Marek Benda

Datum narození: 10.11.1968
Místo narození: Praha
Profese: politik ODS
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Politik Marek Benda, syn disidenta Václava Bendy, opakovaně získal křeslo v dolní komoře. Zvolním ve volbách 2017 se stal do té doby nejdéle sloužícím poslancem v historii ČR.

Kvůli událostem kolem Sametové revoluce 1989 Marek Benda nedokončil Matematicko-fyzikální fakultu UK. V úspěšném absolvování na Filozofické fakultě téže univerzity mu zabránila pro změnu politická činnost. Dálkově vystudoval až kontroverzní Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni.

MAREK BENDA - ROZHOVOR NEJEN O BABIŠOVI

Titul JUDr. sice získal, ale vzhledem k tomu, že se zjistilo, že jeho rigorózní práce nesplňuje počet požadovaných stran, navíc je shodná s magisterskou a obsahuje řadu hrubých pravopisných chyb, tak ho Marek Benda nepoužívá. Brněnský děkan Jiří Zlatuška tehdy prohlásil „že by si zasloužil poslat zpět do základní školy“.

Do politiky Marek Benda vstoupil již 21. listopadu 1989, kdy byl jmenován do Koordinačního stávkového výboru studentů. Rok nato spoluzakládal Křesťanskou demokratickou stranu, jejímž předsedou byl jeho otec, disident Václav Benda.

Poslancem se Marek Benda poprvé stal v únoru 1990. Posléze mandát opakovaně obhájil až na volby 2002, kdy zvolen nebyl. Do Sněmovny se ale vrátil v červenci 2004 jako náhradník. Úspěšný byl ve volbách 2006 (již jako člen ODS) i v těch následujících, tedy roku 2010.

V předčasných volbách 2013, po pádu vlády Petra Nečase, se Marek Benda díky preferenčním hlasům do dolní komory opět dostal. V listopadu 2013 se stal předsedou mandátového a imunitního výboru. Na post krátce nato rezignoval, aby uvolnil místo volební lídryni strany Miroslavě Němcové, která nebyla zvolena místopředsedkyní Sněmovny.

Díky 6183 preferenčním hlasům uspěl i ve volbách 2017 a stal se tak do té doby nejdéle sloužícím poslancem v historii ČR.

Za pozornost stojí Markem Bendou předložený tzv. náhubkový zákon, který měl zakázat zveřejňování informací z policejních odposlechů bez souhlasu odposlouchávané osoby. Sněmovnou prošel, ale díky kritice se strany šéfů nejsilnějších českých médií ho Senát odmítl schválit. Zákon posléze sice Sněmovnou prošel, ale v roce 2011 byl zmírněn.

O MARKU BENDOVI ČTĚTE ZDE>>

Marek Benda je od roku 1997 ženatý. S manželkou Markétou Bendovou mají čtyři děti: Johanu, Jonáše, Apolenu a Amálii.

 

Články o celebritě

Plat poslanců přes 90 tisíc? Babiš mluví o skandálu, Zeman sepsul „nenažrance“ Plat poslanců přes 90 tisíc? Babiš mluví o skandálu, Zeman sepsul „nenažrance“ Budou brát poslanci o 20 procent víc? Premiér Andrej Babiš (ANO) se čílí, podle něj jde o skandál… číst článek
Zelená pro zdanění církevních restitucí: Komunisty podpořil výbor, lidovce to dopálilo Zelená pro zdanění církevních restitucí: Komunisty podpořil výbor, lidovce to dopálilo Zdanění peněžitých náhrad církvím za majetek, který jim stát nevydal v restitucích, Sněmovna možná… číst článek
„Nejsem zm*d, kterej si přidá 20 procent,“ hřímal Ferjenčík. Poslanecké platy porostou pomaleji „Nejsem zm*d, kterej si přidá 20 procent,“ hřímal Ferjenčík. Poslanecké platy porostou pomaleji I přes dnešní jednání není vyloučené, že platy politiků vzrostou od ledna příštího roku o 15 tisíc.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Marek Hilšer
Marek Hilšer
zobrazit profil Peter Hromádka
Peter Hromádka
zobrazit profil Jan Malý
Jan Malý
zobrazit profil Lubomír Franc
Lubomír Franc
zobrazit profil Ludmila Nedělkova
Ludmila Nedělkova
zobrazit profil Jiří Míšenský
Jiří Míšenský
zobrazit profil Jan Rejfek
Jan Rejfek
zobrazit profil Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi