Fotka není dostupná

Leopold Sulovský

Datum narození: 1. 5. 1954
Místo narození: Nový Jičín
Profese: politik, senátor, horolezec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Politik a horolezec Leopold Sulovský, který jako první Čech zdolal Mount Everest, se ve volbách 2012 stal senátorem. V roce 2018 se mu podařilo mandát obhájit.

Po studiu SPŠ stavební ve Valašském Meziříčí Leopold Sulovský absolvoval obor pozemní stavitelství na Vysokém učení technickém v Brně. Poté řadu let pracoval pro Vítkovické stavby Ostrava.

LEOPOLD SULOVSKÝ - ROZHOVOR O MT. EVERESTU

Od mládí se Leopold Sulovský věnoval horolezectví. V letech 1975 až 1980 byl československým reprezentantem. V druhé polovině 80. let 20. století přišly první úspěchy: zdolal švýcarský Matterhorn (4 495 m) a Mont Blanc (4 810 m).

Kromě jiných velikánů světa Leopold Sulovský pokořil hory Nandá Dévi (7 816 m), Pik Lenina (7 134 m), Pik Komunizma (7 495 m) a především Mount Everest (8848 m), za což získal ocenění Horolezec roku, stejně jako za výstup na Makalu (8 481 m).

Na Mont Everest Leopold Sulovský vystoupal 17. května 1991 a stal se tak prvním Čechem, který zdolal tuto nejvyšší horu světa. Je též držitelem titulu Výstup roku 1996 za zdolání tří vrcholů za 30 dní.

Do politiky Leopold Sulovský vstoupil roku 2006, kdy byl jako nestraník za SNK-ED zvolen zastupitelem Městského obvodu Ostrava-Moravská Ostrava a Přívoz. Mandát ve volbách 2010 obhájil za hnutí Ostravak, avšak ve volbách 2014 již nikoli.

V komunálních volbách 2010 se Leopold Sulovský dostal i do Zastupitelstva města Ostravy. Post ve volbách 2014 obhájil, a to díky preferenčním hlasům, které jej z osmého místa posunuly na první.

V senátních volbách 2012 Leopold Sulovský získal za hnutí Ostravak křeslo v horní komoře, a to za obvod č. 71 - Ostrava-město. Ve volbách 2018 mandát obhájil, když v druhém kole porazil nestraníka za hnutí ANO 2011 Ivo Gondka.

O LEOPOLDOVI SULOVSKÉM ČTĚTE ZDE>>

Kromě horolezectví se Leopold Sulovský věnuje sjezdovému lyžování, výtvarnému umění a architektuře.

Leopold Sulovský je ženatý a má dvě děti.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Jan Schiller
Jan Schiller
zobrazit profil Emma  Smetana
Emma Smetana
zobrazit profil Blanka Matragi
Blanka Matragi
zobrazit profil Viktor Vojtko
Viktor Vojtko
zobrazit profil Svetlana Ficová
Svetlana Ficová
zobrazit profil Jaroslava Brožová Lampertová
Jaroslava Brožová Lampertová
zobrazit profil Iveta Vítová
Iveta Vítová
zobrazit profil Margarita Aranhaová
Margarita Aranhaová