Jaroslav Weigel |Celebwiki.cz

Jaroslav Weigel

Datum narození: 2.1.1931
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou
Profese: herec, malíř, grafik, scénograf

Související celebrity

Životopis

Herec Jaroslav Weigel, úspěšný malíř, grafik a scénograf, se do povědomí široké veřejnosti dostal zejména coby člen souboru Divadla Járy Cimrmana.

Koncem 2. světové války začal Jaroslav Weigel studovat gymnázium v Broumově. Po smrti otce se přestěhoval s matkou do Mnichova Hradiště.

Po maturitě na gymnáziu v Mladé Boleslavi Jaroslav Weigel absolvoval Katedru výtvarné výchovy a historie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté působil jako výtvarný redaktor v různých časopisech, třeba v Mladém světě.

Členem souboru Divadla Járy Cimrmana se Jaroslav Weigel stal roku 1970. V něm nejen hrál, ale též působil jako scénograf a výtvarník kostýmů i tištěných publikací.

Jaroslav Weigel mj. ztvárnil Ludwiga Úvalského von Úvaly u Prahy ve hře Afrika, Hynka z Michle v představení Blaník, Jana Husa v Českém nebi, děda Vševěda v Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém, faráře v Němém Bobšovi či inspektora ve Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Klíčová autorská dvojice Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak svěřila Jaroslavu Weiglovi malé role ve svých filmech Vrchní, prchni! (1981), Jára Cimrman ležící, spící (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984) a Nejistá sezóna (1987).

Drobné úlohy Jaroslav Weigel dostal také od režiséra Oldřicha Lipského v jeho slavných komediích Jáchyme hoď ho do stroje (1974) a „Marečku podejte mi pero!“ (1976) či od Jana Svěráka ve Vratných lahvích (2007).

V Divadle Járy Cimrmana působí jako kulisák a herec menších rolí i syn Jaroslava Weigela Michal

 

Další Herci

zobrazit profil Pavla Vojáčková
Pavla Vojáčková
zobrazit profil Robert De Niro
Robert De Niro
zobrazit profil Tereza Kostková
Tereza Kostková
zobrazit profil Dagmar Havlová-Veškrnová
Dagmar Havlová-Veškrnová
zobrazit profil Jana Nagyová-Pulm
Jana Nagyová-Pulm
zobrazit profil Ivan Dejmal
Ivan Dejmal
zobrazit profil Petr Franěk
Petr Franěk
zobrazit profil Juraj Kukura
Juraj Kukura