komedii Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Pelíšky (1999). Za muziku k romantickému snímku Marcela Bystroně Kabriolet (2001) byl Ivan Král nominován na Českého lva.

Ivan Král je podruhé ženatý.

 

Články o celebritě

Nejznámější český youtuber se posmívá moderátorce Novy Kloubkové! Proč? Nejznámější český youtuber se posmívá moderátorce Novy Kloubkové! Proč? Jeden z nejúspěšnějších českých youtuberů Jirka Král (28) se asi na televizi moc často nedívá. Jinak… číst článek
Hádek bral štěky v reklamě, teď trumfl i Donutila! Hádek bral štěky v reklamě, teď trumfl i Donutila! Větší honorář než Miroslav Donutil (67) má díky většímu počtu natáčecích dní v seriálu Dáma a Král… číst článek
Dáma a král: Komplikace při natáčení v ceně 2,7 milionu! Dáma a král: Komplikace při natáčení v ceně 2,7 milionu! Luxus něco stojí! O tom se přesvědčili i tvůrci seriálu Dáma a Král. Půjčit luxusní sporťák pro Matěje… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Michal Vavro
Michal Vavro
zobrazit profil Karel Svoboda
Karel Svoboda
zobrazit profil Andrea Pomeje
Andrea Pomeje
zobrazit profil Samuel Juan Torres
Samuel Juan Torres
zobrazit profil Mac Miller
Mac Miller
zobrazit profil Petr Kužvart
Petr Kužvart
zobrazit profil David Stypka
David Stypka
zobrazit profil Jackpot Daniels
Jackpot Daniels