Čestmír Řanda st. | Celebwiki.cz

Čestmír Řanda st.

Datum narození: 5. 12. 1923
Datum úmrtí: 31. 8. 1986
Místo narození: Rokycany
Profese: herec a dabér
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Velmi obsazovaný český herec Čestmír Řanda st. ztvárnil desítky vážných, dramatických i komediálních rolí, a to jak na divadelních prknech, tak před kamerou. Uplatňoval se i v rozhlase a v dabingu. Zemřel pouhé tři roky před pádem totality

Na prknech Národního divadla vystupoval Čestmír Řanda už jako posluchač konzervatoře. Poté přešel do divadla v Plzni, kde se příležitostně věnoval také režii. Šest let byl členem Divadla na Vinohradech. V roce 1996 se vrátil do Národního divadla, kde hrál až do své smrti. Na jevištích obou scén vytvářel jak dramatické, tak komediální role. Jeho doménou však byly zejména vážné role (Višňový sad, Bílá nemoc, Nebožtík Nasredin). Na prknech, která znamenají svět, ztvárnil několik desítek rolí, a to jak hlavních, tak vedlejších.

TAJEMSTVÍ ČESTMÍRA ŘANDY ST.

Ve filmu debutoval v roce 1953 malou rolí Slavomíra Mlejnka v příběhu Krejčovská povídka. Brzy se stal divácky oblíbeným hercem, a šel „z role do role“. Od začátku své herecké kariéry se uplatňoval v rozhlase, dabingu i v televizních seriálech. Z několika desítek z nich jmenujme třeba Třicet případů majora Zemana, Arabela, Dynastie Nováků, Létající Čestmír, Dobrá voda, Synové a dcery Jakuba skláře.

Nejvýznamnější byly jeho role regenta Valečského z Valče v dobrodružném filmu Ďáblova past (1961), Žida Marmulstauba v dramatu Transport z ráje (1962), nerozhodného Drdy v komedii Tři muži v chalupě (1963), Dr. Tomečka v Podskalského trezorové komedii Bílá paní (1965), Winklera v dramatu Kladivo na čarodějnice (1970), záludného generála Otise v komedii Pane, vy jste vdova! (1970), vodníka Alberta Bacha v komedii Jak utopit doktora Mrářka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), hospodského v pohádce Honza málem králem (1976), se skvělým Jiřím Kornem v hlavní roli, zločineckého docenta Mlejnka v komedii Což takhle dát si špenát (1977) či ředitele Národního divadla v Božské Emě (1979). Naposledy se divákům předvedl rolí viceprezidenta v dramatu Zuřivý reportér (1987), který měl premiéru až po jeho smrti.

Řanda st. se věnoval rovněž dramaturgické a spisovatelské práci. Napsal řadu skečů pro televizi a rozhlas.

Čestmír Řanda st. se narodil v Rokycanech. Vystudoval strojní průmyslovku a ve svém rodišti nastoupil do zaměstnání. Již při studiích i pak při práci hrával v ochotnickém spolku. Jaroslav Průcha ho v roce 1945 přiměl jít na studium herectví na dramatické oddělení Konzervatoře v Praze, kterou dokončil v roce 1948. Roku 1977 Čestmír Řanda st. získal titul Zasloužilého člena Národního divadla; rok nato titul Zasloužilého umělce. Zemřel v Praze v nedožitých třiašedesáti letech. Pohřben je na vyšehradském hřbitově.

Jeho syn Čestmír Řanda jr. je též herec. Zatím ale nedostal zdaleka tolik rolí jako jeho slavný otec. Má ale za sebou nepříjemné zkušenosti s vězením.

 

Další Herci

zobrazit profil Milan Lasica
Milan Lasica
zobrazit profil Antónia Lišková
Antónia Lišková
zobrazit profil Svatopluk Matyáš
Svatopluk Matyáš
zobrazit profil Roman Tomeš
Roman Tomeš
zobrazit profil John Travolta
John Travolta
zobrazit profil Miroslava Šafránková
Miroslava Šafránková
zobrazit profil Patrik Děrgel
Patrik Děrgel
zobrazit profil Rostislav Novák starší
Rostislav Novák starší