Bohdan Sláma

Datum narození: 29.5.1967
Místo narození: Opava
Profese: režisér, scenárista, pedagog
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér a scenárista Bohdan Sláma natočil řadu filmů, které si získaly jak oblibu diváků, tak úspěch u kritiky. Českými lvy byly oceněny jeho snímky Štěstí, Venkovský učitel či Bába z ledu.

Po studiu Stavební fakulty ČVUT se Bohdan Sláma jako asistent režie podílel na komedii Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). Pár let nato sám absolvoval režii na pražské FAMU.

BOHDAN SLÁMA – JEHO ŠVEJKEM BUDE LIŠKA?

Celovečerní debut Bohdana Slámy Divoké včely (2001) znamenal Českého lva pro Zuzanu Kronerovou coby nejlepší herečku ve vedlejší roli. Jeho drama Štěstí (2005) získalo hned sedm Českých lvů, mj. za nejlepší film, režii a scénář. Snímek byl oceněn i v zahraničí, např. na festivalech v San Sebastianu a v Aténách.

Ani Venkovský učitel (2007) neodešel s prázdnou. Českého lva dostal Bohdan Sláma za scénář a Zuzana Bydžovská jako nejlepší herečka v hlavní roli. Příběhu Čtyři slunce (2017) se z 13 nominací podařilo proměnit jednu. Sošku obdržela Klára Melíšková za vedlejší roli. Bohdan Sláma dostal Cenu české filmové kritiky za scénář.

Romantické komediální drama Bohdana Slámy Bába z ledu (2017) s Pavlem Novým a Zuzanou Kronerovou v hlavních rolích bylo na Českého lva nominováno v 15 kategoriích. Proměnilo jich šest, mj. se stalo nejlepším filmem. Sošky krále zvířat dostal Bohdan Sláma za režii i scénář a za své výkony též oba hlavní přestavitelé.

Kromě sběru cen za své celovečerní filmy se Bohdan Sláma prosadil též jako spoluautor úspěšných seriálů, jakými jsou Život a doba soudce A. K. nebo Kancelář Blaník.

O své zkušenosti a znalosti se Bohdan Sláma rozhodl podělit s dalšími generacemi, a stal se pedagogem a posléze šéfem Katedry režie pražské FAMU.

O BOHDANU SLÁMOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Mirkou, která pracuje jako knižní editorka, žije Bohdan Sláma na statku v jižních Čechách. Mají čtyři adoptované syny.

 

Články o celebritě

Pavel Nový se nestačí divit: Slováci ho nesměli vidět při sexu! Pavel Nový se nestačí divit: Slováci ho nesměli vidět při sexu! Herec Pavel Nový (69) je v šoku. Proslavenou postelovou scénu z filmu Bába z ledu, ve které figuruje… číst článek
Herec Pavel Nový (69) o Slovácích: Proč jim vadí můj sex? Herec Pavel Nový (69) o Slovácích: Proč jim vadí můj sex? Stop sexu Zuzany Kronerové (65) a Pavla Nového (69). Tak se postavila slovenská veřejnoprávní televize… číst článek
Slováci vystřihli sex ve filmu Bába z ledu: Zesměšnili se, říká režisér snímku Slováci vystřihli sex ve filmu Bába z ledu: Zesměšnili se, říká režisér snímku Snímek režiséra Bohdana Slámy (50) Bába z ledu ovládl letošní České lvy, když si odnesl hned šest… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil František Filip
František Filip
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec
zobrazit profil Václav Vorlíček
Václav Vorlíček
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl
zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček