Petr Spálený | Celebwiki.cz

Petr Spálený

Datum narození: 22.3.1944
Místo narození: Praha
Profese: skladatel, hudebník, zpěvák
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Hudba provází Petra Spáleného celý život. Na bicí začínal v rokenrolové kapele Crossfire. Hrál v ní největší pecky od Elvise Presleyho nebo Cliffa Richarda. Bubny a kytaru neopustil ani na vojně. Zpívat začínal s Hippsy, ze kterých vzniklo legendární Apollo.

Česká hudební historie nikdy nezapomene na jeho hity Plakalo baby, Až mě andělé nebo Josefína zní dodnes. V obnoveném Apollu z roku 1995 působí i jeho manželka, zpěvačka Miluška Voborníková.

Název skupiny vznikl podle Divadla Apollo, kde Petr Spálený působil až do jeho zániku v roce 1968. O necelých dvacet let později přijal zpěvák Spálený angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna, kde tvořil hudbu pro všechna představení. Jako skladatel spolupracoval i s televizi v talk show Zajíc v pytli. Petr Spálený se objevil také ve filmech Noc na Karlštejně nebo Bony a klid. V roce 1990 založil vlastní vydavatelství a nakladatelství.

Dohromady nahrál Jan Spálený přes čtyřicet alb. Jedno z nich Největší hity – Díky získalo v roce 2001 platinovou desku. Nese melodie na pomezí rocku, popu a country.

Bratrem Petra Spáleného je hudebník a dramaturg Jan Spálený. Se svou bývalou ženou, zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, má Petr Spálený dvě dcery – jednou z nich je novinářka a moderátorka Pavlína Wolfová. S Voborníkovou má dceru Barboru. V roce 2011 měl Petr Spálený velké zdravotní problémy a postihl ho kolaps.

 

Články o celebritě

Voborníkovou čekají o Vánocích sedmdesátiny: Zve na husu Voborníkovou čekají o Vánocích sedmdesátiny: Zve na husu Od dob písničky Gimi det ding se skoro nezměnila. Miluška Voborníková (69) stále ukrývá tvář v dlouhých… číst článek
Josef Fousek složil „pohřební hit“ Až mě andělé: Vždy mi zatrne, když ho hrají Josef Fousek složil „pohřební hit“ Až mě andělé: Vždy mi zatrne, když ho hrají Jeho největším majstrštykem je písnička Až mě andělé zavolají k sobě, která se dnes kromě rádií hraje… číst článek
Zpěvák Petr Spálený (75) po operaci páteře: Spadl ze schodů! Zpěvák Petr Spálený (75) po operaci páteře: Spadl ze schodů! Stíhá ho jedna nepříjemnost za druhou. Petr Spálený (75), který medovým barytonem zpívá Až mě andělé,… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Keith Flint
Keith Flint
zobrazit profil Lemmy Kilmister
Lemmy Kilmister
zobrazit profil Petr Borkovec
Petr Borkovec
zobrazit profil Markéta Muchová
Markéta Muchová
zobrazit profil Lukáš Adamec
Lukáš Adamec
zobrazit profil Johny Machette
Johny Machette
zobrazit profil Helena Zeťová
Helena Zeťová
zobrazit profil Leonard Cohen
Leonard Cohen