Martina Sáblíková

Datum narození: 27.5.1987
Místo narození: Nové Město na Moravě
Váha: 53 kg
Výška: 171 cm
Profese: rychlobruslařka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka historie Martina Sáblíková již prokázala, že se nechá porazit jen velice stěží. Sbírá medaili za medailí a soupeřky přejíždí o vteřiny.

Původně hrávala basketbal. Brusle jí v jedenácti letech nasadil trenér Petr Novák, se kterým spolupracuje dodnes. Na přední příčky začala Martina Sáblíková sahat v roce 2004. Obrovskou bojovnost a touhu vyhrávat předvedla o tři roky později na mistrovství světa v Salt Lake City, ze kterého přivezla dvě zlata. Na tratích dlouhých tři a pět kilometrů neměly rivalky šanci. Prvenství si vychutnala také na šampionátech v Naganu, Richmondu, Heerenveenu a v roce 2013 i v Soči, kam byla pochopitelně nominována i na zimní olmpiádu 2014.

V roce 2010 přijela Martina Sáblíková v plné síle na olympiádu ve Vancouveru. Ke dvěma zlatům na dlouhých tratích přidala ještě bronz z patnáctistovky. A o čtyři roky později přidala v Soči další dvě olympijské medaile - stříbrnou z 3000 m a zlatou z 5000 m.

Nejrychlejší je Martina Sáblíková pochopitelně také na evropském ledě. Vládne mimoto i Světovému poháru. V tratích na tři, pět a deset kilometrů drží světové rekordy. Přitom trénuje jen na rybnících, kvalitní hala pro rychlobruslaře v Česku není.

Několikrát byla Martina Sáblíková vyhlášena sportovkyní roku i armádním sportovcem roku. Koncem března 2010 dostala v Oslu prestižní ocenění bruslařského klubu – Cenu Oscara Mathiasena. Český ekvivalent, Cena Jiřího Gutha-Jarkovského, si Martinu Sáblíkovou našel dvakrát.

Kromě bruslení se věnuje i silniční cyklistice, která je zároveň její letní přípravou na rychlobruslařské závody. Na kole si Martina Sáblíková vyjela několik českých medailí. V roce 2007 přivezla z mistrovství Evropy do třiadvaceti let bronz.

Martina Sáblíková vystudovala sportovní Gymnázium Vincence Makovského. Ve studiích pokračovala na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze. S trenérem Petrem Novákem jsou sousedé, žijí ve Velkém Oseku. Často se spekulovalo o jejich partnerském vztahu.

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE

 

Články o celebritě

Sáblíková přivezla medaile! V letadle usnula, pití za ní vzal kouč Novák Sáblíková přivezla medaile! V letadle usnula, pití za ní vzal kouč Novák Další část medailového pokladu Martiny Sáblíkové je doma. Rychlobruslařka ze světového šampionátu… číst článek
Sáblíková o dítěti: Konec kariéry? Sáblíková o dítěti: Konec kariéry? Martina Sáblíková (29) je nezastavitelná. Nedávno si zranila… číst článek
Sorry jako, tenhle národ patří Gábině. Proč je po Jágrovi miláčkem lidu Sorry jako, tenhle národ patří Gábině. Proč je po Jágrovi miláčkem lidu Martina Sáblíková během pátku a soboty získala na mistrovství světa v olympijských disciplínách zlato… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Michal Birner
Michal Birner
zobrazit profil Adam Sebastian  Helcelet
Adam Sebastian Helcelet
zobrazit profil Karel Piták
Karel Piták
zobrazit profil Thibaut Courtois
Thibaut Courtois
zobrazit profil Ondřej Moravec
Ondřej Moravec
zobrazit profil Michal  Balner
Michal Balner
zobrazit profil Milan Škoda
Milan Škoda
zobrazit profil Mária Demitrová
Mária Demitrová