Petr Spálený | Celebwiki.cz

Petr Spálený

Datum narození: 22.3.1944
Místo narození: Praha
Profese: skladatel, hudebník, zpěvák
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Hudba provází Petra Spáleného celý život. Na bicí začínal v rokenrolové kapele Crossfire. Hrál v ní největší pecky od Elvise Presleyho nebo Cliffa Richarda. Bubny a kytaru neopustil ani na vojně. Zpívat začínal s Hippsy, ze kterých vzniklo legendární Apollo.

Česká hudební historie nikdy nezapomene na jeho hity Plakalo baby, Až mě andělé nebo Josefína zní dodnes. V obnoveném Apollu z roku 1995 působí i jeho manželka, zpěvačka Miluška Voborníková.

Název skupiny vznikl podle Divadla Apollo, kde Petr Spálený působil až do jeho zániku v roce 1968. O necelých dvacet let později přijal zpěvák Spálený angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna, kde tvořil hudbu pro všechna představení. Jako skladatel spolupracoval i s televizi v talk show Zajíc v pytli. Petr Spálený se objevil také ve filmech Noc na Karlštejně nebo Bony a klid. V roce 1990 založil vlastní vydavatelství a nakladatelství.

Dohromady nahrál Jan Spálený přes čtyřicet alb. Jedno z nich Největší hity – Díky získalo v roce 2001 platinovou desku. Nese melodie na pomezí rocku, popu a country.

Bratrem Petra Spáleného je hudebník a dramaturg Jan Spálený. Se svou bývalou ženou, zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, má Petr Spálený dvě dcery – jednou z nich je novinářka a moderátorka Pavlína Wolfová. S Voborníkovou má dceru Barboru. V roce 2011 měl Petr Spálený velké zdravotní problémy a postihl ho kolaps.

 

Články o celebritě

Zpěvák Petr Spálený (75) po operaci páteře: Spadl ze schodů! Zpěvák Petr Spálený (75) po operaci páteře: Spadl ze schodů! Stíhá ho jedna nepříjemnost za druhou. Petr Spálený (75), který medovým barytonem zpívá Až mě andělé,… číst článek
Zpěvák Petr Spálený (75): PÁD ZE SCHODŮ! PO OPERACI PÁTEŘE! Zpěvák Petr Spálený (75): PÁD ZE SCHODŮ! PO OPERACI PÁTEŘE! Smůla se mu lepí na paty. Petr Spálený (75), který medovým barytonem zpívá Až mě andělé, se kvůli… číst článek
Tajemství Pavlíny Filipovské: Třikrát a dost? Tajemství Pavlíny Filipovské: Třikrát a dost? Moc se to neví, ale je to tak. Dcera Františka Filipovského (†85), který by oslavil 23. září 111.… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil František Nedvěd
František Nedvěd
zobrazit profil Peter Pecha
Peter Pecha
zobrazit profil Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica
zobrazit profil Debbi (Deborah Kahl)
Debbi (Deborah Kahl)
zobrazit profil Vojta Nedvěd
Vojta Nedvěd
zobrazit profil Leona Machálková
Leona Machálková
zobrazit profil Alicia Keys
Alicia Keys
zobrazit profil Petr Kotvald
Petr Kotvald