Marek Benda

Datum narození: 10.11.1968
Místo narození: Praha
Profese: politik ODS
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politik Marek Benda, syn disidenta Václava Bendy, opakovaně získal křeslo v dolní komoře. Zvolním ve volbách 2017 se stal do té doby nejdéle sloužícím poslancem v historii ČR.

Kvůli událostem kolem Sametové revoluce 1989 Marek Benda nedokončil Matematicko-fyzikální fakultu UK. V úspěšném absolvování na Filozofické fakultě téže univerzity mu zabránila pro změnu politická činnost. Dálkově vystudoval až kontroverzní Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni.

MAREK BENDA - ROZHOVOR NEJEN O BABIŠOVI

Titul JUDr. sice získal, ale vzhledem k tomu, že se zjistilo, že jeho rigorózní práce nesplňuje počet požadovaných stran, navíc je shodná s magisterskou a obsahuje řadu hrubých pravopisných chyb, tak ho Marek Benda nepoužívá. Brněnský děkan Jiří Zlatuška tehdy prohlásil „že by si zasloužil poslat zpět do základní školy“.

Do politiky Marek Benda vstoupil již 21. listopadu 1989, kdy byl jmenován do Koordinačního stávkového výboru studentů. Rok nato spoluzakládal Křesťanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl jeho otec, disident Václav Benda.

Poslancem se Marek Benda poprvé stal v únoru 1990. Posléze mandát opakovaně obhájil až na volby 2002, kdy zvolen nebyl. Do Sněmovny se ale vrátil v červenci 2004 jako náhradník. Úspěšný byl ve volbách 2006 (již jako člen ODS) i v těch následujících, tedy roku 2010.

V předčasných volbách 2013, po pádu vlády Petra Nečase, se Marek Benda díky preferenčním hlasům do dolní komory opět dostal. V listopadu 2013 se stal předsedou mandátového a imunitního výboru. Na post krátce nato rezignoval, aby uvolnil místo volební lídryni strany Miroslavě Němcové, která nebyla zvolena místopředsedkyní Sněmovny.

Díky 6183 preferenčním hlasům uspěl i ve volbách 2017 a stal se tak do té doby nejdéle sloužícím poslancem v historii ČR.

Za pozornost stojí Markem Bendou předložený tzv. náhubkový zákon, který měl zakázat zveřejňování informací z policejních odposlechů bez souhlasu odposlouchávané osoby. Sněmovnou prošel, ale díky kritice se strany šéfů nejsilnějších českých médií ho Senát odmítl schválit. Zákon posléze sice Sněmovnou prošel, ale v roce 2011 byl zmírněn.

O MARKU BENDOVI ČTĚTE ZDE>>

Marek Benda je od roku 1997 ženatý. S manželkou Markétou Bendovou mají čtyři děti: Johanu, Jonáše, Apolenu a Amálii.

 

Články o celebritě

Ministryně spravedlnosti Malá opsala diplomku? ODS: Babiši, zaražte to dnes Ministryně spravedlnosti Malá opsala diplomku? ODS: Babiši, zaražte to dnes Ještě ani oficiálně nepřevzala úřad, a už čelí vážnému podezření. Nová ministryně spravedlnosti Taťána… číst článek
„Budeme za páprdy.“ Feri s Piráty chtěli Facebook pro děti od 13 let, výbor byl proti „Budeme za páprdy.“ Feri s Piráty chtěli Facebook pro děti od 13 let, výbor byl proti Sněmovna asi nesníží věk pro vstup na sociální sítě pod 15 let. Facebook od 13 let prosazovali jak… číst článek
Průzkum: 71 procentům Čechů zákaz kouření nevadí. Lidí v restauracích přibylo Průzkum: 71 procentům Čechů zákaz kouření nevadí. Lidí v restauracích přibylo Zhruba rok po začátku platnosti podporuje zákaz kouření v restauracích 71 procent Čechů. Proti je… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová
zobrazit profil Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura
zobrazit profil Tomáš Hüner
Tomáš Hüner
zobrazit profil Petr Dolínek
Petr Dolínek
zobrazit profil Naděžda Šišková
Naděžda Šišková
zobrazit profil Miroslav Petřík
Miroslav Petřík
zobrazit profil Vladimír Koníček
Vladimír Koníček
zobrazit profil Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach