Martina Sáblíková | Celebwiki.cz

Martina Sáblíková

Datum narození: 27. 5. 1987
Místo narození: Nové Město na Moravě
Váha: 53 kg
Výška: 171 cm
Profese: rychlobruslařka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka historie Martina Sáblíková stříbrem ze ZOH v Jižní Koreji v počtu olympijských medailí překonala Emila Zátopka. Vybruslila si jich celkem šest.

Původně hrávala basketbal. Brusle jí v jedenácti letech nasadil trenér Petr Novák. Na přední příčky začala Martina Sáblíková sahat v roce 2004. Obrovskou bojovnost a touhu vyhrávat předvedla o tři roky později na mistrovství světa v Salt Lake City, ze kterého přivezla dvě zlata. Na tratích dlouhých tři a pět kilometrů neměly rivalky šanci. Prvenství si vychutnala také na šampionátech v Naganu, Richmondu, Heerenveenu i v Soči.

MARTINA SÁBLÍKOVÁ DOSTALA MEDAILI OD ZEMANA

V roce 2010 přijela Martina Sáblíková v plné síle na ZOH ve Vancouveru. Ke dvěma zlatům na dlouhých tratích přidala ještě bronz z patnáctistovky. A o čtyři roky později přidala v Sočidalší dvě olympijské medaile - stříbrnou z 3000 m a zlatou z 5000 m.

Na ZOH v Pchjongčchangu 2018 skončila v závodě na 5000 metrů na druhém místě a získala stříbro. V počtu medailí tak Martina Sáblíková překonala legendárního Emila Zátopka. Na kontě má celkem šest medailí ze čtyř olympiád - tři zlata, dvě stříbra a bronz. 

Nejrychlejší je Martina Sáblíková pochopitelně také na evropském ledě. Vládne mimoto i Světovému poháru. V tratích na tři, pět a deset kilometrů drží světové rekordy. Přitom trénuje jen na rybnících, kvalitní hala pro rychlobruslaře v Česku není.

Několikrát byla Martina Sáblíková vyhlášena sportovkyní roku i armádním sportovcem roku. Koncem března 2010 dostala v Oslu prestižní ocenění bruslařského klubu – Cenu Oscara Mathiasena. Český ekvivalent, Cena Jiřího Gutha-Jarkovského, si Martinu Sáblíkovou našel dvakrát.

Kromě bruslení se věnuje i silniční cyklistice, která je zároveň její letní přípravou na rychlobruslařské závody. Na kole si Martina Sáblíková vyjela několik českých medailí. V roce 2007 přivezla z mistrovství Evropy do třiadvaceti let bronz.

O MARTINĚ SÁBLÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Martina Sáblíková vystudovala sportovní Gymnázium Vincence Makovského. Ve studiích pokračovala na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze. S trenérem Petrem Novákem jsou sousedé, žijí ve Velkém Oseku. Často se spekulovalo o jejich partnerském vztahu.

VŠE O ZOH V PCHJONGČCHANGU 2018 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Vzpomínky, nesnáze i soupeřka. Sáblíková jde do boje o další zlato z MS Vzpomínky, nesnáze i soupeřka. Sáblíková jde do boje o další zlato z MS Každá medaile bolí. Rychlobruslařka Martina Sáblíková si během zimy tuhle pravdu mnohokrát ověřila. ... číst článek
„Hodně úspěchů a nemačkejte hada!“ Bartoš, Hamáček či ženáč Vojtěch přejí do roku 2020 „Hodně úspěchů a nemačkejte hada!“ Bartoš, Hamáček či ženáč Vojtěch přejí do roku 2020 „Mačkáš mi hada, d*bile!“ Tahle věta z Výměny manželek obletěla před časem republiku, pro novoroční ... číst článek
Nevděčná volba při Sportovci roku. Jak byl Koukal nabroušený z 2. místa Nevděčná volba při Sportovci roku. Jak byl Koukal nabroušený z 2. místa Tak, kdo to bude? Užijte si ještě celý dnešní den, kdy si od sledování pohádek můžete odpočinout pře... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Marek Kulič
Marek Kulič
zobrazit profil David Ferrer
David Ferrer
zobrazit profil Jiří Dopita
Jiří Dopita
zobrazit profil Tomáš Plekanec
Tomáš Plekanec
zobrazit profil Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek
zobrazit profil Édinson Cavani
Édinson Cavani
zobrazit profil Lukáš Vácha
Lukáš Vácha
zobrazit profil Martina Moravčíková
Martina Moravčíková