Josef Klíma

Datum narození: 19.3.1951
Místo narození: Praha
Profese: novinář, spisovatel, scénárista, reportér
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Novinář Josef Klíma, televizní reportér, spisovatel a scénárista, roku 2006 získal jako investigativní žurnalista Cenu Ferdinanda Peroutky a o tři roky později Cenu Jana Beneše.

Po gymnáziu vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. V týdeníku Reflex, který spoluzakládal, byl Josef Klíma šéfreportérem. Stál u zrodu investigativního televizního pořadu Na vlastní oči, v němž spolupracoval zejména s kolegou Janem Kroupou, zvaným Janek Kroupa.

JOSEF KLÍMA - PROČ MU VYHROŽOVALI

Po ukončení Na vlastních očí změnil působiště a od ledna 2010 své investigativní reportáže uplatnil v pořadu Očima Josefa Klímy. Kromě Reflexu se stal dlouhodobým přispěvatelem Lidových novin, a to v rubrice s názvem Poslední slovo.

Mimo novinářské práce Josef Klíma vydal CD Na vlastní uši (1999); byl jak autorem textu, tak hudby. Jeho přednášky pro středoškoláky a učně se týkaly zejména kriminality. Podrobně se zabýval mj. případem na doživotí odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, omilostněného Milošem Zemanem, z čehož vznikla publikace Jiří Kajínek - vrah, nebo obeť?

Řada knih a novel se stala předlohami pro scénáře, mj. pro film Filipa Renče Requiem pro panenku či šestnáctidílného seriálu na motivy Berdychova gangu Atentát, na němž se podílel i Janek Kroupa. Josef Klíma napsal scénáře jak pro TV inscenace, tak seriály. Jmenujme dramatickou sérii Reportérka, třídílný snímek Vlna či thrillery Vetřelci a lovci.

Josef Klíma obdržel novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky (2006) a Cenu Jana Beneše (2009).

O JOSEFU KLÍMOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Janou KlímovouIvan Klíma syna Kryštofa (*1977) a dceru Kristýnu (*1981).

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Ed O´Neill
Ed O´Neill
zobrazit profil Jiří Holubář
Jiří Holubář
zobrazit profil Denisa Pfauserová
Denisa Pfauserová
zobrazit profil Aleš Háma
Aleš Háma
zobrazit profil Miloš Frýba
Miloš Frýba
zobrazit profil Robert Jašków
Robert Jašków
zobrazit profil Eliška Klučinová
Eliška Klučinová
zobrazit profil Vojtěch Pikal
Vojtěch Pikal