Blanka Matragi

Datum narození: 20. 2. 1953
Místo narození: Světlá nad Sázavou
Profese: módní návrhářka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Obléká celý Blízký východ. Nebo alespoň tamní princezny, bohaté manželky a policii. Návrhářka Blanka Matragi odjela v roce 1980 do Bejrútu, hlavního města Libanonu, kde si založila vlastní salón Blanka Haute Couture. Butik má i v Praze. Život si vyšívá spolu s manželem Makroamem Matragi.

Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Na vysoké škole brousila zkušenosti v ateliéru předního českého skláře Stanislava Libenského. Poté přestoupila Blanka Matragi na oděvní výtvarnictví. První úspěch přišel v roce 1976, kdy vyhrála soutěž Mladý oděvní tvůrce v Liberci. Díky tomu mohla šít pro zpěvačky Lenku Filipovou nebo Hanu Zagorovou. 

Makram Matragi ji poznal na tramvajové zastávce. V roce 1979 se vzali. O rok později vyrazili do Libanonu, kde žijí dodnes. Začátky tam neměla Blanka Matragi jednoduché. Městem zmítala občanská válka, kvůli které jí ztichla múza na pět měsíců. Do jejího salónu jednou vletěl i granát. Zničil půlku místnosti.

Její ručně šité a vyšívané róby si poté oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku princezen jako by nemohla chybět její umělecká mozaika korálků, kamínků i perel. Několikrát byla tato díla k vidění na pražských módních přehlídkách. Blanka Matragi navrhla i uniformy pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

V roce 2002 získala návrhářka Blanka Matragi cenu Salvadora Dalího. Následovala cena Františka Kupky nebo titul Významná česká žena ve světě. Její autobiografie Blanka Matragi se stala českým bestsellerem. Druhá kniha Jedu dál jí vyšla v roce 2011. Kromě šatů navrhuje i šperky nebo porcelánové soupravy.

S manželem Makramem Matragi žijí v relaxačním středisku Aquamarina nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka.

 

Články o celebritě

Odešla ikona české módy Zdeňka Bauerová (†92): Oblékala první dámy! S Gottwaldovou měla kříž Odešla ikona české módy Zdeňka Bauerová (†92): Oblékala první dámy! S Gottwaldovou měla kříž Drobná usměvavá a vždy upravená. Tak si budou akademickou malířku a módní návrhářku Zdeňku Bauerovou... číst článek
Blanka Matragi v slzách: Zemřela návrhářka hvězd! Blanka Matragi v slzách: Zemřela návrhářka hvězd! Módní návrhářku Blanku Matragi (70) velmi zarmoutil odchod ženy, která ji na UMPRUM vedla k navrhová... číst článek
Marian Vojtko a jeho pohádková babička: Skoro sto let a jeden neobvyklý ranní rituál! Marian Vojtko a jeho pohádková babička: Skoro sto let a jeden neobvyklý ranní rituál! Muzikálový zpěvák Marian Vojtko (50) má v rodině dlouhověkost! Jeho milované babičce, která žije na ... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Iva Havránková
Iva Havránková
zobrazit profil Jaroslav Filip
Jaroslav Filip
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda
zobrazit profil Miloš Knor
Miloš Knor
zobrazit profil Robert Peňažka
Robert Peňažka
zobrazit profil Kája Saudek
Kája Saudek
zobrazit profil Jiří Dědeček
Jiří Dědeček
zobrazit profil Dagmar Pecková
Dagmar Pecková