Václav Vorlíček

Datum narození: 3. 6. 1930
Datum úmrtí: 5. 2. 2019
Místo narození: Praha
Profese: režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Václav Vorlíček, legenda českého filmu, král pohádek a komedii, natočil nestárnoucí hity, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Saxana.

Václav Vorlíček studoval režii na FAMU. Studia zakončil absolventským filmem Direktiva (1955), ve kterém si zahráli i Vlastimil Brodský, Jiřina Bohdalová a Miloš Kopecký. Do opravdového světa režisérů se zapsal dětskou detektivkou Případ Lupínek (1960).

VÁCLAV VORLÍČEK BOJOVAL O ZLATOVLÁSKU

První úspěch přišel s Kdo chce zabít Jessii?

Srdce diváků si Václav Vorlíček získal parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, v níž zazářila talentovaná Dana Medřická, krásná Olga Schoberová a vynikající Jiří Sovák. Snímek zabodoval i na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu (1966), odkud si režisér odnesl hlavní cenu. Stejnou pozornost si vyžádal i na filmovém festivalu v Locarnu.

Tím éra parodií Václava Vorlíčka rozhodně nekončila. Prvky krimi a komedie se promítly i do jeho dalšího snímku (tentokrát bondovsky laděného) Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. V obou dílech se mu stal pomocníkem Miloš Macourek, který s Václavem Vorlíčkem rozhodně netočil naposledy. Dalším společným produktem byla komedie Pane, vy jste vdova! Hlavní protagonistku Ivu Janžurovou ocenili i porotci na festivalu v Terstu jako nejlepší herečku.

Nejoblíbenějším se staly jeho Tři oříšky pro popelku

Ani Petra Černocká nezahálela. O chvíli později sklízela na témže festivalu ovace další komedie z tvorby Václava Vorlíčka, a to Dívka na koštěti. Následovalo jedno úspěšnější dílo než druhé. Nejprve přišla histricky nejoblíbenější pohádka Tři oříšky pro Popelku (1973), kde půvabná Libuše Šafránková zářila po boku Pavla Trávníčka. Svou měrou přispěl i Karel Gott, který pohádku doprovázel svým slavičím hlasem s písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Nicméně samotné několikaleté přátelství s Libuší Šafránkovou vzalo za své, když ho herečka, jak sám Václav Vorlíček řekl, podrazila.

Následovaly filmy a pohádky Jak utopit Dr. Mráčka (1974), Jak se budí princezny (1977), Arabela (1979), Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák, Jezerní královna, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), On je žena!, Saxána a Lexikon kouzel aj.

O VÁCLAVU VORLÍČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Režisér Václav Vorlíčk roku 2017 odbržel na 52. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary Cenu festivalu prezidenta Jiřího Bartošky za úmělecký přínos.

Václav Vorlíček se dostal do médií i díky méně milé příhodě. V lednu 2014 slavného režiséra srazil taxikář a herec dlouhou dobu strávil v nemocnici. Po smrti manželky mu zbyly dvě dcery a hromada přítelkyň.

Slavný režisér Václav Vorlíček zemřel 5. února 2019. Bylo mu 88 let.

 

Články o celebritě

Někdejší sexsymbol Olga Schoberová slaví 79. narozeniny: Už roky se skrývá! Někdejší sexsymbol Olga Schoberová slaví 79. narozeniny: Už roky se skrývá! Olga Schoberová, nejslavnější filmová sexbomba let šedesátých a sedmdesátých, slaví 15. března své j... číst článek
Tři roky od smrti režiséra Václava Vorlíčka (†88): Dcera prozradila jeho poslední slova! Tři roky od smrti režiséra Václava Vorlíčka (†88): Dcera prozradila jeho poslední slova! V sobotu 5. února uplynou už tři roky od chvíle, kdy zemřel legendární filmový režisér Václav Vorlíč... číst článek
Mahulena Bočanová ukázala naditý dekolt dcery Márinky (20): »Tatry« po mamince! Mahulena Bočanová ukázala naditý dekolt dcery Márinky (20): »Tatry« po mamince! Herečka Mahulena Bočanová (54) se těší velké divácké přízni nejenom pro své herecké výkony a nesporn... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný
zobrazit profil Harvey Weinstein producent
Harvey Weinstein producent
zobrazit profil Jaroslav Hanuš
Jaroslav Hanuš
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil Bohdan Sláma
Bohdan Sláma
zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Oldřich Lipský
Oldřich Lipský