George Walker Bush

Datum narození: 6.6.1946
Místo narození: New Haven
Profese: 43. prezident USA
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

George W. Bush byl čtyřicátým třetím prezident Spojených států amerických. Bývalý guvernér státu Texas a syn bývalého prezidenta George H. W. Bushe.

George W. Bush se narodil se ve městě New Haven ve státě Connecticut. Vystudoval univerzitu Yale a poté nastoupil vojenskou službu u Texaské letecké národní gardy. Šestiletá služba mu byla  zkrácena, aby mohl nastoupit na Harvardskou obchodní školu. Byl prvním americkým prezidentem, který získla titul MBA.

Před prezidentskou kandidaturou podnikal George W. Bush v ropném průmyslu a vlastnil profesionální baseballové mužstvo. Byl 46. guvernérem státu Texas a vyhrál nominaci Republikánské strany na prezidenta. Prezidentem se stal ve volbách roku 2000, kdy jeho hlavním soupeřem byl bývalý viceprezident Al Gore z Demokratické strany. Uspěl i při kandidatuře na druhé funkční období, když v roce 2004 porazil  senátora Johna Keryho. Jako guvernér Bush prosadil několik významných legislativních změn v oblasti trestního práva a financování školství. Velkou pozornost vyvolalo jeho nekompromisní využívání trestu smrti. Bush uskutečnil významné změny, ovšem o jejich přínosu se vedou urputné spory. Každopádně se ale díky své ochotě k rázným reformám a rodinnému zázemí vyšvihl mezi nejpopulárnější republikánské politiky a stal se tak hlavním kandidátem strany na nástupce Billa Clintona.

Své prezidentování začal v době, kdy hrozila hospodářská recese. Někteří ekonomové mluví o hospodářském zázraku během Bushova prvního volebního období. Hospodářství země, která stála na pokraji recese, začalo pomalu nabírat na síle. Nemalý podíl na tom, ale měly události ze září 2001.

Po útocích na budovy Světového obchodního centra a Pentagonu, vyhlásil Bush válku terorismu a nařídil invazi do Afghanistánu. Poté následovala i invaze do Iráku za účelem zbavení moci Sadáma Husajna a obav z toho, že by mohl vlastnit jaderné zbraně. Popularita prezidenta Bushe se po dobu jeho funkce dostala jak na historická maxima, tak i minima. Od začátku roku 2001 až do září pozvolna upadala. Po útocích z 11. září ale došlo k semknutí amerických občanů a podpoře vlády a prezidenta, a tak se jeho preference na několik měsíců zdvojnásobily. Odpůrci zejména kritizují nejen některé části protiústavního legislativního výnosu. Zaměřili se i na kontroverzní volby v roce 2000, a válku v Iráku, kritizován byl rovněž za pomalé a neefektivní řešení následků hurikánu Katrina. Dále za nelegální odposlouchávání telefonních hovorů amerických občanů.

V letech 2000 a 2004 jej časopis Time vyhlásil Osobností roku.

Bush byl spolu s několika členy jeho vlády  v roce 2012 shledán malajsijským tribunálem pro válečné zločiny vinným v plném rozsahu z genocidy a zločinů proti lidskosti během války v Iráku. Další kroky zatím uskutečněny nebyly.

Goerge W. Bush má s manželkou Laurou dcery Barbaru a Jennu. Jeho nástupcem a 44. prezidentem USA se stal Barack Obama.

 

Články o celebritě

Násilník do Nejvyššího soudu? Profesorka popsala údajné chlípnosti Trumpova muže Násilník do Nejvyššího soudu? Profesorka popsala údajné chlípnosti Trumpova muže Adept prezidenta Donalda Trumpa na soudce Nejvyššího soudu USA Brett Kavanaugh (51) je obviněn ze… číst článek
Mayová si v Africe „zatrsala“ se školáky. Za svůj podivný tanec sklízí doma posměch Mayová si v Africe „zatrsala“ se školáky. Za svůj podivný tanec sklízí doma posměch Britská premiérka Theresa Mayová zahájila v úterý svou návštěvu Afriky v rytmu tance. Kamery ji zachytily,… číst článek
Hrdina a rebel McCain (†81) vzdoroval do poslední chvíle. Trumpa na pohřbu odmítl Hrdina a rebel McCain (†81) vzdoroval do poslední chvíle. Trumpa na pohřbu odmítl Jako syn a vnuk admirálů to vypadalo, že John McCain (†81) má jasně předurčenou životní dráhu. Bylo… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Cristiano Donati
Cristiano Donati
zobrazit profil Tina
Tina
zobrazit profil Svatopluk Havelka
Svatopluk Havelka
zobrazit profil Kevin Dahlgren
Kevin Dahlgren
zobrazit profil Milan Šimáček
Milan Šimáček
zobrazit profil Jiří Havlát
Jiří Havlát
zobrazit profil Vojtěch Mašek
Vojtěch Mašek
zobrazit profil Lumír Olšovský
Lumír Olšovský