Václav Vorlíček | Celebwiki.cz

Václav Vorlíček

Datum narození: 3.6.1930
Datum úmrtí: 5.2.2019
Místo narození: Praha
Profese: režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Režisér Václav Vorlíček, legenda českého filmu, král pohádek a komedii, natočil nestárnoucí hity, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Saxana.

Václav Vorlíček studoval režii na FAMU. Studia zakončil absolventským filmem Direktiva (1955), ve kterém si zahráli i Vlastimil Brodský, Jiřina Bohdalová a Miloš Kopecký. Do opravdového světa režisérů se zapsal dětskou detektivkou Případ Lupínek (1960).

VÁCLAV VORLÍČEK BOJOVAL O ZLATOVLÁSKU

Srdce diváků si Václav Vorlíček získal parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, v níž zazářila talentovaná Dana Medřická, krásná Olga Schoberová a vynikající Jiří Sovák. Snímek zabodoval i na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu (1966), odkud si režisér odnesl hlavní cenu. Stejnou pozornost si vyžádal i na filmovém festivalu v Locarnu.

Tím éra parodií Václava Vorlíčka rozhodně nekončila. Prvky krimi a komedie se promítly i do jeho dalšího snímku (tentokrát bondovsky laděného) Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. V obou dílech se mu stal pomocníkem Miloš Macourek, který s Václavem Vorlíčkem rozhodně netočil naposledy. Dalším společným produktem byla komedie Pane, vy jste vdova! Hlavní protagonistku Ivu Janžurovou ocenili i porotci na festivalu v Terstu jako nejlepší herečku.

Ani Petra Černocká nezahálela. O chvíli později sklízela na témže festivalu ovace další komedie z tvorby Václava Vorlíčka, a to Dívka na koštěti. Následovalo jedno úspěšnější dílo než druhé. Nejprve přišla histricky nejoblíbenější pohádka Tři oříšky pro Popelku (1973), kde půvabná Libuše Šafránková zářila po boku Pavla Trávníčka. Svou měrou přispěl i Karel Gott, který pohádku doprovázel svým slavičím hlasem s písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Nicméně samotné několikaleté přátelství s Libuší Šafránkovou vzalo za své, když ho herečka, jak sám Václav Vorlíček řekl, podrazila.

Následovaly filmy a pohádky Jak utopit Dr. Mráčka (1974), Bouřlivé víno, Jak se budí princezny (1977), Arabela (1979), Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák, Jezerní královna, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), On je žena!, Saxána a Lexikon kouzel aj.

O VÁCLAVU VORLÍČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Režisér Václav Vorlíčk roku 2017 odbržel na 52. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary Cenu festivalu prezidenta Jiřího Bartošky za úmělecký přínos.

Václav Vorlíček se dostal do médií i díky méně milé příhodě. V lednu 2014 slavného režiséra srazil taxikář a herec dlouhou dobu strávil v nemocnici. Po smrti manželky mu zbyly dvě dcery a hromada přítelkyň.

Slavný režisér Václav Vorlíček zemřel 5. února 2019. Bylo mu 88 let.

 

Články o celebritě

Všichni dobří rodáci osiřeli: Zemřel režisér Vojtěch Jasný (†93) Všichni dobří rodáci osiřeli: Zemřel režisér Vojtěch Jasný (†93) Věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni dobří… číst článek
Zpověď jediného muže, kterého kdy zfackoval Gott: Rána jako dům! Zpověď jediného muže, kterého kdy zfackoval Gott: Rána jako dům! Ve svém bohatém životě byl kdečím. Jako kaskadéra ho mnohokráte vyhodili z okna, boural, skákal,… číst článek
Po ČT odhalily vánoční a silvestrovský program Nova a Prima: Tady jsou jejich trumfy! Po ČT odhalily vánoční a silvestrovský program Nova a Prima: Tady jsou jejich trumfy! Oproti čtyřem novinkovým pohádkách České televize, která svůj sváteční program představila minulý… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Marek Leščák
Marek Leščák
zobrazit profil Kristina Dufková
Kristina Dufková
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Michaela Pavlátová
Michaela Pavlátová
zobrazit profil Ján Novák
Ján Novák
zobrazit profil Tomáš Lipský
Tomáš Lipský
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
zobrazit profil Terry Gilliam
Terry Gilliam