Roman Janoušek | Celebwiki.cz
Roman Janoušek

Roman Janoušek

Datum narození: 3. 7. 1968
Přezdívka: Mazánek
Místo narození: Praha
Profese: miliardář, lobbista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Roman Janoušek je bývalý číšník, po listopadu 1989 se vypracoval, stal se z něj miliardář a lobbista, známý svými kontakty ve vysoké politice, které velmi zajímají policii.

Po dokončení gymnázia pracoval Roman Janoušek jako číšník. V 90. letech začal studovat práva na Univerzitě Karlově a v roce 2003 získal titul JUDr. Ani u studia se nevyhnul pochybám, když se ukázalo, že na fakultě chybí jeho diplomová práce. Tu prý měly zničit povodně v roce 2002.

V 90. letech Roman Janoušek začal také s podnikáním. To se ze začátku točilo kolem pražského paláce Blaník, kde se seznámil s budoucím pražským primátorem Pavlem Bémem. Díky této známosti se tak brzy stal jedním z kmotrů ODS. Sám Janoušek se často označoval za "politického podnikatele". Nelze se tak divit, že velká část jeho podnikatelských aktivit byla spojená se státními zakázkami. Stejně tak nikoho nepřekvapí, že se v souvislosti s nimi často mluvilo o korupci.

Jméno Romana Janouška se poprvé začalo propírat v souvislosti s VZP. Ta totiž dlouhodobě posílala stamiliony na účty firem, které s ním byly spojeny. Týká se to i předražené výroby časopisu pro VZP, na níž se podílel i publicista a pozdější ministr vnitra Radek John.

Právní tahanice se Romanu Janouškovi nevyhýbají ani v zahraničí. Ve Švýcarsku musí vysvětlovat původ peněz několika svých firem. Tamní policie jim totiž pro podezření z praní špinavých peněz obstavila několik účtů, na kterých by mělo být až 120 milionů švýcarských franků (2 miliardy Kč). K penězům navíc měli mít přístup i někteří úředníci Pražského magistrátu.

Poslední velkou finanční kauzou, která je s Romanem Janouškem spojená je multifunkční karta Opencard. Několik auditů ukázalo, že dopravní podnik na ní nevydělává. To ale neplatí pro přibližně osm firem, které jsou pravděpodobně vlastněné Romanem Janouškem.

I přes táhlá a nekonečná policejní vyšetřování podezřelých obchodů byl nakonec Roman Janoušek potrestán za velice odlišný zločin. V roce 2012 se rozhodl řídit své Porsche opilý. Způsobil tak lehkou nehodu, od které ujel. Když se ho později pokusila zastavit řidička nabouraného vozu, přišel Janouškův zkrat. Pokusil se ženu zastrašit, tím, že na ní najede. Manévr mu ale nevyšel a ženu srazil. Následně byl obviněn. Na jaře roku 2014 byl odsouzen ke třem letům vězení a zákazu řízení na pět let, odvolací soud mu pak v září trest zpřísnil na 4,5 roku.

 

Články o celebritě

Mynář se stěhuje do vily, Alex porodí v novém. Rekonstrukce spolkla miliony Mynář se stěhuje do vily, Alex porodí v novém. Rekonstrukce spolkla miliony Před pěti lety koupil hradní kancléř Vratislav Mynář (52) podle realitních odborníků podezřele levno... číst článek
Kateřina Brožová po rozchodu s Jaromírem Soukupem: Hledám chlapa! Kateřina Brožová po rozchodu s Jaromírem Soukupem: Hledám chlapa! Dlouho nebylo jasné, jestli Kateřina Brožová (51) stále udržuje vztah s majitelem TV Barrandov Jarom... číst článek
Nový objev Jaromíra Soukupa? Loni slavil s Brožovou, teď pózuje s jinou kráskou Nový objev Jaromíra Soukupa? Loni slavil s Brožovou, teď pózuje s jinou kráskou Zatímco loni držel kolem pasu blond herečku Kateřinu Brožovou (51) a narozeniny slavili spolu, na sv... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Michal Dalecký
Michal Dalecký
zobrazit profil Iva Kubelková
Iva Kubelková
zobrazit profil Anna Polívková
Anna Polívková
zobrazit profil Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
zobrazit profil Lukáš Trefil
Lukáš Trefil
zobrazit profil Michaela Šmídová
Michaela Šmídová
zobrazit profil Milan Lasica
Milan Lasica
zobrazit profil Kateřina Winterová
Kateřina Winterová