Martina Sáblíková

Datum narození: 27.5.1987
Místo narození: Nové Město na Moravě
Váha: 53 kg
Výška: 171 cm
Profese: rychlobruslařka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka historie Martina Sáblíková již prokázala, že se nechá porazit jen velice stěží. Sbírá medaili za medailí a soupeřky přejíždí o vteřiny.

Původně hrávala basketbal. Brusle jí v jedenácti letech nasadil trenér Petr Novák, se kterým spolupracuje dodnes. Na přední příčky začala Martina Sáblíková sahat v roce 2004. Obrovskou bojovnost a touhu vyhrávat předvedla o tři roky později na mistrovství světa v Salt Lake City, ze kterého přivezla dvě zlata. Na tratích dlouhých tři a pět kilometrů neměly rivalky šanci. Prvenství si vychutnala také na šampionátech v Naganu, Richmondu, Heerenveenu a v roce 2013 i v Soči, kam byla pochopitelně nominována i na zimní olmpiádu 2014.

V roce 2010 přijela Martina Sáblíková v plné síle na olympiádu ve Vancouveru. Ke dvěma zlatům na dlouhých tratích přidala ještě bronz z patnáctistovky. A o čtyři roky později přidala v Soči další dvě olympijské medaile - stříbrnou z 3000 m a zlatou z 5000 m.

Nejrychlejší je Martina Sáblíková pochopitelně také na evropském ledě. Vládne mimoto i Světovému poháru. V tratích na tři, pět a deset kilometrů drží světové rekordy. Přitom trénuje jen na rybnících, kvalitní hala pro rychlobruslaře v Česku není.

Několikrát byla Martina Sáblíková vyhlášena sportovkyní roku i armádním sportovcem roku. Koncem března 2010 dostala v Oslu prestižní ocenění bruslařského klubu – Cenu Oscara Mathiasena. Český ekvivalent, Cena Jiřího Gutha-Jarkovského, si Martinu Sáblíkovou našel dvakrát.

Kromě bruslení se věnuje i silniční cyklistice, která je zároveň její letní přípravou na rychlobruslařské závody. Na kole si Martina Sáblíková vyjela několik českých medailí. V roce 2007 přivezla z mistrovství Evropy do třiadvaceti let bronz.

Martina Sáblíková vystudovala sportovní Gymnázium Vincence Makovského. Ve studiích pokračovala na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze. S trenérem Petrem Novákem jsou sousedé, žijí ve Velkém Oseku. Často se spekulovalo o jejich partnerském vztahu.

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE

 

Články o celebritě

Sáblíková byla na MS naštvaná sama na sebe. Medaili ale zase chci, hlásí Sáblíková byla na MS naštvaná sama na sebe. Medaili ale zase chci, hlásí Hned po první disciplíně čtyřboje na MS v rychlobruslení byla vítězka posledních dvou ročníků Martina… číst článek
Sáblíková je na MS čtvrtá: Po sto metrech jsem vypadla z boje o titul Sáblíková je na MS čtvrtá: Po sto metrech jsem vypadla z boje o titul Rychlobruslařka Martina Sáblíková je v polovině vícebojařského mistrovství světa v Hamaru na čtvrté… číst článek
Sáblíková přivezla medaile! V letadle usnula, pití za ní vzal kouč Novák Sáblíková přivezla medaile! V letadle usnula, pití za ní vzal kouč Novák Další část medailového pokladu Martiny Sáblíkové je doma. Rychlobruslařka ze světového šampionátu… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Štěpán Vojtěch
Štěpán Vojtěch
zobrazit profil Štěpán Vachoušek
Štěpán Vachoušek
zobrazit profil Martin Tůma
Martin Tůma
zobrazit profil Roman Hubník
Roman Hubník
zobrazit profil Petr Svoboda
Petr Svoboda
zobrazit profil Brooklyn Beckham
Brooklyn Beckham
zobrazit profil José Romera
José Romera
zobrazit profil Admir Ljevakovič
Admir Ljevakovič