George Walker Bush

Datum narození: 6.6.1946
Místo narození: New Haven
Profese: 43. prezident USA
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

George W. Bush byl čtyřicátým třetím prezident Spojených států amerických. Bývalý guvernér státu Texas a syn bývalého prezidenta George H. W. Bushe.

George W. Bush se narodil se ve městě New Haven ve státě Connecticut. Vystudoval univerzitu Yale a poté nastoupil vojenskou službu u Texaské letecké národní gardy. Šestiletá služba mu byla  zkrácena, aby mohl nastoupit na Harvardskou obchodní školu. Byl prvním americkým prezidentem, který získla titul MBA.

Před prezidentskou kandidaturou podnikal George W. Bush v ropném průmyslu a vlastnil profesionální baseballové mužstvo. Byl 46. guvernérem státu Texas a vyhrál nominaci Republikánské strany na prezidenta. Prezidentem se stal ve volbách roku 2000, kdy jeho hlavním soupeřem byl bývalý viceprezident Al Gore z Demokratické strany. Uspěl i při kandidatuře na druhé funkční období, když v roce 2004 porazil  senátora Johna Keryho. Jako guvernér Bush prosadil několik významných legislativních změn v oblasti trestního práva a financování školství. Velkou pozornost vyvolalo jeho nekompromisní využívání trestu smrti. Bush uskutečnil významné změny, ovšem o jejich přínosu se vedou urputné spory. Každopádně se ale díky své ochotě k rázným reformám a rodinnému zázemí vyšvihl mezi nejpopulárnější republikánské politiky a stal se tak hlavním kandidátem strany na nástupce Billa Clintona.

Své prezidentování začal v době, kdy hrozila hospodářská recese. Někteří ekonomové mluví o hospodářském zázraku během Bushova prvního volebního období. Hospodářství země, která stála na pokraji recese, začalo pomalu nabírat na síle. Nemalý podíl na tom, ale měly události ze září 2001.

Po útocích na budovy Světového obchodního centra a Pentagonu, vyhlásil Bush válku terorismu a nařídil invazi do Afghanistánu. Poté následovala i invaze do Iráku za účelem zbavení moci Sadáma Husajna a obav z toho, že by mohl vlastnit jaderné zbraně. Popularita prezidenta Bushe se po dobu jeho funkce dostala jak na historická maxima, tak i minima. Od začátku roku 2001 až do září pozvolna upadala. Po útocích z 11. září ale došlo k semknutí amerických občanů a podpoře vlády a prezidenta, a tak se jeho preference na několik měsíců zdvojnásobily. Odpůrci zejména kritizují nejen některé části protiústavního legislativního výnosu. Zaměřili se i na kontroverzní volby v roce 2000, a válku v Iráku, kritizován byl rovněž za pomalé a neefektivní řešení následků hurikánu Katrina. Dále za nelegální odposlouchávání telefonních hovorů amerických občanů.

V letech 2000 a 2004 jej časopis Time vyhlásil Osobností roku.

Bush byl spolu s několika členy jeho vlády  v roce 2012 shledán malajsijským tribunálem pro válečné zločiny vinným v plném rozsahu z genocidy a zločinů proti lidskosti během války v Iráku. Další kroky zatím uskutečněny nebyly.

Goerge W. Bush má s manželkou Laurou dcery Barbaru a Jennu. Jeho nástupcem a 44. prezidentem USA se stal Barack Obama.

 

Články o celebritě

Setkání prvních dam USA a Francie: Spolu mají 112 let, ale...Proklatě pěkné nožky! Setkání prvních dam USA a Francie: Spolu mají 112 let, ale...Proklatě pěkné nožky! Ač je od sebe věkově dělí bezmála dvě dekády, podle výběru oblečení to na francouzské státní návštěvě… číst článek
Exprezident Bush je v nemocnici v kritickém stavu. Sotva stihl pohřbít ženu Exprezident Bush je v nemocnici v kritickém stavu. Sotva stihl pohřbít ženu Bývalý americký prezident George Bush starší (93) byl hospitalizován kvůli nespecifikované infekci,… číst článek
Trump obdivuje čínského prezidenta a závidí mu neomezený mandát, odhalila nahrávka Trump obdivuje čínského prezidenta a závidí mu neomezený mandát, odhalila nahrávka Nejen Miloš Zeman drží sympatie k čínskému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi. Obdivná slova na účet hlavy… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Kristina Bastienová Kloubková
Kristina Bastienová Kloubková
zobrazit profil Daniel Franbauer
Daniel Franbauer
zobrazit profil Antonín Seďa
Antonín Seďa
zobrazit profil Ivan Roubal
Ivan Roubal
zobrazit profil Václav Masaryk
Václav Masaryk
zobrazit profil Jan  Patera
Jan Patera
zobrazit profil Tomáš Jeřábek
Tomáš Jeřábek
zobrazit profil Vítězslav Lavička
Vítězslav Lavička