David Rath

Datum narození: 25.12.1965
Místo narození: Praha
Profese: lékař, bývalý politik ČSSD

Související celebrity

Životopis

Lékař David Rath, někdejší středočeský hejtman a exposlanec za ČSSD, proslul svými potyčkami s kolegy i oponenty a korupční aférou kolem evropských dotací.

Otcem Davida Ratha byl pražský lékař prof. MUDr. Ratmír Rath, DrSc., vedený v Cibulkových seznamech StB jako důvěrník, agent a tajný spolupracovník pod krycím jménem Ras. David Rath šel v otcových šlépějích - stal se z něj lékař.

DAVID RATH - JAK ZAPERLIT

Svou politickou kariéru David Rath nastartoval v pravici (členem ODS byl v letech 1991 až 1994). Pak následovala SD-LSNS (1996 až 1997). V letech 2005 až 2006 zastával jako nestraník úřad ministra zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka. V letech 2006 až 2013 byl poslancem zvoleným na kandidátce České strany sociálně demokratické, jejímž členem byl v letech 2006 až 2012; od roku 2012 působil jako bezpartijní.

ČSSD, stejně jako post středočeského hejtmana (listopad 2008 až květen 2012), musel David Rath opustit kvůli korupční aféře. Protikorupční policií byl 14. května 2012 zadržen s miliony v krabici od vína, obviněn a poslán do vazby, podobně jako několik jeho kolegů, přátel a obchodních partnerů středočeského hejtmanství.

Za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami byl lékař a bývalý politik David Rath 23. července 2015 nepravomocně odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 8,5 let vězení a propadnutí majetku v hodnotě téměř 22 milionů korun.

Po Miroslavu Sládkovi se David Rath stal historicky druhým českým poslancem vazebně stíhaným během výkonu mandátu. Za pobytu v base nelenil a zásoboval Sněmovnu návrhy zákonů a novelizací. Kromě svých tehdejších kolegů v dolní komoře pravidelně zaměstnával justici, které naposílal tolik stížností jako málokterý obviněný.

Po absolvování Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze David Rath pracoval jako internista v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, později na jednotce intenzivní péče ve FN Motol. Byl šéflékařem záchranné služby Asociace samaritánů ČR v Kralupech nad Vltavou. Působil na Interní klinice 2. lékařské fakulty UK jako odborný asistent.

V polovině 90. let 20. století David Rath spoluzakládal Lékařský odborový klub, jehož se stal předsedou, a poté byl v období 1998 až 2005 dvakrát zvolen do funkce prezidenta České lékařské komory.

Nejslavnější z potyček Davida Ratha - a ta obletěla celý svět - byl konflikt s Miroslavem Mackem, spoluzakladatelem ODS. Na valné hromadě České stomatologické komory se 20. května 2006 poprali a pozuráželi poté, co Miroslav Macek dal Davidu Rathovi pohlavek. Stomatolog svůj atak odůvodnil kolegovým výrokem, podle kterého si Miroslav Macek vzal svou ženu pro peníze.

Kromě četných textů určených Senátu a soudům David Rath již dříve zavítal i do jiných žánrů. V roce 2003 vydal povídkovou knihu Zápisky lékaře z pozdní noci. Před volbami 2006 to byly rozhovory, které s ním vedl Václav Budínský, a to s názvem David Rath nejen o sobě, medicíně a politice. Ve vazební věznici napsal knihu Přisedněte si, kterou vydala (říjen 2012) nakladatelka Petra Paroubková.

Před volbami 2018 David Rath vymyslel, jak by se mohl vyhnout vězení - rozhodl se kandidovat do horní komory. Šokoval výběrem obvodu č. 29 Litoměřice, kde mezi lety 2012 a 2013 v tamní vazební věznici strávil osmnáct měsíců.

O DAVIDU RATHOVI ČTĚTE ZDE>> 

Doktor David Rath má dva synyDavida s manželkou Evou, která je také lékařka, a Filipa s partnerou Renatou Horkou, jednatelkou farmaceutické firmy. Obě ženy žijí v Hostivici u Prahy. 

VŠE O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

 

 

Články o celebritě

Skončí Rath v zastupitelstvu dřív, než vůbec začal? Lidé podali na volby desítky stížností Skončí Rath v zastupitelstvu dřív, než vůbec začal? Lidé podali na volby desítky stížností Více než stovkou stížností na nedávné komunální volby se zabývají jednotlivé regionální soudy. Předtím,… číst článek
Kampaň plná šíleností. I toto jsou noví zastupitelé: Ta hrála v pornu, ten zas seděl! Kampaň plná šíleností. I toto jsou noví zastupitelé: Ta hrála v pornu, ten zas seděl! „Ten umí to, a ten zas tohle,“ zpívalo se v pohádce. A teď si to asi budou hvízdat na zastupitelstvech.… číst článek
Propadáky voleb: Debakl Paroubka a Ratha, končí Klasnová, Hamáček nepomohl. A Kalousek? Propadáky voleb: Debakl Paroubka a Ratha, končí Klasnová, Hamáček nepomohl. A Kalousek? Volby mají své vítěze, ale také poražené. Volební propadáky přitom zažily i známé tváře. Ať už matadoři… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Jiří Kolbaba
Jiří Kolbaba
zobrazit profil Jana Čunátová
Jana Čunátová
zobrazit profil Tereza Hrzánová
Tereza Hrzánová
zobrazit profil Natascha  Kampuschová
Natascha Kampuschová
zobrazit profil Marta Gottwaldová
Marta Gottwaldová
zobrazit profil Klára Dostálová
Klára Dostálová
zobrazit profil Michal Kučera
Michal Kučera
zobrazit profil Josef Babka
Josef Babka