Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Datum narození: 4. 9. 1934
Místo narození: Praha
Profese: režisér, animátor, výtvarník
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Jan Švankmajer je český filmový režisér, animátor a výtvarník. Je představitelem pozdního českého surrealismu.

Jan Švankmajer studoval na pražské VŠUP a na loutkové katedře AMU, kde se seznámil s filmovým režisérem Jurajem Herzem, který patřil mezi jeho spolužáky. V roce 1958 se poprvé podílel na filmu, šlo o Radokovu loutkovou inscenaci Johannes Doktor Faust. V roce 1960 se stal spoluzakladatelem scény Divadla masek, která byla součástí divadla Semafor. Tato scéna, však byla již v roce 1962, na popud Jiřího Suchého, zrušena.

Umělecký styl Jana Švankamjera je těžko zařaditelný, většinou je řazen k surrealismu, v kterém byl ovlivněn již v 60. letech Vratislavem Effenbergrem. Jeho dílo ovlivnilo jak domácí umělce, tak i několik zahraničních, jako je Tim Burton, Terry Gilliam nebo Shane Acker. Jako výtvarník a animátor se podílel také na filmech dalších tvůrců a tvoří i výtvarná díla mimo film. Často spolupracoval se svou ženou Evou Švankmajerovou.

Po nástupu normalizačního režimu bylo Janu Švankmajerovi ztěžována tvůrčí práce a v letech 1972–1979 měl zakázáno natáčet filmy, protože odmítl přistoupit na kompromisy při postprodukci svého filmu Otrantský zámek. V té době se věnoval scénografii v Činoherním klubu a výtvarné spolupráci na filmech Oldřicha Lipského a Juraje Herze.

Roku 1983 získal Jan Švankmajer Velkou cenu a cenu mezinárodní kritiky za film Možnosti dialogu na Mezinárodním festivalu animovaného filmu v Annecy. Na tomto festivalu měl přehlídku svých filmů z 60. let.

Jan Švankmajer se aktivně účastní seancí Surrealistické skupiny, je předsedou redakční rady revue Analogon. Byl ženatý s Evou Švankmajerovou, jejich syn Václav Švankmajer je také autorem animovaných filmů.

Dne 17. listopadu 2005 měl premiéru film Šílení, který je koncipován jako filosofický horor inspirující se osobností Markýze de Sade, kterého ztvárnil Jan Tříska a povídkami Edgara Allana Poea. Za výtvarnou koncepci a plakát k tomuto filmu získala Eva Švankmajerová in memoriam Českého lva. Na tomto filmu také spolupracovala jejich dcera Veronika Hrubá.

 

Články o celebritě

Těžký osud Juraje Herze (†83): Přežil koncentrák i útlak komunistů! Těžký osud Juraje Herze (†83): Přežil koncentrák i útlak komunistů! 8. dubna 2020 - jsou to rovné dva roky, co se na věčnost odebral slavný český režisér Juraj Herz (†8... číst článek
Luděk Sobota o zklamaných milenkách: Jedna spáchala sebevraždu! Luděk Sobota o zklamaných milenkách: Jedna spáchala sebevraždu! Televizní Silvestr diváky tentokrát příliš nenadchl, nejsledovanějším z pořadů byla státní hymna... ... číst článek
Agáta Prachařová posílá po odchodu z Česka zajímavé fotky! Ukazují nejen prsa a nohy Agáta Prachařová posílá po odchodu z Česka zajímavé fotky! Ukazují nejen prsa a nohy Bývalá modelka a současná moderátorka Agáta Prachařová (34) utekla před manželskými problémy do Izra... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Renata Oulehlová
Renata Oulehlová
zobrazit profil George Soros
George Soros
zobrazit profil Nina Divíšková
Nina Divíšková
zobrazit profil Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
zobrazit profil Denisa Barešová
Denisa Barešová
zobrazit profil Michaela Maurerová
Michaela Maurerová
zobrazit profil František Filipovský
František Filipovský