Blanka Matragi

Datum narození: 20. 2. 1953
Místo narození: Světlá nad Sázavou
Profese: módní návrhářka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Obléká celý Blízký východ. Nebo alespoň tamní princezny, bohaté manželky a policii. Návrhářka Blanka Matragi odjela v roce 1980 do Bejrútu, hlavního města Libanonu, kde si založila vlastní salón Blanka Haute Couture. Butik má i v Praze. Život si vyšívá spolu s manželem Makroamem Matragi.

Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Na vysoké škole brousila zkušenosti v ateliéru předního českého skláře Stanislava Libenského. Poté přestoupila Blanka Matragi na oděvní výtvarnictví. První úspěch přišel v roce 1976, kdy vyhrála soutěž Mladý oděvní tvůrce v Liberci. Díky tomu mohla šít pro zpěvačky Lenku Filipovou nebo Hanu Zagorovou. 

Makram Matragi ji poznal na tramvajové zastávce. V roce 1979 se vzali. O rok později vyrazili do Libanonu, kde žijí dodnes. Začátky tam neměla Blanka Matragi jednoduché. Městem zmítala občanská válka, kvůli které jí ztichla múza na pět měsíců. Do jejího salónu jednou vletěl i granát. Zničil půlku místnosti.

Její ručně šité a vyšívané róby si poté oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku princezen jako by nemohla chybět její umělecká mozaika korálků, kamínků i perel. Několikrát byla tato díla k vidění na pražských módních přehlídkách. Blanka Matragi navrhla i uniformy pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

V roce 2002 získala návrhářka Blanka Matragi cenu Salvadora Dalího. Následovala cena Františka Kupky nebo titul Významná česká žena ve světě. Její autobiografie Blanka Matragi se stala českým bestsellerem. Druhá kniha Jedu dál jí vyšla v roce 2011. Kromě šatů navrhuje i šperky nebo porcelánové soupravy.

S manželem Makramem Matragi žijí v relaxačním středisku Aquamarina nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka.

 

Články o celebritě

Ivana Zemanová dnes v tichosti slaví. První dáma se zbrojním pasem a schopností nebýt příliš vidět Ivana Zemanová dnes v tichosti slaví. První dáma se zbrojním pasem a schopností nebýt příliš vidět O dvacet let mladší manželka prezidenta Miloše Zemana není ženou, která by vyhledávala pozornost méd... číst článek
Martina Formanová (55) volá jaro sexy dekoltem! A fanoušci vrní blahem... Martina Formanová (55) volá jaro sexy dekoltem! A fanoušci vrní blahem... Vdova po oscarovém režiséru Miloši Formanovi (✝86) Martina (55) už nedočkavě vyhlíží jaro. Ale místo... číst článek
Zpěvačka Lenny (27) se pochlubila babičkou (93): Vypadá neuvěřitelně! Zpěvačka Lenny (27) se pochlubila babičkou (93): Vypadá neuvěřitelně! „Máte v rodině neskutečné ženy a navíc úžasné geny,“ shodují se fanoušci pod fotkou zpěvačky Lenny (... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Lucie Hořčičková
Lucie Hořčičková
zobrazit profil Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous
zobrazit profil Michael Kratochvíl
Michael Kratochvíl
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda
zobrazit profil Pavel Opočenský
Pavel Opočenský
zobrazit profil Monika Asterová
Monika Asterová
zobrazit profil Štěpán Kozub
Štěpán Kozub