Martina Sáblíková

Datum narození: 27.5.1987
Místo narození: Nové Město na Moravě
Váha: 53 kg
Výška: 171 cm
Profese: rychlobruslařka
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka historie Martina Sáblíková již prokázala, že se nechá porazit jen velice stěží. Sbírá medaili za medailí a soupeřky předjíždí o vteřiny.

Původně hrávala basketbal. Brusle jí v jedenácti letech nasadil trenér Petr Novák. Na přední příčky začala Martina Sáblíková sahat v roce 2004. Obrovskou bojovnost a touhu vyhrávat předvedla o tři roky později na mistrovství světa v Salt Lake City, ze kterého přivezla dvě zlata. Na tratích dlouhých tři a pět kilometrů neměly rivalky šanci. Prvenství si vychutnala také na šampionátech v Naganu, Richmondu, Heerenveenu a v roce 2013 i v Soči, kam byla pochopitelně nominována i na zimní olmpiádu 2014.

MARTINA SÁBLÍKOVÁ DOSTALA MEDAILI OD ZEMANA

V roce 2010 přijela Martina Sáblíková v plné síle na olympiádu ve Vancouveru. Ke dvěma zlatům na dlouhých tratích přidala ještě bronz z patnáctistovky. A o čtyři roky později přidala v Soči další dvě olympijské medaile - stříbrnou z 3000 m a zlatou z 5000 m.

Nejrychlejší je Martina Sáblíková pochopitelně také na evropském ledě. Vládne mimoto i Světovému poháru. V tratích na tři, pět a deset kilometrů drží světové rekordy. Přitom trénuje jen na rybnících, kvalitní hala pro rychlobruslaře v Česku není.

Několikrát byla Martina Sáblíková vyhlášena sportovkyní roku i armádním sportovcem roku. Koncem března 2010 dostala v Oslu prestižní ocenění bruslařského klubu – Cenu Oscara Mathiasena. Český ekvivalent, Cena Jiřího Gutha-Jarkovského, si Martinu Sáblíkovou našel dvakrát.

Kromě bruslení se věnuje i silniční cyklistice, která je zároveň její letní přípravou na rychlobruslařské závody. Na kole si Martina Sáblíková vyjela několik českých medailí. V roce 2007 přivezla z mistrovství Evropy do třiadvaceti let bronz.

O MARTINĚ SÁBLÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Martina Sáblíková vystudovala sportovní Gymnázium Vincence Makovského. Ve studiích pokračovala na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze. S trenérem Petrem Novákem jsou sousedé, žijí ve Velkém Oseku. Často se spekulovalo o jejich partnerském vztahu.

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE

 

Články o celebritě

Sáblíková na Hradě: Troška, Nohavica a Vondráčková mi přáli štěstí Sáblíková na Hradě: Troška, Nohavica a Vondráčková mi přáli štěstí Na rychlobruslařských oválech je královna, ale na Pražském hradě se v sobotu večer při udělování… číst článek
PŘEHLEDNĚ: 39 vyznamenání od ZEMANA! PŘEHLEDNĚ: 39 vyznamenání od ZEMANA! Herci, zpěváci a spisovatelé. Lidé z kultury byli nejpočetněji zastoupenou skupinou mezi téměř čtyřicítkou… číst článek
Zemanův hradní „Kameňák“: Vyznamenal Trošku, Vondráčkovou, Margitu i komika Sobotu Zemanův hradní „Kameňák“: Vyznamenal Trošku, Vondráčkovou, Margitu i komika Sobotu Prezident Miloš Zeman si na své páté předávání státních vyznamenání připravil opět několik překvapení.… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Lenka Antošová
Lenka Antošová
zobrazit profil Bastian Schweinsteiger
Bastian Schweinsteiger
zobrazit profil Kei Nišikori
Kei Nišikori
zobrazit profil Lukáš Trefil
Lukáš Trefil
zobrazit profil Mária Demitrová
Mária Demitrová
zobrazit profil Tomáš Přikryl
Tomáš Přikryl
zobrazit profil Jakub Kornfeil
Jakub Kornfeil
zobrazit profil Tomáš  Vincour
Tomáš Vincour