Marta Drastíková

Místo narození: Opava
Profese: baletka

Související celebrity

Životopis

Baletka Marta Drastíková, sólistka Národního divadla a držitelka Ceny Thalie za roli Julie z baletu Romeo a Julie se provdala za herce Radúze Máchu.

Opavská rodačka Marta Drastíková (narozena 1986) vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a již od čtvrtého ročníku externě hostovala v Národním divadle Moravskoslezském. V roce 2003 byla jako jedna z několika studentů českých tanečních konzervatoří vybrána na dvouměsíční stáž do americké baletní školy The Rock School Philadelphia. V témže roce proběhla 1. Mezinárodní baletní soutěž Brno, ve které získala 3. místo v kategorii B a v následujícím roce se také dobojovala do finále Mezinárodní baletní soutěže ve Vídni. Na II. ročníku baletní soutěže v Brně (2006) se umístila se na 2. místě v kategorii A.

V roce 2005 Marta Drastíková nastoupila do Národního divadla v Praze, v letech 2009 a 2010 byla demisólistkou, což znamená, že tančí nejenom sóla, ale i se sborem. Tančila v baletech Carmen, Faust nebo Romeo a Julie. Ze sólových partů jmenujme variaci Kláry v baletu Louskáček – Vánoční příběh, Pas de trois z I. jednání a Pas de quatre z II. jednání v Labutím jezeře nebo Sylfidu v baletu La Sylphide.

V moderním repertoáru Marta Drastíková vystupovala např. v dětském baletu Jana Kodeta Zlatovláska. V září 2010 byla po úspěšném konkurzu přijata do baletního souboru Státní opery ve Vídni. U příležitosti tradičního plesu ve Vídeňské opeře v roce 2011 se představila v choreografii Pierra Lacotta. Od sezony 2012/2013 opět nastoupila do Baletu Národního divadla jako demisólistka. Marta Drastíková je držitelkou Ceny Thálie 2013 za roli Julie z baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky.

Křehká blondýnka Marta Drastíková se 25. července 2015 provdala za svého dlouholetého přítele, herce Radúze Máchu.