Související celebrity

Životopis

Přední česká módní kritička Františka Čížková je redaktorka a komentátorka Blesku a Blesk.cz. Časopis Reflex ji zařadil mezi nejvlivnější osobnosti české módy. Její Módní policie je jedním slovem hvězdná.

Za totality byla Františka Čížková 24 let v domácnosti. Chtěla se plně věnovat výchově synů. Přestože její muž slušně vydělával, chtěla se realizovat. „Nestačilo mi být profesionální matkou a manželkou,“ řekla módní policistka Blesku pro ženy. Po třicítce šla na volnou nohu a do stálé práce nastoupila až ve čtyřiceti. „Troufám si říct, že ženy po čtyřicítce nemusejí mít pocit, že jsou na odpis. Stačí jen překonat trému, určitý ostych, trochu si věřit a překonat jisté stereotypy. Na věku až tak nezáleží,“ míní Františka Čížková.

MÓDNÍ GURU FRANTIŠKA ČÍŽKOVÁ

Módě se paní Františka začala věnovat začátkem 80. let 20. století, a to v podstatě sama pro sebe. Ale protože se pohybovala v okruhu lidí, kteří pracovali v médiích a showbyznysu, začal být o její věci zájem. Věnovala se ateliérové tvorbě, konkrétně ruční pletáži. Začínala se silnou vlnou oděvních výtvarníků, třeba s návrhářkou Liběnou Rochovou. Několikrát vystavovala v zahraničí, dokonce i v Paříži.

Když se Františka Čížková vrhla na kritiku, záhy se stala obávanou ženou. Dobře totiž ví, co je in a co je out. Dobře ví, jaké přešlapy dělají lidé v oblékání nejčastěji a kde je hranice vkusu. Názory módní guru berou vážně nejen objekty jejího zájmu, tedy zejména celebrity, ale též módní návrháři.

Drobná tmavovláska si rozhodně nebere servítky. Posuďte sami. Jak vypadalo v jejím podání třeba hodnocení Plesu v Opeře, který se konal první únorovou sobotu 2016? Bylo, jako ostatně vždy, nesmlouvavé. Moderátorka Televizních novin na Nově Lucie Borhyová dostala nechvalný glejt „úlet večera“. Dobře ve Františčině podání nedopadl ani hlavní pár plesu, tedy herečka Jitka Schneiderová a tanečník Marek Dědík - „jemná nuda“. Jejich oděv byl v barvě smuteční černě, což se podle „paní módy“ na Ples v Opeře nehodí. Ani modelka Iva Kubekovámódní kritičce nepřišla až tak moc ok. Její model nazvala „průsvitem večera“. Zkušené oko Františky Čížkové naopak zaujaly modely Lukáše a Veroniky Hejlíkových - „správná noblesa“, zvláště pak krajková krása na těle herečky a modelky Simony Krainové, kterou pasovala na královnu plesu.

 

Články o celebritě

Trapas privilegované Meghan: Sama s královnou byla už měsíc od svatby! Kate to trvalo skoro rok. Co se stalo? Trapas privilegované Meghan: Sama s královnou byla už měsíc od svatby! Kate to trvalo skoro rok. Co se stalo? Fanoušci královské rodiny už jsou zase jako na trní. Královna Alžběta II. (92) s novopečenou vévodkyní… číst článek
Další výsada pro Meghan! Tohle nesměli Kate, Harry ani William! Další výsada pro Meghan! Tohle nesměli Kate, Harry ani William! Tohle se asi vévodkyni Kate (36) moc líbit nebude. Zatímco ona si v královské rodině musela nejprve… číst článek
Vévodkyně Meghan s Petrou Němcovou: Na svatbě ale Češka chyběla Vévodkyně Meghan s Petrou Němcovou: Na svatbě ale Češka chyběla Na královskou svatbu pozvaná nebyla, ale společnou fotku mají. Topmodelka Petra Němcová (38) a Megan,… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Zdeněk Jurečka
Zdeněk Jurečka
zobrazit profil Alice Nellis
Alice Nellis
zobrazit profil Jiří Pařízek
Jiří Pařízek
zobrazit profil Wayne Rooney
Wayne Rooney
zobrazit profil Jamie Belman
Jamie Belman
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský
zobrazit profil Barbora Hrzánová
Barbora Hrzánová
zobrazit profil Petr Spálený
Petr Spálený