Václav Vorlíček

Datum narození: 3. 6. 1930
Datum úmrtí: 5. 2. 2019
Místo narození: Praha
Profese: režisér
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Václav Vorlíček, legenda českého filmu, král pohádek a komedii, natočil nestárnoucí hity, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Saxana.

Václav Vorlíček studoval režii na FAMU. Studia zakončil absolventským filmem Direktiva (1955), ve kterém si zahráli i Vlastimil Brodský, Jiřina Bohdalová a Miloš Kopecký. Do opravdového světa režisérů se zapsal dětskou detektivkou Případ Lupínek (1960).

VÁCLAV VORLÍČEK BOJOVAL O ZLATOVLÁSKU

První úspěch přišel s Kdo chce zabít Jessii?

Srdce diváků si Václav Vorlíček získal parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, v níž zazářila talentovaná Dana Medřická, krásná Olga Schoberová a vynikající Jiří Sovák. Snímek zabodoval i na Mezinárodním festivalu vědecko-fantastických filmů v Terstu (1966), odkud si režisér odnesl hlavní cenu. Stejnou pozornost si vyžádal i na filmovém festivalu v Locarnu.

Tím éra parodií Václava Vorlíčka rozhodně nekončila. Prvky krimi a komedie se promítly i do jeho dalšího snímku (tentokrát bondovsky laděného) Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. V obou dílech se mu stal pomocníkem Miloš Macourek, který s Václavem Vorlíčkem rozhodně netočil naposledy. Dalším společným produktem byla komedie Pane, vy jste vdova! Hlavní protagonistku Ivu Janžurovou ocenili i porotci na festivalu v Terstu jako nejlepší herečku.

Nejoblíbenějším se staly jeho Tři oříšky pro popelku

Ani Petra Černocká nezahálela. O chvíli později sklízela na témže festivalu ovace další komedie z tvorby Václava Vorlíčka, a to Dívka na koštěti. Následovalo jedno úspěšnější dílo než druhé. Nejprve přišla histricky nejoblíbenější pohádka Tři oříšky pro Popelku (1973), kde půvabná Libuše Šafránková zářila po boku Pavla Trávníčka. Svou měrou přispěl i Karel Gott, který pohádku doprovázel svým slavičím hlasem s písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Nicméně samotné několikaleté přátelství s Libuší Šafránkovou vzalo za své, když ho herečka, jak sám Václav Vorlíček řekl, podrazila.

Následovaly filmy a pohádky Jak utopit Dr. Mráčka (1974), Jak se budí princezny (1977), Arabela (1979), Létající Čestmír, Křeček v noční košili, Kouzelný měšec, Pták Ohnivák, Jezerní královna, Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), On je žena!, Saxána a Lexikon kouzel aj.

O VÁCLAVU VORLÍČKOVI ČTĚTE ZDE>>

Režisér Václav Vorlíčk roku 2017 odbržel na 52. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary Cenu festivalu prezidenta Jiřího Bartošky za úmělecký přínos.

Václav Vorlíček se dostal do médií i díky méně milé příhodě. V lednu 2014 slavného režiséra srazil taxikář a herec dlouhou dobu strávil v nemocnici. Po smrti manželky mu zbyly dvě dcery a hromada přítelkyň.

Slavný režisér Václav Vorlíček zemřel 5. února 2019. Bylo mu 88 let.

 

Články o celebritě

Čech Petr Macek píše případy slavného detektiva: Sherlocka Holmese naučil i italsky! Čech Petr Macek píše případy slavného detektiva: Sherlocka Holmese naučil i italsky! Sir Arthur Conan Doyle (†71) sice přímo vyzval své následovníky, aby v případech jím stvořeného lege... číst článek
Smutný konec Bronislava Poloczka (†72): Po smrti ženy už nechtěl žít! Tvrdila to i Bohdalová Smutný konec Bronislava Poloczka (†72): Po smrti ženy už nechtěl žít! Tvrdila to i Bohdalová 16. března je smutným, kulatým výročím smrti herce Bronislava Poloczka (†72). Přesně před deseti let... číst článek
Někdejší sexsymbol Olga Schoberová slaví 79. narozeniny: Už roky se skrývá! Někdejší sexsymbol Olga Schoberová slaví 79. narozeniny: Už roky se skrývá! Olga Schoberová, nejslavnější filmová sexbomba let šedesátých a sedmdesátých, slaví 15. března své j... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Martin Knopp
Martin Knopp
zobrazit profil Oldřich Lipský
Oldřich Lipský
zobrazit profil Petr Zelenka
Petr Zelenka
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Michaela Pavlátová
Michaela Pavlátová
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík