Martina Sáblíková

Datum narození: 27.5.1987
Místo narození: Nové Město na Moravě
Váha: 53 kg
Výška: 171 cm
Profese: rychlobruslařka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka historie Martina Sáblíková stříbrem ze ZOH v Jižní Koreji v počtu olympijských medailí překonala Emila Zátopka. Vybruslila si jich celkem šest.

Původně hrávala basketbal. Brusle jí v jedenácti letech nasadil trenér Petr Novák. Na přední příčky začala Martina Sáblíková sahat v roce 2004. Obrovskou bojovnost a touhu vyhrávat předvedla o tři roky později na mistrovství světa v Salt Lake City, ze kterého přivezla dvě zlata. Na tratích dlouhých tři a pět kilometrů neměly rivalky šanci. Prvenství si vychutnala také na šampionátech v Naganu, Richmondu, Heerenveenu i v Soči.

MARTINA SÁBLÍKOVÁ DOSTALA MEDAILI OD ZEMANA

V roce 2010 přijela Martina Sáblíková v plné síle na ZOH ve Vancouveru. Ke dvěma zlatům na dlouhých tratích přidala ještě bronz z patnáctistovky. A o čtyři roky později přidala v Sočidalší dvě olympijské medaile - stříbrnou z 3000 m a zlatou z 5000 m.

Na ZOH v Pchjongčchangu 2018 skončila v závodě na 5000 metrů na druhém místě a získala stříbro. V počtu medailí tak Martina Sáblíková překonala legendárního Emila Zátopka. Na kontě má celkem šest medailí ze čtyř olympiád - tři zlata, dvě stříbra a bronz. 

Nejrychlejší je Martina Sáblíková pochopitelně také na evropském ledě. Vládne mimoto i Světovému poháru. V tratích na tři, pět a deset kilometrů drží světové rekordy. Přitom trénuje jen na rybnících, kvalitní hala pro rychlobruslaře v Česku není.

Několikrát byla Martina Sáblíková vyhlášena sportovkyní roku i armádním sportovcem roku. Koncem března 2010 dostala v Oslu prestižní ocenění bruslařského klubu – Cenu Oscara Mathiasena. Český ekvivalent, Cena Jiřího Gutha-Jarkovského, si Martinu Sáblíkovou našel dvakrát.

Kromě bruslení se věnuje i silniční cyklistice, která je zároveň její letní přípravou na rychlobruslařské závody. Na kole si Martina Sáblíková vyjela několik českých medailí. V roce 2007 přivezla z mistrovství Evropy do třiadvaceti let bronz.

O MARTINĚ SÁBLÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Martina Sáblíková vystudovala sportovní Gymnázium Vincence Makovského. Ve studiích pokračovala na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze. S trenérem Petrem Novákem jsou sousedé, žijí ve Velkém Oseku. Často se spekulovalo o jejich partnerském vztahu.

VŠE O ZOH V PCHJONGČCHANGU 2018 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Trable rychlobruslařky Sáblíkové s nemovitostmi: Seberou jí darovanou parcelu? Trable rychlobruslařky Sáblíkové s nemovitostmi: Seberou jí darovanou parcelu? Byl to danajský dar? Martina Sáblíková (30) nejspíš přijde o stavební parcelu v hodnotě 1,5 milionu… číst článek
Oslava medailí z Koreje: Rozjásaný Staromák, mejdan ve Vrchlabí Oslava medailí z Koreje: Rozjásaný Staromák, mejdan ve Vrchlabí Zlatem v super-G zaskočila sebe i celý svět. A včera znovu zírala údivem. To když Ester Ledeckou… číst článek
Ledecká: Přivítání v Česku? Asi jsem se proslavila! Myslí na letní olympiádu Ledecká: Přivítání v Česku? Asi jsem se proslavila! Myslí na letní olympiádu Až do včerejška netušila nová česká hrdinka, jak je v Česku populární. Na Staroměstské náměstí přijížděla… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Denisa Lhotová
Denisa Lhotová
zobrazit profil Erich Brabec
Erich Brabec
zobrazit profil David Pavelka
David Pavelka
zobrazit profil František Ptáček
František Ptáček
zobrazit profil Édinson Cavani
Édinson Cavani
zobrazit profil Petra Hynčicová
Petra Hynčicová
zobrazit profil Lukáš Hlava
Lukáš Hlava