Blanka Matragi | Celebwiki.cz

Blanka Matragi

Datum narození: 20. 2. 1953
Místo narození: Světlá nad Sázavou
Profese: módní návrhářka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Obléká celý Blízký východ. Nebo alespoň tamní princezny, bohaté manželky a policii. Návrhářka Blanka Matragi odjela v roce 1980 do Bejrútu, hlavního města Libanonu, kde si založila vlastní salón Blanka Haute Couture. Butik má i v Praze. Život si vyšívá spolu s manželem Makroamem Matragi.

Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Na vysoké škole brousila zkušenosti v ateliéru předního českého skláře Stanislava Libenského. Poté přestoupila Blanka Matragi na oděvní výtvarnictví. První úspěch přišel v roce 1976, kdy vyhrála soutěž Mladý oděvní tvůrce v Liberci. Díky tomu mohla šít pro zpěvačky Lenku Filipovou nebo Hanu Zagorovou. 

Makram Matragi ji poznal na tramvajové zastávce. V roce 1979 se vzali. O rok později vyrazili do Libanonu, kde žijí dodnes. Začátky tam neměla Blanka Matragi jednoduché. Městem zmítala občanská válka, kvůli které jí ztichla múza na pět měsíců. Do jejího salónu jednou vletěl i granát. Zničil půlku místnosti.

Její ručně šité a vyšívané róby si poté oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku princezen jako by nemohla chybět její umělecká mozaika korálků, kamínků i perel. Několikrát byla tato díla k vidění na pražských módních přehlídkách. Blanka Matragi navrhla i uniformy pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

V roce 2002 získala návrhářka Blanka Matragi cenu Salvadora Dalího. Následovala cena Františka Kupky nebo titul Významná česká žena ve světě. Její autobiografie Blanka Matragi se stala českým bestsellerem. Druhá kniha Jedu dál jí vyšla v roce 2011. Kromě šatů navrhuje i šperky nebo porcelánové soupravy.

S manželem Makramem Matragi žijí v relaxačním středisku Aquamarina nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka.

 

Články o celebritě

Meghan a Harry vystrčili nos z luxusního paláce: V roušce rozdávali školákům to nejnutnější! Meghan a Harry vystrčili nos z luxusního paláce: V roušce rozdávali školákům to nejnutnější! Ve Spojených státech je lidé mohli vidět zhruba čtyřikrát. Meghan Markleová (39) a princ Harry (35) ... číst článek
Vyděšená Matragi po příletu do Prahy: O testu na koronavirus neměla tušení! Vyděšená Matragi po příletu do Prahy: O testu na koronavirus neměla tušení! Jako opařená zůstala návrhářka Blanka Matragi (67) po dotazu Blesku, proč není v karanténě, nebo zda... číst článek
Temné tajemství manželství Freje a Steimarové: Dvě mrtvé děti! Temné tajemství manželství Freje a Steimarové: Dvě mrtvé děti! Zažil si trápení na X životů. Nejenže mu rakovina vzala před 13 lety čtvrtou manželku Věru Galatíkov... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Vojtěch Mašek
Vojtěch Mašek
zobrazit profil Andrea Tögel Kalivodová
Andrea Tögel Kalivodová
zobrazit profil Jiří Havelka
Jiří Havelka
zobrazit profil Matyáš Adamec
Matyáš Adamec
zobrazit profil Adriana Mašková
Adriana Mašková
zobrazit profil Ruby Rubacuori
Ruby Rubacuori
zobrazit profil Erika Bornová
Erika Bornová