Související celebrity

Životopis

Přední česká módní kritička Františka Čížková je redaktorka a komentátorka Blesku a Blesk.cz. Časopis Reflex ji zařadil mezi nejvlivnější osobnosti české módy. Její Módní policie je jedním slovem hvězdná.

Za totality byla Františka Čížková 24 let v domácnosti. Chtěla se plně věnovat výchově synů. Přestože její muž slušně vydělával, chtěla se realizovat. „Nestačilo mi být profesionální matkou a manželkou,“ řekla módní policistka Blesku pro ženy. Po třicítce šla na volnou nohu a do stálé práce nastoupila až ve čtyřiceti. „Troufám si říct, že ženy po čtyřicítce nemusejí mít pocit, že jsou na odpis. Stačí jen překonat trému, určitý ostych, trochu si věřit a překonat jisté stereotypy. Na věku až tak nezáleží,“ míní Františka Čížková.

MÓDNÍ GURU FRANTIŠKA ČÍŽKOVÁ

Módě se paní Františka začala věnovat začátkem 80. let 20. století, a to v podstatě sama pro sebe. Ale protože se pohybovala v okruhu lidí, kteří pracovali v médiích a showbyznysu, začal být o její věci zájem. Věnovala se ateliérové tvorbě, konkrétně ruční pletáži. Začínala se silnou vlnou oděvních výtvarníků, třeba s návrhářkou Liběnou Rochovou. Několikrát vystavovala v zahraničí, dokonce i v Paříži.

Když se Františka Čížková vrhla na kritiku, záhy se stala obávanou ženou. Dobře totiž ví, co je in a co je out. Dobře ví, jaké přešlapy dělají lidé v oblékání nejčastěji a kde je hranice vkusu. Názory módní guru berou vážně nejen objekty jejího zájmu, tedy zejména celebrity, ale též módní návrháři.

Drobná tmavovláska si rozhodně nebere servítky. Posuďte sami. Jak vypadalo v jejím podání třeba hodnocení Plesu v Opeře, který se konal první únorovou sobotu 2016? Bylo, jako ostatně vždy, nesmlouvavé. Moderátorka Televizních novin na Nově Lucie Borhyová dostala nechvalný glejt „úlet večera“. Dobře ve Františčině podání nedopadl ani hlavní pár plesu, tedy herečka Jitka Schneiderová a tanečník Marek Dědík - „jemná nuda“. Jejich oděv byl v barvě smuteční černě, což se podle „paní módy“ na Ples v Opeře nehodí. Ani modelka Iva Kubekovámódní kritičce nepřišla až tak moc ok. Její model nazvala „průsvitem večera“. Zkušené oko Františky Čížkové naopak zaujaly modely Lukáše a Veroniky Hejlíkových - „správná noblesa“, zvláště pak krajková krása na těle herečky a modelky Simony Krainové, kterou pasovala na královnu plesu.

 

Články o celebritě

Zpěvačka Debbi (24) skončila v Bohnicích! Trpí duševní nemocí! Otevřená zpověď pro Blesk Zpěvačka Debbi (24) skončila v Bohnicích! Trpí duševní nemocí! Otevřená zpověď pro Blesk Výrazně zhubla a vypadá fantasticky. Přesto se česko-německá zpěvačka Debbi (24), vlastním jménem… číst článek
Módní policie naruby! Jakou parádu si vzala do Varů sama Františka?! Módní policie naruby! Jakou parádu si vzala do Varů sama Františka?! Kritickým okem módní kritička Františka Čížková (64) už několik let hodnotí outfity českých celebrit,… číst článek
Pěna dní v čase festivalu, díl 3: Zběsilá jízda s brzdou nestíhatelnosti Pěna dní v čase festivalu, díl 3: Zběsilá jízda s brzdou nestíhatelnosti Na začátku MFF Karlovy Vary jsem se rozhodla psát jakýsi veřejný, časem omezený deníček. Krok za… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Mach
Petr Mach
zobrazit profil Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček
zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Alena Zárybnická
Alena Zárybnická
zobrazit profil Ivo Šmoldas
Ivo Šmoldas
zobrazit profil Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam
zobrazit profil Novak Djokovič
Novak Djokovič
zobrazit profil Veronika Kubařová
Veronika Kubařová