Josef Klíma

Datum narození: 19.3.1951
Místo narození: Praha
Profese: novinář, spisovatel, scenárista, reportér
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Novinář Josef Klíma, televizní reportér, spisovatel a scenárista, roku 2006 získal jako investigativní žurnalista Cenu Ferdinanda Peroutky a o tři roky později Cenu Jana Beneše.

Po gymnáziu vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. V týdeníku Reflex, který spoluzakládal, byl Josef Klíma šéfreportérem. Stál u zrodu investigativního televizního pořadu Na vlastní oči, v němž spolupracoval zejména s kolegou Janem Kroupou, zvaným Janek Kroupa.

JOSEF KLÍMA - PROČ MU VYHROŽOVALI

Po ukončení Na vlastních očí změnil působiště a od ledna 2010 své investigativní reportáže uplatnil v pořadu Očima Josefa Klímy. Kromě Reflexu se stal dlouhodobým přispěvatelem Lidových novin, a to v rubrice s názvem Poslední slovo.

Mimo novinářské práce Josef Klíma vydal CD Na vlastní uši (1999); byl jak autorem textu, tak hudby. Jeho přednášky pro středoškoláky a učně se týkaly zejména kriminality. Podrobně se zabýval mj. případem na doživotí odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, o němž vydal publikaci Jiří Kajínek - vrah, nebo oběť? (2000).  

Řada knih a novel se stala předlohami pro scénáře, mj. pro film Filipa Renče Requiem pro panenku či šestnáctidílného seriálu na motivy Berdychova gangu nazvaného Atentát, na němž se podílel i Janek Kroupa. Josef Klíma napsal scénáře jak pro TV inscenace, tak seriály. Jmenujme dramatickou sérii Reportérka, třídílný snímek Vlna či thrillery Vetřelci a lovci.

Josef Klíma obdržel novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky (2006) a Cenu Jana Beneše (2009).

O JOSEFU KLÍMOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Janou Klímovou má Ivan Klíma syna Kryštofa (*1977) a dceru Kristýnu (*1981).

 

Články o celebritě

Klíma po výpovědi na Primě: Potají si zabalil a zmizel! Klíma po výpovědi na Primě: Potají si zabalil a zmizel! Naposledy vkročil do budovy televize Prima! Josef Klíma (67) si v úterý večer sbalil všechny věci,… číst článek
Klímu televize odstřelila ze dne na den: Konec kvůli Kajínkovi?! Klímu televize odstřelila ze dne na den: Konec kvůli Kajínkovi?! Za vším hledej... Kajínka! Vztahy Josefa Klímy (67) se na Primě údajně vyostřily kvůli omilostněnému… číst článek
Josef Klíma: Na Primě definitivně skončil! Josef Klíma: Na Primě definitivně skončil! Chtěl se s diváky rozloučit a odvysílat aspoň další tři díly svého pořadu Očima Josefa Klímy. Televize… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Slavomír Lener
Slavomír Lener
zobrazit profil Petra Polnišová
Petra Polnišová
zobrazit profil Erich Brabec
Erich Brabec
zobrazit profil Daniel Kolář
Daniel Kolář
zobrazit profil Rostislav Klesla
Rostislav Klesla
zobrazit profil Václav Marhoul
Václav Marhoul
zobrazit profil Brad Pitt
Brad Pitt
zobrazit profil Miroslav Pelta
Miroslav Pelta