Roman Janoušek

Datum narození: 3. 7. 1968
Přezdívka: Mazánek
Místo narození: Praha
Profese: miliardář, lobbista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Roman Janoušek se z číšníka stal miliardářem a lobbistou, známým svými kontakty ve vysoké politice. Trest dostal za vážnou dopraní nehodu.

Po dokončení gymnázia pracoval Roman Janoušek jako číšník. V 90. letech 20. století začal studovat práva na Univerzitě Karlově a v roce 2003 získal titul JUDr. Posléze se ukázalo, že na fakultě chybí jeho diplomová práce. Tu prý měly zničit povodně v roce 2002.

O ROMANU JANOUŠKOVI ČTĚTE ZDE>>

Janoušek se stal jedním z kmotrů ODS

V 90. letech 20. století Roman Janoušek začal také s podnikáním. To se ze nejprve točilo kolem pražského paláce Blaník, kde se seznámil s budoucím pražským primátorem Pavlem Bémem. Díky této známosti se tak brzy stal jedním z kmotrů ODS.

Sám Roman Janoušek se často označoval za "politického podnikatele". Nelze se tak divit, že velká část jeho podnikatelských aktivit byla spojená se státními zakázkami. Stejně tak nikoho nepřekvapí, že se v souvislosti s nimi často mluvilo o korupci.

Janouškovy problémy s policií

Jméno Romana Janouška se poprvé začalo propírat v souvislosti s VZP. Ta totiž dlouhodobě posílala stamiliony na účty firem, které s ním byly spojeny. Týká se to i předražené výroby časopisu pro VZP, na níž se podílel i publicista a pozdější ministr vnitra Radek John.

Právní tahanice se Romanu Janouškovi nevyhýbají ani v zahraničí. Ve Švýcarsku musí vysvětlovat původ peněz několika svých firem. Tamní policie jim totiž pro podezření z praní špinavých peněz obstavila několik účtů, na kterých mělo být až 120 milionů švýcarských franků (dvě miliardy Kč). K penězům navíc měli mít přístup i někteří úředníci Pražského magistrátu.

Opilý Janoušek srazil a zranil řidičku

Další velkou finanční kauzou, spojovanou s Romanem Janouškem, byla aféra kolem multifunkční karty Opencard. Několik auditů ukázalo, že dopravní podnik na ní nevydělává. To ale neplatilo pro přibližně osm firem, které byly pravděpodobně Romana Janouška.

I přes táhlá a nekonečná policejní vyšetřování podezřelých obchodů byl nakonec Roman Janoušek potrestán úplně jiný zločin. V roce 2012 se svým luxusním vozem Porsche způsobil v opilosti dopravní nehodu, od níž chtěl ujet. Když se ho pokusila zastavit řidička nabouraného auta, srazil ji a vážně zranil. 

Janoušek byl propuštěn z vězení

Na jaře roku 2014 soud lobbistovi vyměřil tři roky vězení a zákaz řízení na pět let. Odvolací instance mu v září téhož roku trest zpřísnila na 4,5 roku. V červenci 2015 Nejvyšší soud nevyhověl dovolání ani Romana Janouška, ani státního zástupce.

Od té doby se Roman Janoušek pod záminkou špatného zdravotního stavu snažil vězení vyhnout, a to jak odkladem nástupu trestu, tak i přerušením jeho výkonu. V červenci 2021 Krajský soud v Brně vydal příkaz k jeho předvedení do vězení.

V prosinci 2022 byl Roman Janoušek z výkonu trestu podmíněně propuštěn.

V únoru 2023 Vrchní soud v Praze Romana Janouška a další čtyři osoby pravomocně zprostil obžaloby v kauze úhrad pro společnost Chambon. Zamítl odvolání státního zástupce, podle nějž pětice podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažila.

 

 

 

Články o celebritě

Chováním Mynáře se zabývá protimafiánský útvar: Kancléř může ztratit luxusní vilu i pozemky Chováním Mynáře se zabývá protimafiánský útvar: Kancléř může ztratit luxusní vilu i pozemky Hradní skandál nabral pořádně na obrátkách. Chováním prezidentské kanceláře a zejména hradního kancl... číst článek
Janoušek o berličce zpátky v base: Hra na city? Janoušek o berličce zpátky v base: Hra na city? Do hledáčku policie se včera dostal lobbista Roman Janoušek (53). Krajský soud v Brně totiž vydal př... číst článek
Soud poslal na Janouška policisty, ten rychle „nakmital“ do vězení. Je v pražském Pankráci Soud poslal na Janouška policisty, ten rychle „nakmital“ do vězení. Je v pražském Pankráci Krajský soud v Brně vydal příkaz k předvedení lobbisty Romana Janouška do vězení. Žalobce uspěl před... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Zdeněk Vocásek
Zdeněk Vocásek
zobrazit profil Jaroslav Sauer
Jaroslav Sauer
zobrazit profil Zdeňka Jágrová
Zdeňka Jágrová
zobrazit profil Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam
zobrazit profil Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
zobrazit profil Lucie Pernetová
Lucie Pernetová
zobrazit profil Kája Saudek
Kája Saudek
zobrazit profil Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker