Blanka Matragi

Datum narození: 20. 2. 1953
Místo narození: Světlá nad Sázavou
Profese: módní návrhářka
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Obléká celý Blízký východ. Nebo alespoň tamní princezny, bohaté manželky a policii. Návrhářka Blanka Matragi odjela v roce 1980 do Bejrútu, hlavního města Libanonu, kde si založila vlastní salón Blanka Haute Couture. Butik má i v Praze. Život si vyšívá spolu s manželem Makroamem Matragi.

Vystudovala uměleckoprůmyslovou školu sklářskou. Na vysoké škole brousila zkušenosti v ateliéru předního českého skláře Stanislava Libenského. Poté přestoupila Blanka Matragi na oděvní výtvarnictví. První úspěch přišel v roce 1976, kdy vyhrála soutěž Mladý oděvní tvůrce v Liberci. Díky tomu mohla šít pro zpěvačky Lenku Filipovou nebo Hanu Zagorovou. 

Makram Matragi ji poznal na tramvajové zastávce. V roce 1979 se vzali. O rok později vyrazili do Libanonu, kde žijí dodnes. Začátky tam neměla Blanka Matragi jednoduché. Městem zmítala občanská válka, kvůli které jí ztichla múza na pět měsíců. Do jejího salónu jednou vletěl i granát. Zničil půlku místnosti.

Její ručně šité a vyšívané róby si poté oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku princezen jako by nemohla chybět její umělecká mozaika korálků, kamínků i perel. Několikrát byla tato díla k vidění na pražských módních přehlídkách. Blanka Matragi navrhla i uniformy pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

V roce 2002 získala návrhářka Blanka Matragi cenu Salvadora Dalího. Následovala cena Františka Kupky nebo titul Významná česká žena ve světě. Její autobiografie Blanka Matragi se stala českým bestsellerem. Druhá kniha Jedu dál jí vyšla v roce 2011. Kromě šatů navrhuje i šperky nebo porcelánové soupravy.

S manželem Makramem Matragi žijí v relaxačním středisku Aquamarina nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka.

 

Články o celebritě

Štefan Margita exkluzivně o O2 areně a Lucerně:  Hanko: Adieu!!!! Štefan Margita exkluzivně o O2 areně a Lucerně: Hanko: Adieu!!!! Mnozí jsou přesvědčeni, že koncert Štefana Margity (66), který proběhne teď 24. ledna v O2 areně, je... číst článek
26 let od sňatku Havla (†75) s Veškrnovou: Unikátní fotky ze špatně utajené svatby 26 let od sňatku Havla (†75) s Veškrnovou: Unikátní fotky ze špatně utajené svatby 4. ledna je to přesně 26 let, co se tehdejší prezident Václav Havel (†75) tajně oženil s herečkou Da... číst článek
Mejdan u ochránce Gottové! Nechyběl Jágr ani Havlová. Co je s Bohdalovou? Mejdan u ochránce Gottové! Nechyběl Jágr ani Havlová. Co je s Bohdalovou? Osobnosti českého showbyznysu slavily příchod nového roku společně. Mega-pařba se odehrála v rozvado... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Emil Adamec
Emil Adamec
zobrazit profil Michaela Hořejší
Michaela Hořejší
zobrazit profil Jaz z Oprásků
Jaz z Oprásků
zobrazit profil Adéla Šeďová
Adéla Šeďová
zobrazit profil Jan Tománek
Jan Tománek
zobrazit profil Šimon Caban
Šimon Caban
zobrazit profil Dušan Soták
Dušan Soták