Petr Pýcha

Místo narození: Most
Profese: scenárista, autor rozhlasových her

Související celebrity

Životopis

Scenárista Petr Pýcha, autor doma i v cizině úspěšných rozhlasových her, byl nominován na Českého lva za scénář k road movie Všechno bude.

Vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové a poté Petr Pýcha (narozen 1972) začal učit na Gymnáziu Ivana Olbrachta v Semilech.

PETR PÝCHA O FILMU ÚHOŘI MAJÍ NABITO

První divadelní hra Petra Pýchy Republiku za koně a fotbal získala několik cen na přehlídkách nezávislého a amatérského divadla. V roce 2005 napsal s kamarádem z dětství Jaroslavem Rudišem Léto v Laponsku. Hra získal Cenu Alfréda Radoka a Cenu Českého rozhlasu 3 - Vltava.

Společně s Jaroslavem Rudišem je Petr Pýcha autorem dalších her, a to Strange Love, která byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii inscenovaných českých her, Salcburský guláš a Lidojedi. Všechny byly nastudované Českým rozhlasem.

Rozhlasová hra Lidojedi reprezentovala Česko na mezinárodním festivalu Prix Italia a získala 2. cenu v soutěži Prix Bohemia Radio 2012. Hra Petra Pýchy Benzína Dehtov (2013) získala 2. cenu v literární soutěži vypsané Českým rozhlasem u příležitosti oslav 90. výročí.

Za scénář k road movie Všechno bude (2018), kterou režíroval Olmo Omerzu, byl Petr Pýcha nominován na Českého lva. Inspirací pro napsání dobrodružství dvou chlapců za volantem auta mu byla policejní svodka.

Film Všechno bude získal hned deset nominací, a to mj. za režii a herecké výkony klíčových představitelů, jimiž jsou Tomáš Mrvík, Jan František Uher, Eliška Křenková a Lenka Vlasáková.

Společně s režisérem Vladimírem Michálkem Petr Pýcha napsal scénář k filmu Úhoři mají nabito (2019), černé komedii o partě chlapů, pro které se hra na URNU (Útvar rychlého nasazení) stala únikem z jejich nudných životů.

Petr Pýcha žije s partnerkou a třemi dětmi v Lomnici nad Popelkou, kde se stal místním zvoníkem.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Jaroslav Čejka
Jaroslav Čejka
zobrazit profil Bohumil Pikhart
Bohumil Pikhart
zobrazit profil Ondřej Pavelka
Ondřej Pavelka
zobrazit profil Jaromír Kudera
Jaromír Kudera
zobrazit profil Filip Papež podnikatel
Filip Papež podnikatel
zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan
zobrazit profil Marek Leščák
Marek Leščák
zobrazit profil Barack Obama
Barack Obama