Související celebrity

Životopis

Přední česká módní kritička Františka Čížková je redaktorka a komentátorka Blesku a Blesk.cz. Časopis Reflex ji zařadil mezi nejvlivnější osobnosti české módy. Její Módní policie je jedním slovem hvězdná.

Za totality byla Františka Čížková 24 let v domácnosti. Chtěla se plně věnovat výchově synů. Přestože její muž slušně vydělával, chtěla se realizovat. „Nestačilo mi být profesionální matkou a manželkou,“ řekla módní policistka Blesku pro ženy. Po třicítce šla na volnou nohu a do stálé práce nastoupila až ve čtyřiceti. „Troufám si říct, že ženy po čtyřicítce nemusejí mít pocit, že jsou na odpis. Stačí jen překonat trému, určitý ostych, trochu si věřit a překonat jisté stereotypy. Na věku až tak nezáleží,“ míní Františka Čížková.

MÓDNÍ GURU FRANTIŠKA ČÍŽKOVÁ

Módě se paní Františka začala věnovat začátkem 80. let 20. století, a to v podstatě sama pro sebe. Ale protože se pohybovala v okruhu lidí, kteří pracovali v médiích a showbyznysu, začal být o její věci zájem. Věnovala se ateliérové tvorbě, konkrétně ruční pletáži. Začínala se silnou vlnou oděvních výtvarníků, třeba s návrhářkou Liběnou Rochovou. Několikrát vystavovala v zahraničí, dokonce i v Paříži.

Když se Františka Čížková vrhla na kritiku, záhy se stala obávanou ženou. Dobře totiž ví, co je in a co je out. Dobře ví, jaké přešlapy dělají lidé v oblékání nejčastěji a kde je hranice vkusu. Názory módní guru berou vážně nejen objekty jejího zájmu, tedy zejména celebrity, ale též módní návrháři.

Drobná tmavovláska si rozhodně nebere servítky. Posuďte sami. Jak vypadalo v jejím podání třeba hodnocení Plesu v Opeře, který se konal první únorovou sobotu 2016? Bylo, jako ostatně vždy, nesmlouvavé. Moderátorka Televizních novin na Nově Lucie Borhyová dostala nechvalný glejt „úlet večera“. Dobře ve Františčině podání nedopadl ani hlavní pár plesu, tedy herečka Jitka Schneiderová a tanečník Marek Dědík - „jemná nuda“. Jejich oděv byl v barvě smuteční černě, což se podle „paní módy“ na Ples v Opeře nehodí. Ani modelka Iva Kubekovámódní kritičce nepřišla až tak moc ok. Její model nazvala „průsvitem večera“. Zkušené oko Františky Čížkové naopak zaujaly modely Lukáše a Veroniky Hejlíkových - „správná noblesa“, zvláště pak krajková krása na těle herečky a modelky Simony Krainové, kterou pasovala na královnu plesu.

 

Články o celebritě

Módní policie naruby! Jakou parádu si vzala do Varů sama Františka?! Módní policie naruby! Jakou parádu si vzala do Varů sama Františka?! Kritickým okem módní kritička Františka Čížková (64) už několik let hodnotí outfity českých celebrit,… číst článek
Pěna dní v čase festivalu, díl 3: Zběsilá jízda s brzdou nestíhatelnosti Pěna dní v čase festivalu, díl 3: Zběsilá jízda s brzdou nestíhatelnosti Na začátku MFF Karlovy Vary jsem se rozhodla psát jakýsi veřejný, časem omezený deníček. Krok za… číst článek
Simona Krainová se ve Varech svlékla! Verešová a spol. blednou závistí Simona Krainová se ve Varech svlékla! Verešová a spol. blednou závistí Karlovarský festival má dar svléct všechny krásky, co se tady objeví. Modelka Simona Krainová (44)… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Tomáš Rolinek
Tomáš Rolinek
zobrazit profil Tomáš Krejčíř
Tomáš Krejčíř
zobrazit profil Jožo Halászek
Jožo Halászek
zobrazit profil Iva Bittová
Iva Bittová
zobrazit profil Jarmila Šuláková
Jarmila Šuláková
zobrazit profil Jana Bobošíková
Jana Bobošíková
zobrazit profil Jaromír  Štětina
Jaromír Štětina
zobrazit profil Ota Zaremba
Ota Zaremba